Histiocytoza - jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Sylwia Bagińska 11.09.2018
Histiocytoza - diagnostyka
Fotografia: Fotolia

Histiocytoza jest chorobą układu krwiotwórczego, zaliczaną do chorób nowotworowych. Jest to bardzo rzadko występujące schorzenie, uaktywniające się najczęściej u dzieci do 6 roku życia, jednak nie omija także dorosłych. Atakuje również zwierzęta, przede wszystkim psy dużych ras. Histiocytoza złośliwa, kości czaszki i płucna, histiocytoza – diagnostyka. Zobacz, co trzeba wiedzieć!

Histiocytoza należy do grupy chorób układu krwionośnego. Główną cechą tego schorzenia jest niekontrolowany rozrost komórek układu odpornościowego. Te komórki następnie gromadzą się w różnych tkankach i narządach, doprowadzając do ich uszkodzeń. Dowiedz się więcej!

Histiocytoza złośliwa

Histiocytoza należy do chorób z patologicznym przerostem histiocytów. Może przebiegać w sposób łagodny lub złośliwy, a także (ze względu na umiejscowienie) – miejscowo lub ogólnie. Histiocytoza złośliwa przebiega agresywnie, atakując wiele narządów. Nowotworowi ulegają histiocyty. Zmienione nowotworowo interpretują komórki organizmu jako zagrożenie i doprowadzają do ich zniszczenia. Ta choroba najczęściej jest dziedziczna.

Histiocytoza kości czaszki

Histiocytoza uważana jest za chorobę o podłożu autoimmunologicznym. Jest to schorzenie bardzo rzadkie i najczęściej wykrywane jest w pierwszych 3 latach życia dzieci. Może występować w różnych formach, dając tym samym różne objawy. Jedną z takich form jest histiocytoza kości czaszki.

Zwykle ma postać:

  • Nieustępującej ciemieniuchy
  • Wysypki w okolicach mostka, lędźwi, pachwin lub między łopatkami
  • Ubytków w kościach czaszki, objawiające się jako miękkie wypukłości
  • Trudności w gojeniu się ran po usunięciu zęba
  • Skazy krwotocznej
  • Możliwy jest również wytrzeszcz oczu.

Pierwsze objawy histiocytozy kości czaszki pojawiają się przeważnie do 24 miesiąca życia i przybierają formę uogólnioną. W postać zlokalizowaną ewoluują później.

Histiocytoza płucna

Inną formą choroby jest histiocytoza płucna. Najczęściej atakuje nałogowych palaczy, wypalających paczkę lub więcej dziennie. W tym przypadku komórki dendrytyczne rozrastają i namnażają się w niekontrolowany sposób, osiadając właśnie na płucach. Wiadomo, że histiocytoza płucna ma związek z paleniem papierosów, jednak bezpośrednia przyczyna jej powstawania nie jest do końca poznana.

Zachorowania dotyczą osób nałogowo palących, przede wszystkim w przedziale wiekowym 20 – 40 lat. Choroba może zaatakować jednak również w innym wieku.

Histiocytoza – diagnostyka

Diagnostyka choroby opiera się przede wszystkim na dogłębnym wywiadzie. W następnej kolejności można przeprowadzić biopsję tkanek, a także badanie palpacyjne. W przypadku wątpliwości można posiłkować się także badaniem RTG lub tomografią komputerową. Dodatkowo przeprowadza się badanie histopatologiczne. Aby ocenić prawidłowość funkcjonowania poszczególnych narządów, posiłkuje się badaniami ogólnymi, np. morfologią krwi, oznaczeniem bilurbiny lub białka.

Leczenie histiocytozy jest uzależnione od jej postaci. Jeśli komórki nagromadziły się w jednym miejscu, np. w kości – można bez większego problemu usunąć całe ognisko. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, podaje się lek sterydowy.

Zobacz także: Zespół nerczycowy - jakie są przyczyny pojawienia się tego stanu?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów