Nie tylko gorączka, kaszel i duszności. Koronawirus może dawać inne objawy!

Zuzanna Morska 25.03.2020
Koronawirus
Fotografia: Shutterstock

Podstępny koronawirus zbiera coraz większe żniwo na świecie. Ale my też wiemy o nim coraz więcej. Naukowcy odkryli niedawno, że zarażenie może dawać inne objawy niż kaszel, gorączka czy duszność! Koniecznie przeczytajcie, jak może się objawiać.

Do tej pory koronawirusem zaraziło się prawie 450 tys. osób na całym świecie. Śmiercionośny patogen dotarł już niemal do każdego kraju. Każdego dnia też odbiera on życie setkom ludzi. Choroba w połowie grudnia zaczęła siać spustoszenie w Chinach, a dokładnie w miejscowości Wuhan. Teraz jej epicentrum znajduje się we Włoszech - a dokładnie w północnym regionie śródziemnomorskiego kraju.

Naukowcy i eksperci z całego świata prowadzą wyścig z czasem, próbując dowiedzieć się o wirusie wszystkiego. Szukają też szczepionki na podstępny patogen. I choć lek jeszcze nie został wynaleziony, codziennie specjaliści dowiadują się nowych informacji na temat koronawirusa. Te ostatnie są szokujące!

Koronawirus: choroba daje nowe objawy

Choroba COVID-19 wywołana koronawirusem objawia się przede wszystkim suchym kaszlem, gorączką i dusznością. To właśnie takie objawy sprawiają, że pacjenci zgłaszają się na oddział zakaźny szpitala. Okazuje się jednak, że to niejedyne sygnały, jakie daje zakażony organizm.

Naukowcy, którzy badają przypadki zakażeń we Włoszech, w Chinach czy w Korei Płd. nie mają wątpliwości, że wirus daje też zupełnie inne objawy. U około 1/3 tamtejszych pacjentów zarażenie dawało objawy w postaci utraty węchu lub smaku!

W Korei Południowej u 30 proc. pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 stwierdzono anosmię. To niesamowity, ale jednocześnie alarmujący symptom, pozwalający na wczesne wykrycie choroby - powiedziała prezes Brytyjskiego Towarzystwa Rynologicznego, prof. Clare Hopkins, w rozmowie z New York Times.

Portal Onet podaje dodatkowo, że u osób, które miały właśnie te niespecyficzne objawy, nie zanotowano w tym samym czasie gorączki czy kaszlu. Do tej pory objawy te w ogóle nie kojarzyły się z koronawirusem, dlatego też osoby, które je miały, mogły przez długi czas roznosić patogen.

Z kolei grupa chińskich naukowców przebadała grupę 203 pacjentów z koronawirusem, którzy leczeni byli w różnych chińskich szpitalach. Wnioski, jakie opublikowali w magazynie "American Journal of Gastroenterology", są jeszcze bardziej zaskakujące. 

Okazuje się, że blisko połowa z przebadanej grupy doświadczała objawów ze strony układu pokarmowego - jadłowstrętu czy biegunki. Naukowcy ci zaznaczyli, żeby nie bagatelizować tego typu objawów przy rozpoznawaniu zakażenia.

Przypominamy, że w Polsce do tej pory wirusem zaraziło się ponad 900 osób. Z tego 10 zmarło.

Ten zdrowy i pożywny posiłek to idealny pomysł na śniadanie. Zawiera wiele witamin, podnosi odporność, a przygotowuje się go błyskawicznie!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów