Hipotermia to stan, który zagraża życiu. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Mężczyzna w średnim wieku ma na głowie nałożoną czapkę zimową. W tle widać spadający z nieba śnieg.
Fotografia: Shutterstock

Hipotermia występuje wtedy, kiedy temperatura ciała spoza poniżej 36, 6 stopni Celsjusza. Jej zaawansowany stopień grozi nawet utratą życia. Koniecznie sprawdź, jak objawia się hipotermia i jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przy wychłodzeniu organizmu.

Hipotermia, czyli wychłodzenie organizmu wymaga natychmiastowego udzielenia pomocy. W przeciwnym wypadku może dojść do skrajnego wyczerpania organizmu i śmierci. Należy pamiętać, że krótkotrwały spadek temperatury człowieka o jeden stopnie nie jest jeszcze epizodem hipotermii.

Zobacz także: Odmrożenia: pierwsza pomoc - czy wiesz jak udzielić? 

Hipotermia – co to jest?

Hipotermia inaczej wychłodzenie organizmu to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej normy, czyli 36,6 stopni Celsjusza. Na hipotermie narażone są osoby, które zbyt długo przebywają w niskiej temperaturze powietrza lub też wody. Należy pamiętać, że to właśnie woda ochładza około 20 razy szybciej niż powietrze.

Hipotermia – objawy

Objawy hipotermii to między innymi:

 • Chłodna w dotyku skóra (szczególnie zimne są dłonie oraz stopy),
 • Dreszcze (należy jednak pamiętać, że występują one tylko w pierwszych stadiach wychłodzenia organizmu,  razem z coraz większym spadkiem temperatury ciała, ustępują),
 • Paraliż,
 • Osłabienie jednej ze stron ciała,
 • Senność,
 • Zaburzenia świadomości,
 • Zasinienie skóry.

Objawy, które występują przy hipotermii zaawansowanej:

 • Utrata świadomości,
 • Zwolnienie akcji oddechowej (ciężko stwierdzić czy poszkodowany oddycha),
 • Słabo odczuwalny puls,
 • Bardzo zimna skóra.

Hipotermia – stopnie

Hipotermię (wychłodzenie organizmu) dzielimy na kilka stopni. Są to:

 • Hipotermia łagodna (35-32 stopni Celsjusza)

Poszkodowany jest w stanie sam sobie pomóc. Objawy, które towarzyszą temu stopniowi wychłodzenia organizmu to zimne ręce oraz stopy, uczucie marznięcia, drżenie mięśni, zawroty głowy, osłabienie nóg oraz rąk, niepokój, dezorientacja.

 • Hipotermia umiarkowana (32-28 stopni Celsjusza)

Poszkodowana osoba nie jest już wstanie sama sobie pomóc. Zaczyna odczuwać ból, który spowodowany jest zimnem. Pojawiają się także inne objawy: brak wrażliwości na bodźce, sztywność i skurcze mięśni, utrata poczucia czasu, zaburzenia świadomości, apatyczne zachowanie. Przy hipotermii umiarkowanej, poszkodowany może zacząć przypominać pijanego człowieka – pojawia się bełkot, dziwne i nieskoordynowane ruchy, a także odrzucanie pomocy.

 • Hipotermia ciężka (poniżej 28 stopni Celsjusza)

Poszkodowany utracił przytomność. Ogólny stan zbliżony jest to zgonu. Oddech jest nikły lub w ogóle niewyczuwalny. Podobnie jest z pulsem. Dochodzi do niedotlenienia mózgu, który powoduje m.in. brak reakcji źrenic na światło. Skóra jest bardzo zimno i przybiera barwę sino-zielonej.

Hipotermia – pierwsza pomoc

Najważniejszą czynnością przy wychłodzeniu organizmu jest podtrzymywanie funkcji układu krążenia. Dlatego gdy u osoby, która straciła przytomność i wygląda jakby już nie żyła, należy natychmiastowo rozpocząć masaż serca i sztuczne oddychanie.

Gdy krążenie zostanie przywrócone, poszkodowany powinien być przeniesiony ciepłego pomieszczenia. Jeśli jest to niemożliwe, osoba z hipotermią powinna zostać przykryta kocem lub kurtką.

Przy lekkim stopniu wychłodzenia organizmu, gdy osoba poszkodowana jest przytomna, należy ją szybko przenieść do pomieszczenia. Zaleca się rozebrać z zimnego lub mokrego ubrania, a następnie nałożyć suche i okryć kurtką lub kocem.

Tego nie wolno robić:

 1. Pamiętaj, że nigdy nie można doprowadzić do nagłego ogrzewania, nawet jeśli doszło do hipotermii zaawansowanej. Rozgrzewać należy powoli, stopniowo. Nie wolno od razu wchodzić do wanny z gorącą woda lub brać gorący prysznic. Może to doprowadzić do szoku termicznego!
 2. Nie pocieraj stóp oraz dłoni. Może do doprowadzić tylko do uszkodzenia skóry.
 3. Poszkodowanej osoby nie należy zostawiać na otwartej przestrzeni (nawet jeśli jest już okryta).
 4. Przy wychłodzeniu organizmu nigdy nie można pić kawy oraz alkoholu. Wzbronione jest także palenie tytoniu.

Hipotermia – przyczyny

Główną przyczyną wywołującą hipotermię jest wystawienie organizmu na bardzo niekorzystne warunki, które związane są z bardzo niską temperaturą otoczenia. Szczególnie niebezpieczna dla organizmu jest woda, gdyż ochładza ona szybciej niż powietrze. Należy pamiętać, że niebezpieczne jest także zimny wiatr i deszcz.

Zobacz także: Oparzenie wrzątkiem - jak udzielić pierwszej pomocy i jak wygląda leczenie?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów