Jak często wykonywać badania, aby zapobiec nowotworowi piersi?

Artukuł sponsorowany 05.10.2017
Regularne badanie piersi
Fotografia: Pixabay

Profilaktyka może uratować życie. Dlatego właśnie regularne badanie jest kluczem do sukcesu.

Odwracanie wzroku od powstającego problemu nigdy nie jest wyjściem. Rezygnacja z odpowiedniego dbania o siebie to nieodpowiedzialność, na którą ani kobiety, ani mężczyźni nie mogą sobie pozwolić.

Regularnie przeprowadzane badania pozwalają na wystarczająco wczesne wykrycie zmiany. W większości takich przypadków pojawiające się guzy są całkowicie uleczalne. Jak często zatem się badać, aby móc zapobiec najgorszemu?

Jeśli chodzi o samobadanie piersi, powinno się je wykonywać raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po przebytej miesiączce. Dla kobiet tuż przed menopauzą ważne jest, aby badanie wykonywać tego samego dnia tygodnia. W przypadku USG lekarze zalecają pojawienie się na badaniu raz w roku, chyba że są wskazania do częstszych badań. Można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu, choć najlepsza jest jego pierwsza połowa. W drugiej połowie w tkance wzrasta ilość wody, co może utrudnić interpretację obrazu na monitorze.

Pora na mammografię

W wieku 40 lat zaczyna się zmieniać struktura piersi. Od tego momentu najlepiej regularnie uczęszczać na badanie mammograficzne, choć kobiety, u których w rodzinie były przypadki nowotworów piersi, na badaniu mogą pojawić się już w wieku 35 lat. Do 50. roku życia mammografię robi się raz na dwa lata, potem należy powtarzać ją co roku.

Profilaktyka to połowa sukcesu. Nie należy o tym zapominać.  

Partnerem treści jest Ministerstwo Zdrowia. Więcej dowiesz się na www.mz.gov.pl.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów