
Kolana szpotawe to wada kończyn polegająca na takim ich ustawieniu, że stawy wygięte są na zewnątrz. Sprawdź, jakie są przyczyny szpotawości kolan i jak leczyć to schorzenie kości.
Kolana szpotawe to rodzaj wady postawy, będący wynikiem schorzenia kości. Występuje częściej niż koślawość kolan i nie jest to wada tożsama. Zobacz, na czym polega!
Zobacz także: Uraz kolana – najczęstsze przyczyny i pierwsza pomoc
Kolana szpotawe – co to jest?
Kolana szpotawe to wada dolnych kończyn, która polega na takim ustawieniu podudzia względem uda, że jest ono pod kątem otwartym do środka, a trzony kości: udowej, piszczelowej i strzałkowej, są wygięte na zewnątrz. Schorzenie to występuje najczęściej w wieku dziecięcym, ale równie często przytrafia się także ludziom w starszym wieku, jako efekt zwyrodnienia stawów. Kolana szpotawe bywają również efektem zmian wskutek krzywicy, złego zrośnięcia złamań czy wad anatomicznych w budowie i rozwoju kośćca.
Kolana szpotawe – przyczyny i zapobieganie
Oprócz krzywicy, zmian zwyrodnieniowych i nieprawidłowego zrośnięcia złamań, do powstania kolan szpotawych zalicza się także:
- wynik choroby (krzywicy lub na przykład choroby Blounta)
- nadwaga u dzieci, szczególnie w okresie gwałtownego wzrostu, kiedy stawy są słabe, a kości elastyczne
- zbyt wczesna nauka chodzenia – kiedy stawy i kości nie są jeszcze gotowe na noszenie ciężaru w pozycji pionowej
- za częste i za długie siedzenie ze skrzyżowanymi nogami
- zatrucie ołowiem lub fluorkiem.
Zobacz także: Walczysz z nieprzyjemnym bólem kości? Zobacz, jakie są jego przyczyny
Tak, jak nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania tego schorzenia, tak niemożliwe jest określenie możliwości jego zapobiegnięcia. Trzeba bacznie przyglądać się rozwojowi dziecka i obserwować wszelkie nieprawidłowości w postawie. Lepiej wybrać się do lekarza bezpodstawnie, niż zignorować niewyraźny, ale znaczący sygnał. Profilaktycznie trzeba:
- dbać o prawidłowy poziom witaminy D w organizmie
- utrzymywać prawidłową wagę dziecka
- zwracać uwagę na prawidłową postawę dziecka i zapewnić mu codzienną dawkę ruchu
- nie rozpoczynać nauki chodzenia wcześniej, niż jest to wskazane
- walka z nawykiem siadania ze skrzyżowanymi nogami.
Dzieci nie powinny również nosić dużego ciężaru ani pracować fizycznie.
Szpotawość kolan – objawy
Schorzenie dość łatwo zauważyć i rozpoznać samodzielnie, nawet w początkowej fazie. Im wcześniej podjęte zostaną działania, tym większa szansa na powrót do prawidłowej postawy i uniknięcia problemów zdrowotnych w przyszłości. Na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę?
- jeśli dziecko przy wyprostowanej postawie, ze złączonymi kostkami i stopami, nie potrafi zetknąć ze sobą kolan
- jeżeli przerwa między kolanami jest symetryczna
- przeprost w stawach kolanowych
- skręcenie kończyn do wewnątrz przy stawach biodrowych.
Kolana szpotawe – leczenie
Jeśli cokolwiek niepokoi cię w postawie i sposobie poruszania dziecka, wizyta u pediatry, a następnie u ortopedy, jest niezbędna. Leczenie szpotawości kolan polega przede wszystkim na gimnastyce korekcyjnej i wzmacnianiu stawów. W większości przypadków, które są łagodne, nie stosuje się innych metod. W skrajnych – czasem stosuje się buty ortopedyczne lub klamry, a nawet zabiegi chirurgiczne. Taki stan należy jednak do rzadkości. Rozwój dziecka ze szpotawością kolan trzeba kontrolować co kilka miesięcy na wizytach u ortopedy, by wyeliminować możliwe pogarszanie się stanu.
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!