Hemoroidy - jakie są pierwsze objawy? Przyczyny i leczenie żylaków odbytu

Mężczyzna w średnim wieku łapie się za pośladki. Najprawdopodobniej jego dolegliwości bólowe spowodowane są hemoroidami.
Fotografia: Shutterstock

Hemoroidy (żylaki odbytu) to dolegliwość, która spotyka coraz więcej osób. Objawy hemoroidów to między innymi: krwawienie z odbytu i ból. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie tego schorzenia i czy ogranicza się ono tylko do czopków na hemoroidy. 

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to guzki, które naturalnie występują w strukturze odbytu. Pełnią one bardzo ważne funkcje w organizmie – domykają odbyt i umożliwiają trzymanie gazów. O chorobie mówimy wtedy, kiedy pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów hemoroidów. Są to między innymi: krwawienie z odbytu, świąd oraz ból. Leczenie tego schorzenia może polegać na stosowaniu wielu metod: czopków na hemoroidy, nasiadówkach, a nawet operacjach, 

Zobacz także: Domowe sposoby na wzdęcia - sprawdź jak poradzić sobie z tą dolegliwością

Hemoroidy – objawy

Objawy hemoroidów to między innymi:

 • Świąd odbytu – swędzenie jest bardzo dokuczliwe jednak większość osób bagatelizuje go, chociaż jest to pierwszy objaw hemoroidów.
 • Podrażnienie śluzówki – towarzyszy swędzeniu i często występuje razem z sączącą się wydzieliną.
 • Uczucie niepełnego wypróżnienia.
 • Krwawienie z odbytu– śladowe ilości krwi zauważane są na papierze toaletowym.
 • Wypadanie guzka – jest to późniejszy objaw, pacjent może go wyczuć w okolicy odbytu.
 • Ból – pojawia się wtedy, kiedy hemoroidom towarzyszą np. powikłania zakrzepowe lub zapalne.

Czopki na hemoroidy

Czopki doodbytnicze mają podobne działanie jak kremy i tabletki na hemoroidy. Mają działanie przeciwzapalne. Dodatkowo niwelują ból, obrzęk i swędzenie odbytu. Bardzo często zawierają w swoim składnie naturalne substancje.

Inne metody leczenia hemoroidów:

 • Skleroterapia,
 • Gumkowanie (metoda Barrona),
 • Metoda Morinagi,
 • Metoda Lango,
 • Laseroterapia,
 • Cięcie operacyjne.

Hemoroidy – leczenie

Leczenie hemoroidów powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. Nie wolno lekceważyć pierwszych objawów żylaków odbytu i czekać aż swędzenie przejdzie samoistnie. W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów należy wdrożyć leczenie.

Jak leczyć hemoroidy domowymi sposobami?

 • Nasiadówki

Jedną z metod leczenia żylaków odbytu są tzw. nasiadówki. Są to ziołowe kąpiele w letniej wodzie. Do wanny wlej niewielką ilość wody (tak około 10 centymetrów) i dodaj napar z rumianku i kory dębu lub użyj do tego mieszanki ziołowej, w której skład wchodzi: szałwia lekarska, kora kasztanowca i rdest. Pamiętaj, że woda nie może być zbyt gorącą, gdyż może to podrażnić odbyt. Zaleca się, aby temperatura wody nie przekraczała 40 stopni Celsjusza.

 • Aktywność fizyczna

Codzienna gimnastyka lub regularne spacery dobrze wpływają na pracę jelit. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia sprzyjają nawrotom żylaków odbytu.

 • Okłady

Na hemoroidy mogą także okłady z kostek lodu lub kompresy z wilgotnej torebki herbaty. Lód należy owinąć w chusteczkę i przykładać w miejsca, które bolą. Skuteczna jest także herbata, gdyż ma ona działanie przeciwzapalne.

 • Dieta

Na hemoroidy polecana jest także odpowiednia dieta, która jest ogromną pomocą przy zwalczaniu żylaków odbytu. Zalecane jest spożywanie jak największej ilości warzyć i owoców, a także produktów bogatych w błonnik. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie – osoba z chorobą hemoroidalną powinna wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie. Należy też unikać produktów, które powodują zaparcia.

Hemoroidy – przyczyny

Żylaki odbytu to dolegliwość, która występuje niezależnie od wieku. Jednak częściej jest to przypadłość osób starszych – wpływ na to ma mniejsze napięcie mięśniowe.  Pojawieniu się hemoroidów sprzyja brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia, w wyniku których dochodzi do zaburzeń ciśnienia w układzie żylnym okolic odbytu. Bardzo często hemoroidy pojawiają się u osób, które bardzo długo siedzą przy komputerze, a także u kierowców i kolarzy.

Za pojawienie się żylaków winna może być też dieta. Nieodpowiednia ilość błonnika i za mało płynów powodują zaparcia, które natomiast zmuszają jelita do wykonywania cięższej pracy.

Żylakom odbytu sprzyja także otyłość. W grupie ryzyka są także osoby, które często mają biegunkę wywołaną tabletkami o działaniu przeczyszczającym. Na hemoroidy narażone są także osoby, które uprawiają seks analny, a także CI, którzy w przeszłości przeszli operacje krocza lub okolic odbytu.

Hemoroidy po porodzie

Żylakom odbytu sprzyja ciąża i związane z nią wszystkie zmiany hormonalne. W niektórych przypadkach rosnący płód uciska na układ żylny. W rezultacie upośledza on prace jelit i utrudnia odpływ krwi.

Sile parcia w trakcie porodów prowadzą do powiększenia guzków. Jednak po porodzie żylaki odbytu stają się mniejsze i nie wymagają leczenia.

Proktolog – lekarz od hemoroidów

Żylaki odbytu rozwijają się bardzo powoli, dlatego bardzo często są lekceważone. Jeśli u chorego pojawi się krwawienie z odbytu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty – proktologa. Krwawienie z odbytu może wskazywać na inne, poważne choroby np. rak odbytu.

Zobacz także: Leczenie rozwolnienia w domu - sprawdź domowe sposoby na biegunkę

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Spożywanie tych produktów wpływa na wygląd naszej cery. Niektórych należy unikać, gdyż wywołują uporczywe i nieestetyczne zmiany skórne. 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów