Kiła - jak wygląda leczenie tej choroby zakaźnej?

Sylwia Bagińska 26.07.2018
Kiła - objawy, badania, leczenie
Fotografia: Shutterstock

Kiła to choroba zakaźna, która przybiera różna postać w zależności od stadium choroby. Koniecznie sprawdź jak wyglądają objawy kiły!

Kiła należy do grupy chorób wenerycznych. Wywoływana jest przez drobnoustroje zwane krętkiem bladym. Do zakażenia kiłą najczęściej dochodzi w trakcie stosunku płciowego, jednak zarazić można się nią także w innych okolicznościach.

Zobacz także: Rzeżączka - czy można ją całkowicie wyleczyć?

Kiła – objawy

Pierwsze objawy kiły to owrzodzenia w miejscu zarażenia. Zmianom skórnym towarzyszą także powiększone węzły chłonne. Pierwsze grudki zazwyczaj występują u mężczyzn na pensie, natomiast u kobiet na wargach sromowych. Bardzo rzadko pojawiają się ustach lub języku. Wtedy kiła mylona jest bardzo często z opryszczką. Zmiany chorobowe na skórze znikają samoistnie.

Po 9 tygodniach od momentu zakażenia pojawia się wysypka, której może towarzyszyć łysienie kiłowe zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Objawy na skórze zazwyczaj nie są groźne i znikają bez śladu. Jednak bakterie powodujące kiłę atakują organizm od wewnątrz i upośledzają pracę wielu narządów. W efekcie dochodzi do rozwoju kiły układu nerwowego oraz sercowo naczyniowego, która powoduje wiele poważnych powikłań.

Kiła utajona – rozwija się bezobjawowo

Kiła utajona to okres, w których choroba nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Taki stan może wystąpić we wczesnej fazie choroby, ale także i późnej.

Choroba nie objawia się żadnymi zmianami skórnymi (wysypkami, grudkami, owrzodzeniem), ani też dolegliwościami ze strony układu nerwowego.

Niestety choroba atakuje wtedy od wewnątrz, upośledzając pracę wielu narządów.

Kiła  – zarażenie

Kiła zarazić się można zarazić się droga płciową . Bakteria, która wywołuje tę chorobę, czyli krętek blady przenika przez śluzówkę dróg rodnych, a także jamy ustnej (w trakcie seksu oralnego). Kiłą zarazić się można także przez krew – wystarczy, że skaleczoną skórą dotkniesz wydzielinę chorego, np. śluz lub ślinę.

Kiła nie można zarazić się drogą kropelkową, czyli zarażenie nie jest możliwe przez dotyk lub przebywaniu w tym samym pomieszczeniu, co osoba chora.

Kiła – diagnostyka

Jeśli lekarz po szczegółowym wywiadzie i badaniu fizykalnym pacjenta podejrzewa kiłę zleci wykonanie badań. Przy podejrzeniu tej choroby pobiera się próbkę krwi i sprawdza się ja na obecność bakterii,  które wywołują kiłę. Badanie obejmuję testy USR, RPR, VDRl (odczyny nieswoiste), a także TPI, TPHA, FTA, FTA-ABS (odczyny swoiste). Na wyniki trzeba poczekać około 3 tygodnie.

Kiła – leczenie

W leczeniu kiły stosuje się antybiotyku, między innymi: penicylinę. Dawkowanie, a także długości leczenia jest uzależnione od stadium choroby. Leczenie kiły nie wymaga hospitalizacji. Pobyt w  szpitalu jest jednak konieczny, gdy choroba weszła w zaawansowane stadium i leki należy podawać 4 razy dziennie.

Po zakończonej antybiotykoterapii chorzy koniecznie muszą wykonywać badania kontrolne łącznie z badaniami serologicznymi. Badanie wykonuje się w celu potwierdzenia skuteczności leczenia.

Przy dobrze dobranej terapii możliwe jest wyleczenie kiły jednak zmiany, które wywołała są niestety nieodwracalne. Największe szanse na całkowite wyleczenie jest w pierwszym stadium choroby, z czasem usunięcie z organizmu bakterii krętka bladego jest coraz trudniejsze.

Leczenie kiły – działania niepożądane

Leczenie kiły może wywołać efekty uboczne. Są to między innymi:

  • Wstrząs anafilaktyczny – może wystąpić po podaniu choremu penicyliny, który jest na nią uczulony. Ten stan jest bezpośrednim zagrożeniem życia dlatego konieczna jest szybka interwencja.
  • Zespół Hoigné – w trakcie podawania pacjentowi zastrzyku (najczęściej z penicyliną prokainową) mogą wystąpić omamy wzrokowe i słuchowe, a  także drgawki. Dodatkowo pacjent może być bardzo agresywny. Inne objawy tego powikłania to przyśpieszone tętno oraz wysokie ciśnienie. Symptomy ustępują po kilkunastu minutach – konieczne jest podanie leków uspokajających.
  • Odczyn Jarischa-Herxheimera-Łukasiewicza – może wystąpić nawet 8 godzin po podaniu pacjentowi penicyliny. Charakteryzuje się wysoką temperaturą oraz dreszczami. W niektórych przypadkach pojawiają się też zmiany skórne.

Kiła – działania profilaktyczne

Przy częstej zmianie partnerów seksualnych, a także decydując się na stosunek płciowy z osobą, którą słabo się zna należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Kiła głównie rozprzestrzenia się droga płciową dlatego bardzo ważne, aby używać prezerwatyw także w trakcie seksu analnego oraz oralnego.

Pamiętaj jednak, że prezerwatywy tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na kiłę. Jednak bardziej skutecznego sposobu nie ma. Dobrym działaniem jest wykonanie badań krwi przez rozpoczęciem współżycia seksualnego z nowym partnerem.

Zobacz także: Opryszczka w ciąży może zagrać życiu dziecka!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku! 

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów