Kleszcze zagrażają też twojemu pupilowi. Zobacz, jak uchronić go przed ugryzieniem

Magdalena Barszczak 28.03.2018
ugryzienie kleszcza u psa
Fotografia: Shutterstock.com

Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Co robić, by zapobiegać ugryzieniu? Podpowiadamy.

Kleszcze zagrażają nie tylko tobie, ale i twojemu pupilowi. Ugryzienie tego pasożyta u zwierząt może wywołać babeszjozę, która wykryta za późno kończy się śmiercią. Warto wiedzieć, jak chronić psa przed chorobami odkleszczowymi i jak zapobiegać ukąszeniu.

Zobacz też: Neuroborelioza. Jakie są objawy tej choroby i jak wygląda leczenie?

Jeśli pies szalał w parku, na łące czy w lesie, pamiętaj, by dokładnie obejrzeć jego sierść. W jej zakamarkach może czaić się niechciany lokator. Kleszcze zazwyczaj wczepiają się tam, gdzie skóra jest najcieńsza. Szukaj ich w pachwinach, za uszami, na szyi i pod pachami, a nawet na powiekach. Zacznij głaskać futro i sprawdź, czy na skórze nie ma twardych guzków. Jeśli nie ruszają się one wraz ze skórą psa, prawdopodobnie jest to kleszcz.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Co zrobić, jeśli znalazłaś intruza? Trzeba jak najszybciej go usunąć. Często kleszcza można wyciągnąć samemu. Czasem potrzebna jest interwencja weterynarza. Kleszcza u psa usuwa się w taki sam sposób, jak u człowieka. Zobacz, jak wyciągnąć kleszcza.

Należy go chwycić pęsetą lub specjalnym lassem, które można kupić w aptece i wyjąć zdecydowany ruchem. Trzeba pamiętać, aby ugryzienia nie smarować ani nie zgniatać.

Babeszjoza

Babeszjoza to popularna choroba odkleszczowa wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis. Nie należy jej mylić z boreliozą, która występuje u ludzi. Do zarażenia psa dochodzi podczas ukąszenia. Pierwotniak dostaje się do krwi psa wraz ze śliną kleszcza i wnika do czerwonych krwinek. Tam na skutek namnażania się pasożytów czerwone krwinki pękają. Może to prowadzić do zapaści i powikłań, które mogą być śmiertelne.

Głównymi objawami babeszjozy są:

  • Osłabienie i brak reakcji
  • Bladość spojówek i błoń śluzowych
  • Gorączka powyżej 40 stopni
  • Ciemny mocz

Jeśli zauważysz, któryś z tych symptomów u swojego pupila, powinnaś się zaniepokoić. Bywa jednak, że obserwujemy tylko jeden z objawów. Aby potwierdzić chorobę, zawsze warto wykonać morfologię.

Trzeba pamiętać, że choroby odkleszczowe zarażają zwierzętom nie tylko wiosną i jesienią. Środki przeciw kleszczom warto stosować zatem przez cały rok.

Preparat na kleszcze dla psa

Obroża przeciw kleszczom - to najbardziej powszechny sposób na walkę z tymi pasożytami. Oczywiście obroża obroży nierówna. Można ją kupić już za 12 zł, jednak nie jest to produkt najwyższej jakości. Tu cena robi różnicę. Nowoczesne obroże działają nawet do 8 miesięcy i kosztują kilkadziesiąt złotych.

Krople – środek ten stosuje się zazwyczaj co miesiąc. Dawka dla małego psa to wydatek około 15 zł. Preparat zakrapla się wzdłuż kręgosłupa zwierzęcia. Ważne, aby bezpośrednio po podaniu specyfiku psa nie dotykać i go nie zmoczyć.

Tabletki smakowe - działają zarówno na kleszcze, jak i pchły. Dawka dla małego psa kosztuje około 85 zł. Działają przez okres około 12 tygodni.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

rumień po kleszczu
Rozwiąż quiz

Czy grozi ci borelioza?

rumień po kleszczu

1. W jakiej części Polski mieszkasz?

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów