Po wyjściu z morza przesiadujesz w mokrym kostiumie? Nawet nie wiesz, czym to grozi!

Sylwia Bagińska 03.08.2018
Przesiadywanie na plaży w biki
Fotografia: shutterstock

Urlop spędzasz mad wodą? A może będziesz regularnie odwiedzać basen miejski? Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie i sprawdź, jak zapobiec pojawieniu się infekcji miejsc intymnych!

Wakacyjne kąpiele zarówno w naturalnych zbiornikach wodnych jak i w basenie mogą skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zarówno wilgoć jak i wysoka temperatura oraz chłodna woda i chlor w basenie zwiększają ryzyko pojawiania się infekcji miejsc intymnych.

Zobacz także: Spanie na lewym boku pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jakie są korzyści?

Pływanie w basenie – dlaczego jest ryzykowne?

Wizyta na basenie i kąpiel w chlorowanej wodzie – niesie za sobą duże ryzyko rozwoju infekcji intymnej. Nie tylko w pływalniach miejskich, ale w wielu basenach hotelowych stosowany jest chlor, który ma na celu zabijanie różnych mikroorganizmów.

Niestety jego silne działanie niszczy także bakterie kwasu mlekowego, które naturalnie występują w pochwie i są barierą dla innych drobnoustrojów. W momencie, gdy dochodzi do ich niedoboru, u kobiety może pojawić się grzybica pochwy.

Wiele osób, które korzysta z basenu i innych atrakcji pływalni mogą być nosicielem różnych bakterii i grzybów. Tym samym inni ludzie mogą się nimi zarażać.

Jak się chronić?

Po każdej kąpieli w basenie i jacuzzi należy dokładnie się umyć – koniecznie używając płynu do higieny intymnej. Niewskazane jest także długie przesiadywanie w bikini. Jeśli masz plan spędzić dłuższy czas na basenie – zabierz dwa stroje kąpielowe.

Skutki zimnej kąpieli

Każdy uwielbia kąpiel w chłodnej, orzeźwiającej wodzie – zwłaszcza, gdy temperatura jest bardzo wysoka, a słońce mocno grzeje od samego rana. Warto jednak pamiętać, że wyziębienie ciała, a szczególnie jego dolnych partii może doprowadzić do rozwoju zapalenia pęcherza moczowego.

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych powikłań po orzeźwiającej kąpieli, pamiętaj o tym, żeby nie trwała ona za długo. A zaraz po wyjściu z wody, dobrze się rozgrzej. Niewskazane jest także przesiadywanie w wilgotnym stroju kąpielowym na plaży – zaraz po kąpieli należy go zmienić na drugi, suchy.

Zobacz także: Czy klimatyzatory mogą nam szkodzić? Przeczytaj, zanim znowu go włączysz!

Zagłosuj

Gdzie planujesz spędzić wakacje?

Liczba głosów:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Choroby/Co-sie-dzieje-z-cialem-kobiety-kiedy-przestaje-uprawiac-seks-11539'
1 string '/Zdrowie/Psychologia/W-jakim-wieku-jestesmy-najszczesliwsi-12377'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Sport/Pora-dnia-w-ktorej-spala-sie-najwiecej-kalorii-12345'
4 string '/Zdrowie/Psychologia/Coraz-wiecej-par-cierpi-z-powodu-FOBU-Sprawdz-czy-twoj-zwiazek-rowniez-to-spotkalo-12401'
5 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Ten-napoj-pozwoli-spalic-tluszcz-z-brzucha-Piekna-sylwetka-w-mgnieniu-oka-12341'