Koronawirus uszkadza nie tylko płuca! Naukowcy opublikowali nowe badania

Malwina Wasilewska 02.04.2020
chora kobieta w szpitalu
Fotografia: Shutterstock

Zagrożenie jest większe niż może się nam wydawać. Ten problem dotyka także młodych ludzi.

Najnowsze wyniki badań naukowców nie pozostawiają wątpliwości. Koronawirus uszkadza nie tylko drogi oddechowe, ale też serce. Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zdradził nowe fakty.

Koronawirus uszkadza serce

Do tej pory mówiło się, że wirus z Wuhan uszkadza płuca, jednak to nie jedyny narząd atakowany przez koronawirusa. Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w rozmowie z portalem "abcZdrowie" szczegółowo wyjaśnił wpływ koronawirusa na organizm. 

Okazuje się, że wirus może zaatakować także serce. W swojej wypowiedzi ekspert dodał, że koronawirus może nawet doprowadzić do obumarcia mięśnia sercowego.

W komórkach serca są zlokalizowane te same receptory ACE-2, przez które koronawirus wnika do komórek pęcherzyków płucnych (...). Na tej samej zasadzie uszkadza komórki mięśnia sercowego. Można je również znaleźć w komórkach błony naczyniowej, nerkach, czy jelitach. Oczywiście uszkodzenie płuc i serca ma zazwyczaj najbardziej dramatyczny przebieg. Wiemy również, że są przypadki, gdzie wirus, wnikając do komórek serca, może wywoływać ich apoptozę, czyli obumarcie - powiedział prof. Adam Witkowski. 

Profesor Witkowski podkreślił, że kardiologiczne problemy wywołane przez koronawirusa mogą dotknąć także młode osoby.

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów