Jesteś alergikiem? Te alkohole pomogą ci załagodzić objawy uczulenia

Redakcja 24.05.2018
Jesteś alergikiem? Te alkohole pomogą ci załagodzić objawy uczulenia
Fotografia: shutterstock.com

Sezon alergiczny trwa. Dla uczulonych to istny koszmar, z którym radzą sobie zwykle zażywając leki przeciwhistaminowe. Okazuje się jednak, że objawy alergii łagodzą też niektóre alkohole. 

Sezon alergiczny ruszył pełną parą. Niestety w ostatnich latach liczba osób cierpiących na uciążliwy katar sienny spowodowany przez pyłki roślin znacznie się zwiększyła. Żeby uporać się z kichaniem i cieknącym nosem można oczywiście sięgnąć po leki przeciwhistaminowe albo... wyskoczyć do baru.

Zobacz także: Alergia: objawy alergii i przyczyny 

Alergia a alkohol 

Jak donosi brytyjska organizacja Asthma UK, nie ma to związku z popularnym „znieczulaniem się”. Z drugiej jednak strony coś jest na rzeczy, bo niektóre alkohole faktycznie przynoszą alergikom ulgę. Okazuje się, że picie mocnych, destylowanych alkoholi pozwala złagodzić objawy alergii. Podczas napadu kataru można więc śmiało sięgać po coś mocniejszego. Mowa o takich napojach jak gin, wódka i whisky.

To dlatego, że proces destylacji usuwa z nich siarczyny i doprowadza do spadku poziomu histaminy. Naukowcy zaznaczają jednak, że ulga jest chwilowa i nie wyleczy alergika z tej uciążliwej przypadłości. Dodają też, że tak pozytywne właściwości dotyczą tylko konkretnych napojów wyskokowych, bo owe niechciane siarczany i histamina są obecne m.in. w piwie i winie.  

Zobacz także: Czym charakteryzuje się alergia na alkohol? 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów