
Kaszak to często rozpoznawany, niewielki guz skóry. Ta nieprawidłowość może pojawić się w różnych miejscach, powodując dyskomfort i zaburzając estetykę ciała. Na szczęście kaszak nie zagraża życiu człowieka i jest łatwo usuwalny. Dowiedz się więcej na jego temat!
Kaszak (inaczej cysta naskórkowa) to torbiel koloru cielistego, występująca zwykle na skórze głowy, tułowia i w okolicy narządów płciowych, o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Pojawia się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Wnętrze kaszaka jest wypełnione łojem, komórkami naskórka, a także fragmentami mieszków włosowych. Torbiel ma gładką powierzchnię i łatwo ją przesuwać pod wpływem nacisku.
Zobacz także: Jęczmień na oku - sprawdź 5 domowych sposobów na radzenie sobie z jęczmieniem!
Kaszak zwykle występuje u osób młodych (do 40. roku życia), także u dzieci i młodzieży, którym towarzyszy trądzik. Częściej dotyka mężczyzn. Kaszak rozwija się powoli, nie powodując zwykle dolegliwości bólowych, choć zdarzają się sytuacje, kiedy dojdzie do nadkażenia cysty i rozwoju stanu zapalnego. Wówczas konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.
Jakie są przyczyny powstawania i rozwoju kaszaka?
Według specjalistów trudno wskazać na jedną, określoną przyczynę powstawania kaszaka. Rozwojowi cysty naskórkowej sprzyjać mogą zwłaszcza:
- różnego rodzaju uszkodzenia gruczołu łojowego;
- defekty mieszków włosowych wskutek otarć czy zranień;
- używanie niektórych środków do pielęgnacji i upiększania skóry (kosmetyki, oleje);
- ekspozycja na promienie słoneczne i promieniowanie UV;
- zaburzenia hormonalne.
Wskazuje się również na czynniki genetyczne oraz różne wady rozwojowe (powstające nawet w okresie płodowym), które mogą mieć wpływ na powstawanie i rozwój kaszaka.
Leczenie kaszaka – metody domowe i chirurgiczne
Kaszak nie jest zwykle trudny do zdiagnozowania, choć zdarza się, że lekarz (rodzinny, dermatolog) zaleca wykonanie dodatkowych badań, w tym badań histopatologicznych, biopsji oraz RTG celem wykluczenia chorób zagrażających zdrowiu (nowotwór, nerwowłókniak, ropień). W niektórych przypadkach kaszaki należy szybko usuwać, aby uniknąć możliwego nadkażenia i rozwoju bolesnych stanów zapalnych. Pacjenci korzystają często z domowych sposobów usuwania kaszaków, m.in. poprzez nakłuwanie i wyciskanie zmiany czy stosowanie okładów z ziół o działaniu ściągającym.
Kaszak może zostać również usunięty metodami chirurgicznymi (stosowane szczególnie w sytuacji, gdy torbiel jest znacznych rozmiarów), w tym laseroterapią (preferowana metoda w przypadku kaszaków o niewielkich rozmiarach). Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Gdy nie stwierdzono nadkażenia, możliwa jest również kriochirurgia, polegająca na usuwaniu cysty poprzez wymrażanie. Oprócz interwencji chirurgicznych zaleca się stosowanie różnych preparatów, a w przypadku nadkażeń – antybiotykoterapii. Jeśli nie wystąpiły powikłania, kaszaki pozostawia się zwykle bez interwencji medycznej. Co więcej, zdarza się, że torbiele naskórne znikają samoistnie, nie pozostawiając śladu.
Zobacz także: Zajady na ustach - możesz je zwalczyć domowymi sposobami!
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!