Kłębuszkowe zapalenie nerek: objawy, przyczyny i leczenie

Sylwia Bagińska 20.07.2018
Kłębuszkowe zapalenie nerek - objawy
Fotografia: Shutterstock

Kłębuszkowe zapalenie nerek w ostrym przebiegu może doprowadzić do niewydolności nerek. Objawia się między innymi zaburzeniami w oddawaniu moczu, nadciśnieniem tętniczym i chronicznym zmęczeniem. Jak wygląda leczenie tego schorzenia i ile trwa?

Kłębuszkowe zapalenie nerek – nie jest jednorodną chorobą tylko szeregiem chorób, która charakteryzuje się podobnymi objawami. Jednak różnią się przebiegiem i przyczyną wystąpienia. Kłębuszkowe zapalenie nerek atakuje nefrony (kłębuszki nerek), które są odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksycznych produktów. Pojawienie się obcych białek wyzwala w drobnych naczyniach kłębuszków szereg reakcji immunologicznych, które mają na celu obronić organizm i wytworzyć substancję, która go zniszczy. Dochodzi wtedy do pojawienia się stanu zapalnego.

Zobacz także: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Kłębuszkowe zapalenie nerek – rodzaje

 1. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek – do zachorowania najczęściej dochodzi wiosną i jesienią u chłopców w wieku 6-10 lat. Rozwija się nagle i objawia się zmianami w moczu, nadciśnieniem tętniczym, obrzękiem, złym samopoczuciem, nudnościami i wymiotami. W niektórych przypadkach pojawia się także skąpomocz lub bezmocz.
 2. Submikroskopowe kłębuszkowe zapalenie nerek – bardzo często występuje u dzieci w wieku 2 do 6 lat i jest następstwem zakażenia górnych dróg oddechowych lub szczepienia.
 3. Ogniskowe segmentalne twardnienie kłębuszków nerwowych – przyczyny pojawienia się tego rodzaju kłębuszkowego zapalenia nerek nie są znane. Dotyczy ono głównie mężczyzn w wieku 25 do 35 lat.
 4. Błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek – zazwyczaj rozwija się przy innych chorobach, takich jak np. wirusowe zapalenie wątroby, toczeń lub nowotwór płuc. Choroba może przebiegać w postaci nawrotów lub remisji. Jednak w wielu przypadkach ten rodzaj kłębuszkowego zapalenia nerek doprowadza do ich niewydolności.
 5. Nefropatia IgA – jest to jeden z najłagodniejszych rodzajów tej choroby. Zazwyczaj jest następstwem infekcji górnych dróg oddechowych. Objawia się bardzo często przemijającym krwiomoczem.
 6. Gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek – choroba postępuje bardzo szybko i doprowadza do zaburzeń pracy nerek. Ten rodzaj kłębuszkowego zapalenia nerek jest bardzo groźny gdyż bez leczenia może doprowadzić do śmierci.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – objawy

Kłębuszkowe zapalenie nerek bardzo często rozwija się bezobjawowo. Nie daje, żądnych niepokojących symptomów, które niepokoją osobę chorą. Bardzo często wykrycie tej choroby jest przypadkowe. Wielu pacjentów dowiaduje się, że ma kłębuszkowe zapalenie nerek po wykonaniu rutynowego badania moczu.

Charakterystyczne objawy kłębuszkowego zapalenia nerek pojawiają się w momencie, kiedy choroba ma ciężki przebieg.

Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek:

 • Zmniejszenie objętości moczu,
 • Zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu,
 • Zaburzenia widzenia,
 • Ból głowy,
 • Nudności,
 • Obrzęk na twarzy i w okolicach kostek,
 • Chroniczne zmęczenie,
 • Krwiomocz lub białkomocz
 • Bladość skóry (w niektórych przypadkach pojawiają się przebarwienia oraz świąd),
 • Obniżenie temperatury ciała,
 • Zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją,
 • Zaburzenia hormonalne,
 • Wrzody, zgaga
 • Krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • Nadciśnienie tętnicze (w zaawansowanych przypadkach dochodzi nawet do choroby niewydolności serca).

Kłębuszkowe zapalenie nerek – przyczyny

Przyczyny kłębuszkowego zapalenia nerek to między innymi:

 • Cukrzyca,
 • Infekcje dróg moczowych,
 • Toczeń układowy
 • Choroby układu naczyniowego,
 • Choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Na rozwój kłębuszkowego zapalenia nerek wpływa także przyjmowanie leków przeciwzapalnych. U niektórych pacjentów za pojawienie się tej choroby mogą odpowiadać czynniki genetyczne lub zakażenie wirusem paciorkowca.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – diagnostyka

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które mogą wskazywać na kłębuszkowe zapalenie nerek należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty, czyli nefrologa. Po szczegółowym wywiadzie lekarz zleci badanie moczu na obecność białka i krwinek czerwonych. W celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy lekarz zleca wykonanie także innych, dodatkowych badań taki jak: USG nerek i w niektórych przypadkach biopsję nerek. Pozwala one określić rodzaj oraz podłożę kłębuszkowego zapalenia nerek.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – leczenie

Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek jest uzależnione od rodzaju choroby, a także stanu pacjenta. Pierwszym krokiem leczenia ja obniżenia nadciśnienia, gdyż zaburza ono prawidłową pracę nerek. Jeśli doszło także do rozwoju innych infekcji np. zapalenia gardła – należy koniecznie wyeliminować kolejną dolegliwość.

Bardzo ważna jest też dieta pacjenta, która powinna zawierać jak najmniejszą ilość soli. Zaleca się także odpoczynek – niewskazany jest żaden wysiłek fizyczny, bo powoduje to większe zagrożenie.

Jeśli w moczu chorego utrzymuje się zbyt wysoki poziom białka, koniecznie trzeba podjąć działanie hamujące układ immunologiczny. Pacjent w takim przypadku dostaje bardzo często steroidy. Efekty leczenia widoczne są dopiero po kilku miesiącach. Warto pamiętać, że ten sposób leczenia doprowadza do spadku odporności chorego, który będzie wymagał szczególnej opieki.

Zobacz także: Zespół jelita drażliwego - jakie są objawy tej choroby? 

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów