Kleszcze faktycznie wybierają ofiary o konkretnej grupie krwi. Naukowcy potwierdzili plotki

Magdalena Kulej 17.07.2018
Kleszcze faktycznie wybierają ofiary o konkretnej grupie krwi. Naukowcy potwierdzili plotki
Fotografia: shutterstock.com

Eksperci przeprowadzili prosty eksperyment, który potwierdził popularną teorię.

Naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie przeprowadzili badania, w których sprawdzali, czy teoria o wybrednych kleszczach ma jakiekolwiek podstawy. Wnioski? Podczas gdy większość uważa opinie o kleszczach dobierających swoje ofiary po grupie krwi za zwykłe plotki, czescy naukowcy potwierdzają: a jednak to prawda.

Zobacz też: Jak wygląda kleszcz?

To był prosty eksperyment. Badacze zebrali 100 tzw. kleszczy pospolitych z gatunku Ixodes ricinus. Wszystkie otrzymały dostęp do szalek z krwią różnych grup. W badaniu pominięto jednak układ Rh+ i Rh-.

Jaką grupę krwi lubią kleszcze?

Jak się okazało, większość z nich, bo aż 36, napiło się krwi z grupy A. Niewiele mniej, 32 kleszcze, wybrało krew o grupie 0. Zgodnie z wynikami eksperymentu o wiele mniej atrakcyjnymi ofiarami są dla kleszczy posiadacze grupy krwi B i AB. Te wybrało kolejno 15% i 17% pajęczaków.

Badacze podjęli aż 100 prób, a wyniki za każdym razem były do siebie zbliżone. I choć nie jest jasne, czy w swoim naturalnym środowisku kleszcze kierują się grupą krwi, wyniki badań mogą potwierdzać, że może być ona jednym z czynników przyciągających.  

Zobacz też: Ugryzienie kleszcza - objawy, jak go uniknąć 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów