Insulina - jakie ma działanie i jakie są rodzaje?

Sylwia Bagińska 15.10.2018
Insulina
Fotografia: Shutterstock

Insulina to hormon, który wydzielany jest przez trzustkę, a dokładnie przez tzw. komórki B wysp Langerhansa. Insulina najbardziej znana jest jako lek stosowany przy cukrzycy.  

Insulina pełni wiele, bardzo ważnych funkcji w organizmie. Ten peptydowy hormon odpowiada głównie za przemianę węglowodanów oraz tłuszczów w organizmie. To dzięki insulinie, glukoza może przenikać do komórek i dawać im energię.

Inulina – jakie ma działanie i funkcję w organizmie?

Inulina odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. Najważniejsze zadania to między innymi:

 • Zwiększenie szybkości transportu aminokwasów (jest to efekt wzmożonej syntezy białka).
 • Obniżenie stężenia glukozy we krwi poprzez udział w transporcie do komórek.
 • Udział w przemianie węglowodanów w tłuszcze.

Insulina, a cukrzyca

U osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub nie jest w stanie jej odpowiednie wykorzystać tak jak u człowieka zdrowego. Efektem tego jest gromadzenie glukozy w krwiobiegu.

Stosowanie insuliny konieczne jest w leczeniu cukrzycy typu I. Przy tym rodzaju choroby trzustka w ogóle nie produkuje tego hormonu. Natomiast osoby chorujące na cukrzyce typu II, insulinę stosują wtedy, gdy dotychczasowe leki doustne nie przynoszą spodziewanych efektów. Leczenie tego rodzaju cukrzycy obejmuje także odpowiednią dietę i ćwiczenia.

Kiedy jeszcze należy stosować insulinę?

 • Cukrzyca ciążowa (tylko wtedy, gdy dieta cukrzycowa nie pomaga).
 • Ciężkie uszkodzenie nerek lub wątroby u chorego na cukrzycę typu II).
 • Inne ostre choroby u cukrzyka, np. zapalenie płuc.
 • Opanowanie glukotoksyczności.
 • Zabiegi operacyjnego u pacjenta, który na cukrzyce typu II był leczony lekami doustnymi.

Insulina, a środek dopingujący

Insulina to związek, który kiedyś był wykorzystywany w sporcie jako środek o charakterze dopingującym. Współcześnie, insulina została wprowadzona na listę środków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową.

Inulina – jakie są rodzaje

Inuliny różnią się od siebie czasem działania, czyli jak  długo są skuteczne, ale także początkiem działania, czyli momentem, kiedy zaczynają działać i szczytem swojego działania, czyli czasem, kiedy są najbardziej skuteczne.

Rodzaje insuliny:

 • Insulina krótkodziałająca – bardzo szybko pojawia się we krwi i ma krótki czas skutecznego działania. Stosuje się ja pół godziny przed posiłkiem. Jej najsilniejszy moment działania wypad między 1, a 3 godziną od momentu wstrzyknięcia.
 • Insulina o pośrednim czasie działania – należy ja brał około godziny do 1,5 przed posiłkiem. Najwyższe stężenie wypada pomiędzy  4 a 12 godziną po wstrzyknięciu. Może działać przez całą dobę.
 • Inulina o przedłużonym czasie działania – należy ją przyjmować około godziny do 1,5 przed spożywanym posiłkiem. Może działać nawet dłużej niż 14 godziny.

Istnieją także różne, gotowe mieszanki insuliny krótkodziałającej, która ma pośredni czas działania.

Zobacz także: Zapalenie pęcherzyka żółciowego może wymagać natychmiastowej operacji! Jak się objawia?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Pierwsza pomoc
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy umiesz udzielić pierwszej pomocy!

Pierwsza pomoc

1. Główna zasada reanimacji to:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów