Ten popularny składnik leków przeciwbólowych może pogarszać przebieg koronawirusa!

Kobieta wsypuje na rękę leki przeciwbólowe
Fotografia: Shutterstock

Lekarze wciąż poszukują lekarstwa na koronawirusa. Przez to wśród nich pojawia się wiele spornych tematów. Jednym z nich jest szkodliwość składnika leków przeciwbólowych.

Uczeni cały czas obserwują pacjentów i próbują ustalić, co tak naprawdę może pomóc w walce z koronawirusem. Ta epidemia bowiem dotyka coraz większej ilości ludzi na całym świecie, a wciąż nie znamy leku, który mógłby sobie z nią poradzić. Jak na razie doszły do nas informacje, że jeden z popularnych składników leków przeciwbólowych, może powodować nie zatrzymanie, a przyspieszenie rozwoju koronawirusa! O co dokładnie chodzi?

Zobacz także: Niepokojące słowa członka WHO. "Ta pandemia zmieni świat, zachorują wszyscy, wiele osób umrze"

Ibuprofen pogarsza przebieg koronawirusa? Są niepożądane skutki

Jak donosi Medonet.pl, francuski minister zdrowia, Olivier Véran, podał informację, że niektóre leki przeciwbólowe mogą nasilać przebieg koronawirusa. Dokładnie chodzi o popularny składnik tego typu leków, jakim jest ibuprofen. 

Véran zaleca, żeby w przypadku wysokiej gorączki i bólu stosować paracetamol. Swoje słowa oparł na obserwacjach i wnioskach, jakie do tej pory wyciągnęli francuscy lekarze. Informacje o tym, że ibuprofen pogarsza przebieg choroby zostały opublikowane także w czasopiśmie medycznym "The Lancet". 

Na temat słów ministra wypowiedział się szef irlandzkich państwowych służb medycznych, dr Colm Henry, który stwierdził, że nie należy całkowicie rezygnować z ibuprofenu. Jednak pierwszym wyborem osób, które źle się czują i mają gorączkę, powinien być paracetamol.

Słowa Véran skrytykowała natomiast dr Muge Cevik, wirusolog ze szkockiego University of St Andrews.

Nie znam dowodów naukowych, które potwierdzają, że ibuprofen zaostrza objawy COVID-19 - napisała na Twitterze.

Ibuprofen pogarsza przebieg koronawirusa? WHO komentuje

W tej kwestii we wtorek, 17 marca, zabrała głos także WHO. 

Są już nowe prace badawcze, z których wynika, że stosowanie ibuprofenu wiąże się z wyższą umieralnością. Naukowcy starają się wyjaśnić sytuację. W razie wątpliwości radzimy stosować paracetamol zamiast ibuprofenu – powiedział rzecznik WHO Christian Lindmeier podczas rozmowy z dziennikarzami w Genewie. 

Warto zatem przez jakiś czas stosować paracetamol.

Zobacz także: Które sklepy pozostaną otwarte w czasie pandemii? Ministerstwo Zdrowia podaje listę

Chcesz poprawić sobie odporność bez konieczności faszerowania się lekami lub suplementami? Zacznij od zdrowego żywienia! Oto przepis na smoothie bowl - czyli prawdziwą bombę witaminową, którą możesz zjeść na śniadanie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów