Co oznacza niski i wysoki poziom hemoglobiny?

Sylwia Bagińska 15.10.2018
Poziom hemoglobiny
Fotografia: Shutterstock

Hemoglobina pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Jej nieodpowiedni poziom może świadczyć o wielu poważnych chorobach i schorzeniach. Koniecznie sprawdź, jaka jest norma hemoglobiny.

Hemoglobina (oznaczana jako Hb lub HGB) jest białkiem, które zawiera żelazo. Przenoszone jest przez krwinki czerwonego. Główna rola hemoglobiny to przenoszenie tlenu w organizmie. Jej niski poziom może świadczyć o niedoborze żelaza lub innych poważnych chorobach, natomiast wysoki wynik może sygnalizować przewlekłe niedotlenienie.

Hemoglobina – normy

  • Norma hemoglobiny dla kobiet: 11,5-15,5 g/dl.
  • Norma hemoglobiny dla mężczyzn : 14-18 g/dl.
  • Norma hemoglobiny dla kobiet w ciąży: 11,5-13,5 g/dl (warto pamiętać, że niska hemoglobina w ciąży nie jest czymś, co powinno niepokoić).
  • Norma  hemoglobiny dla dzieci: 20 g/dl.
  • Norma hemoglobiny dla noworodków : 10 g/dl.

Hemoglobina poniżej normy – o czym może świadczyć?

Kiedy w morfologii krwi stwierdza się niski poziom hemoglobiny, prawdopodobnie przyczyną jest niedokrwistość. W przebiegu  tej choroby oprócz niski poziomu  HGB, w morfologii stwierdza się też niskie stężenie hematokrytu oraz niedobór erytrocytów, czyli krwinek czerwonych.

Wartość hemoglobiny, która jest poniżej zalecanej normy może wynikać z przewodnienia.

Hemoglobina powyżej normy – o czym może świadczyć?

Wysoki poziom hemoglobiny może świadczyć o odwodnieniu. Objawia się ono biegunkami, wymiotami, a także nadmierną potliwością. Wysoki poziom hemoglobiny może też być objawem nadkrwistości wtórnej i pierwotnej. Może też oznaczać niedotlenienie.

Hemoglobina – jak wygląda badanie?

Oznaczenie poziomu hemoglobiny wykonuje się z próbki krwi żylnej. Pobierana jest ona zazwyczaj za pomocą jednorazowej igły, strzykawki i próbówki. Pacjentowi najczęściej nakłuwa się żyłę w okolicy łokcia. Najlepiej na pobranie krwi zgłosić się rano i być na czczo. Pamiętaj też  o tym, aby poinformować lekarza i personel medyczny o przyjmowanych lekach i ewentualnym nosicielstwie wirusów, które są przenoszone drogą płciową, np. HIV, HCV itd.

Zobacz także: Cytologia - to badanie, które ratuje życie wielu kobiet. Jak często należy je wykonywać?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Pierwsza pomoc
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy umiesz udzielić pierwszej pomocy!

Pierwsza pomoc

1. Główna zasada reanimacji to:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów