Kaszak – charakterystyka, przyczyny, leczenie

Na niebieskim tle widoczna jest prawa ręka objęta zmianami chorobowymi - kaszakiem.
Fotografia: shutterstock

Kaszak to często rozpoznawany, niewielki guz skóry. Ta nieprawidłowość może pojawić się w różnych miejscach, powodując dyskomfort i zaburzając estetykę ciała. Na szczęście kaszak nie zagraża życiu człowieka i jest łatwo usuwalny. Dowiedz się więcej na jego temat!

Kaszak (inaczej cysta naskórkowa) to torbiel koloru cielistego, występująca zwykle na skórze głowy, tułowia i w okolicy narządów płciowych, o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Pojawia się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Wnętrze kaszaka jest wypełnione łojem, komórkami naskórka, a także fragmentami mieszków włosowych. Torbiel ma gładką powierzchnię i łatwo ją przesuwać pod wpływem nacisku.

Zobacz także: Jęczmień na oku - sprawdź 5 domowych sposobów na radzenie sobie z jęczmieniem!

Kaszak zwykle występuje u osób młodych (do 40. roku życia), także u dzieci i młodzieży, którym towarzyszy trądzik. Częściej dotyka mężczyzn. Kaszak rozwija się powoli, nie powodując zwykle dolegliwości bólowych, choć zdarzają się sytuacje, kiedy dojdzie do nadkażenia cysty i rozwoju stanu zapalnego. Wówczas konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Jakie są przyczyny powstawania i rozwoju kaszaka?

Według specjalistów trudno wskazać na jedną, określoną przyczynę powstawania kaszaka. Rozwojowi cysty naskórkowej sprzyjać mogą zwłaszcza:

  • różnego rodzaju uszkodzenia gruczołu łojowego;
  • defekty mieszków włosowych wskutek otarć czy zranień;
  • używanie niektórych środków do pielęgnacji i upiększania skóry (kosmetyki, oleje);
  • ekspozycja na promienie słoneczne i promieniowanie UV;
  • zaburzenia hormonalne.

Wskazuje się również na czynniki genetyczne oraz różne wady rozwojowe (powstające nawet w okresie płodowym), które mogą mieć wpływ na powstawanie i rozwój kaszaka.

Leczenie kaszaka – usuwanie chirurgiczne

Kaszak nie jest zwykle trudny do zdiagnozowania, choć zdarza się, że lekarz (rodzinny, dermatolog) zaleca wykonanie dodatkowych badań, w tym badań histopatologicznych, biopsji oraz RTG celem wykluczenia chorób zagrażających zdrowiu (nowotwór, nerwowłókniak, ropień). W niektórych przypadkach kaszaki należy szybko usuwać, aby uniknąć możliwego nadkażenia i rozwoju bolesnych stanów zapalnych.

Kaszak może zostać również usunięty metodami chirurgicznymi (stosowane szczególnie w sytuacji, gdy torbiel jest znacznych rozmiarów), w tym laseroterapią (preferowana metoda w przypadku kaszaków o niewielkich rozmiarach). Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Gdy nie stwierdzono nadkażenia, możliwa jest również kriochirurgia, polegająca na usuwaniu cysty poprzez wymrażanie. Oprócz interwencji chirurgicznych zaleca się stosowanie różnych preparatów, a w przypadku nadkażeń – antybiotykoterapii. Jeśli nie wystąpiły powikłania, kaszaki pozostawia się zwykle bez interwencji medycznej.

Pacjenci korzystają często z domowych sposobów usuwania kaszaków, m.in. poprzez nakłuwanie i wyciskanie zmiany czy stosowanie okładów z ziół o działaniu ściągającym. Co więcej, zdarza się, że torbiele naskórne znikają samoistnie, nie pozostawiając śladu.

Zapobieganie przed wystąpieniem kaszaka

Ochronę przed wystąpieniem kaszaka zapewni dbanie o higienę osobistą i regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Najlepiej za pomocą peelingów do ciała i twarzy. Dzięki temu unika się zatkania ujścia mieszka włosowego, co jest bardzo ważne u osób, które mają skłonności do nadmiernego łojotoku. 

Kaszak na twarzy

Kaszaki na twarzy swoim kształtem przypominają kuliste i grudkowate guzki, czasami guzy. Ich kolor zbliżony jest do koloru skóry. U niektórych osób mogą one być bezbarwne lub przybierać specyficzny żółty kolor. W centralnej części zmiany skórnej widoczna jest mała czarna kropka. Jest to ujście mieszka włosowego. W większości przypadku kaszak na twarzy nie powoduje dolegliwości bólowych. Gdy jednak powodują one ból, podejrzewa się stany zapalne. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarz specjalisty - dermatologa i rozpoczęcie skutecznego leczenia. 

Zobacz także: Zajady na ustach - możesz je zwalczyć domowymi sposobami!

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów