Jakie inne zmiany, oprócz nowotworowych, mogą rozwinąć się w piersi. Które powinny nas zaniepokoić?

Artukuł sponsorowany 06.10.2017
Zmiany w piersi
Fotografia: EAST NEWS

Zobacz jak je rozpoznać i z którymi udać się do lekarza.

Zmiany, które pojawiają się w piersiach, nie zawsze muszą oznaczać najgorsze. Niektóre z nich są zupełnie łagodne, jednak bez względu na to każda nieleczona zmiana z czasem może przerodzić się w coś poważnego. Ponad 80 procent z nich, wykrytych w trakcie samobadania, nie stanowi zagrożenia. Jednak bez względu na to, czy są łagodne, czy złośliwe, należy skonsultować je ze specjalistą.

Jeśli co miesiąc badasz piersi, jesteś w stanie wyczuć nawet najmniejszą zmianę, wśród najczęstszych znajdują się torbiele i gruczolakowłókniaki. Czym różnią się między sobą?

Mastopatia

Charakteryzuje się licznymi zgrubieniami, grudkami i guzkami. Najczęściej związana jest z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Jej objawy mogą pojawić się zarówno w całej piersi, jak i jej części. Mastopatia przeważnie dotyka kobiet między 30 a 40 rokiem życia i zupełnie znika po przejściu menopauzy. Nie oznacza to, że nie należy udać się z tą dolegliwością do lekarza. Tylko specjalista może wykluczyć zagrażające życiu guzki. Najczęstszym sposobem leczenia są tabletki hormonalne, choć coraz częściej stosuje się maść z progesteronem do wcierania w piersi.

Jeśli już raz zobaczyłaś, że budowa twoich piersi się zmienia, oznacza to, że masz skłonność do mastopatii. W takim przypadku należy regularnie co roku, udać się na badania do specjalisty.

Torbiele piersi

Inaczej cysty. Pojawiają się przeważnie u kobiet między 30 a 50 rokiem życia, dużo rzadziej niepokoją młodsze kobiety i te, które przeszły już menopauzę. Wyczuwalne są jako twarde guzki, w budowie podobne do pęcherzyka wypełnionego płynem.

Aby rozpoznać tę zmianę, lekarz zazwyczaj zaleca badanie USG oraz przeprowadza badanie palcami. Czasami potrzebna jest biopsja cienkoigłowa, co nie oznacza, że dzieje się coś złego. Duże torbiele mogą powodować ból promieniujący do pachy. Ściągnięcie płynu z cysty pozwala kobietom odczuć natychmiastową ulgę.

Gruczolakowłókniaki

W jednej piersi może powstać nawet klika takich guzków. W dotyku są gładkie i twarde, i najczęściej można je znaleźć w okolicach brodawki. Te zmiany często spotykane są u kobiet przed 30. rokiem życia, ale również u nastolatek.

W większości można rozpoznać je po badaniu palcami, jednak zazwyczaj zaleca się również przeprowadzenie badania USG. U kobiet poniżej 25. roku życia rzadko kiedy z gruczolakowłókniaków rozwija się nowotwór, dlatego zazwyczaj poddaje się je obserwacji. W niektórych przypadkach przeprowadza się zabieg chirurgiczny, w którym w całości usuwa się zmianę. Jeśli gruczolakowłókniaki pojawiają się u starszych pań, lekarze zalecają usunięcie i przebadanie wycinka pod mikroskopem, ponieważ w tym przypadku dużo częściej może dojść do rozwinięcia się nowotworu.

Brodawczaki

Choć trudno je wykryć w trakcie samobadania, to wystarczy ucisk brodawki, aby zaobserwować wydobywający się płyn, w którym można dostrzec odrobinę krwi. Zazwyczaj powstają w przewodach mlecznych. Ta przypadłość najczęściej dotyka kobiety przed menopauzą i kobiet palących papierosy. Jeśli gromadząca się wydzielina nie jest w stanie sama się wydostać, może pojawić się stan zapalny i bolesny ropień, który potrafi doprowadzić do wysokiej gorączki. Choć brodawczaki wymagają szybkiego leczenia, to zazwyczaj pomaga antybiotykoterapia. W najtrudniejszych przypadkach może być konieczne chirurgiczne oczyszczenie miejsca.

Każda ze zmian wymaga konsultacji ze specjalistą, ponieważ jedynie wykwalifikowany lekarz jest w stanie wykluczyć zmianę nowotworową.

Partnerem treści jest Ministerstwo Zdrowia. Więcej dowiesz się na www.mz.gov.pl.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów