Eksperci nie mają wątpliwości. To nowy objaw koronawirusa!

Zuzanna Morska 26.03.2020
Eksperci nie mają wątpliwości. To nowy objaw koronawirusa!
Fotografia: Shutterstock

Wygląda na to, że zakażeniu koronawirusem towarzyszą już nie tylko gorączka, kaszel i duszności. Eksperci biją na alarm - znamy nowe objawy wywoływanej przez niego choroby!

Koronawirusem na całym świecie zaraziło się już prawie 500 tys. osób. Z tego ponad 20 tys. zmarło. Liczba zakażeń stale rośnie, a eksperci w pocie czoła pracują nad opracowaniem szczepionki na wirusa. 

Z dnia na dzień o wirusie, który swój początek miał w chińskim mieście Wuhan, wiemy coraz więcej. Wiemy już, że nie wszystkie zarażone wirusem osoby miały objawy. Jednak jeśli takie występowały, najczęściej były to gorączka, suchy kaszel i duszności.

Niedawno pisaliśmy o tym, że to niejedyne symptomy zarażenia i choroby COVID-19, którą wywołuje koronawirus. Zakażeni mogą mieć objawy ze strony układu pokarmowego - takie jak biegunka czy brak apetytu, ale też mogą chwilowo utracić węch i smak! Na tym jednak nie koniec!

Koronawirus: nowe objawy zarażenia

Do tej pory lekarze mówili o tym, że choroba COVID-19 wywoływana koronawirusem SARS-CoV-2, objawia się głównie symptomami ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Okazuje się jednak, że zakażenie wirusem może objawiać się także... zapaleniem spojówek!

Do takich wniosków doszła m.in. pielęgniarka Chelsey Earnest, która pracuje w jednym z domów opieki w Kirkland w stanie Waszyngton w USA. To właśnie w tym miejscu pojawiło się ognisko koronawirusa - zarażonych zostało aż 129 osób - w tym pacjenci, ich bliscy, a także lekarze i pielęgniarki.

Pielęgniarka ta opiekowała się pacjentami i zauważyła u nich jeden wspólny objaw - zapalenie spojówek. Przekrwione i czerwone oczy były jedynym symptomem, który im towarzyszył.

WHO szybko potwierdziło informację o tym, że choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa daje objaw w postaci zapalenia spojówek u 0,8 proc. zarażonych. Warto zatem zwrócić uwagę także na taki sygnał.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów