Kleszcz na ciele, w skórze, napity. Zobacz, jak wyglądają

Magdalena Barszczak 27.03.2018 AKTUALIZACJA: 01.10.2019
Jak wygląda kleszcz na ciele i kleszcz napity?
Fotografia: Shutterstock.com

Kleszcze to niebezpieczne pajęczaki, które mogą przenosić groźne choroby odkleszczowe. Na świecie istnieje wiele gatunków kleszczy. Aby się przed nimi chronić, ważne żeby dobrze je rozpoznawać. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda kleszcz na ciele człowieka i psa oraz kleszcz napity. Zobacz zdjęcia.

Wiosną do życia budzi się nie tylko przyroda, ale i kleszcze. Te pajęczaki zagrażają nam przez cały rok, jednak uaktywniają się, kiedy temperatura nagrzewa się do 5 stopni Celsjusza. Wtedy zaczynają szukać pożywienia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne są kleszcze, niewiele osób jednak wie, czego tak naprawdę się wystrzegać.

Zobacz też: Picie wody może być szkodliwe. Nowe badania wskazują, ile szklanek dziennie naprawdę powinniśmy pić

Jak wygląda kleszcz?

Na świecie istnieje około 900 gatunków kleszczy. Te pasożyty można spotkać na spacerze lesie, parku czy na łące. Największe są samice  - one osiągają rozmiar do 3-4 milimetrów. Samce są mniejsze – dochodzą do około 2,5 mm. Najczęściej jednak atakują kleszcze o wielkości od 1 do 1,5 mm.

Kleszcz posiada cztery pary odnóży oraz nożycowate szczękoczułki. To właśnie dzięki znajdującym się w nich ząbkach utrzymuje się na powierzchni skóry ludzi i zwierząt. Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Ten groźny pasożyt wbija się w skórę za pomocą tzw. otworu gębowego, którym wysysa krew.

Jeśli zauważasz oznaki ukąszenia na swoim ciele, nie musisz od razu iść do lekarza. Czasem pasożyta można wyciągnąć samemu. Zobacz, jak wyciągnąć kleszczaPamiętaj, że rumień wędrujący widoczny na skórze może świadczyć o zarażeniu boreliozą. 

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, takich jak: wspomniana borelioza, anaplazmoza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Aby uchronić się przed nimi, warto wiedzieć, jak wygląda kleszcz w skórze, taki, który napił się krwi i pasożyt w ciele psa i kota.

Zobacz także: Latające kleszcze - jak się zachować gdy je widzisz?

Kleszcz na ciele u człowieka

Jak wygląda kleszcz w skórze? Trzeba pamiętać, że ten pasożyt wybiera zwykle takie miejsca, gdzie skóra jest delikatna – pod kolanami, na brzuchu, w pachwinach, za uszami lub w okolicach miejsc intymnych. Wybierając się na spacer po lesie lub wycieczkę rowerową, załóżmy odpowiednią odzież przylegającą do ciała i zakrywającą jego jak największą powierzchnię. Unikajmy siadania na pniach i zwalonych gałęziach drzew.

Starajmy się spacerować w godzinach najmniejszej aktywności kleszczy, czyli po południu. Warto także spryskać skórę preparatami przeciwko kleszczom. Gdy kleszcz znajdzie się na ciele, często nie wgryza się w skórę od razu, tylko wędruje, poszukując najlepszego miejsca. Dlatego warto po spacerze obejrzeć dokładnie ciało. Być może dojrzymy kleszcza, zanim zaatakuje. Zobacz, jak wygląda kleszcz na ciele człowieka

Kleszcz w ciele
Fotografia: Shutterstock.com

Kleszcz u psa i kota

Oglądajmy sierść naszych pupili po spacerze. Kleszcz może być malutki jak ziarno sezamu, dlatego trzeba szukać małych grudek. U psa należy przejrzeć miejsca koło uszu, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami, na łokciach i pod pachą. Kleszcze mogą znajdować się nawet na powiekach. Najlepiej sprawić psu lub kotu specjalną obrożę lub zakupić specjalny preparat odstraszający kleszcze. Zobacz, jak wygląda kleszcz u psa.

 

Kleszcz u psa i kota
Fotografia: Shutterstock.com

Jak wygląda napity kleszcz?

Po wbiciu się w skórę kleszcz może w niej żerować nawet tydzień. W tym czasie wypija około 2 ml krwi i znacznie powiększa swoje rozmiary. Staje się wtedy lepiej widoczny. Najedzony kleszcz sam odłącza się od żywiciela, a następnie składa jaja, z których później wyklują się larwy. Poniżej kleszcz, który opił się krwi.

Zobacz też: Tym nas karmią w szpitalach. Najnowszy raport NIK przeraża

 

Napity kleszcz
Fotografia: Shutterstock.com
rumień po kleszczu
Rozwiąż quiz

Czy grozi ci borelioza?

rumień po kleszczu

1. W jakiej części Polski mieszkasz?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów