Helicobacter pylori - objawy przypominają zatrucie. Jak można się zarazić?

mężczyzna, z bólem brzucha, zarażony bakterią Helicobacter
Fotografia: Shutterstock

Helicobacter pylori to niebezpieczna bakteria, która może wywołać chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a nawet przyczynić się do powstania raka. Objawy zakażenia zwykle przypominają zatrucie. Sprawdź, jak się leczy Helicobacter pylori i jakie są czynniki ryzyka.

Helicobacter pylori to niebezpieczna bakteria, która może wywołać wiele groźnych chorób układu pokarmowego, m.in. wrzodów żołądka czy dwunastnicy, a nawet prowadzić do raka. Szacuje się, że zakażona może być ponad połowa populacji. Do zarażenia dochodzi przez ślinę, kał lub podczas kontaktów seksualnych. Sprawdź, jakie są objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori i jak wygląda leczenie.

Zobacz także: Dorośli chorują na owsiki równie często, co dzieci. Jak się leczy owsicę?

Helicobakter pylori - czynniki ryzyka. Jak można się zarazić bakterią?

Co to jest Helicobacter pylori? Należy ona do Gram-ujemnych bakterii i przenosi się z człowieka na człowieka. Można ją znaleźć w żołądku, jelitach, przewodach żółciowych, na powierzchni zębów, a także w kale. Do zarażenia bakterią najczęściej dochodzi w dzieciństwie. Helicobacter może namnażać się we wnętrzu żołądka przez wiele lat. Rzadziej atakuje dorosłych.

Zakażenie następuje drogą kropelkową, przez ślinę, a także przez kał. Źródłem Helicobacter pylori może być także woda, w której znajdują się szczepy bakterii. Małe dziecko zaraża się bakterią, używając cudzych zabawek (które wcześniej mogły być trzymane w ustach przez kogoś innego) lub używając oblizanej przez obcą osobę łyżeczki. Do zakażenia może dojść również przez kontakty seksualne.

Bakteria Helicobacter pylori najczęściej atakuje osoby osłabione, niedożywione, z awitaminozą. Zakażeniu sprzyjają również złe warunki higieniczne i socjalne (zbyt duża liczba domowników w małym mieszkaniu) i predyspozycje genetyczne.

Helicobakter pylori - objawy ze strony układu pokarmowego i skórne

Zakażenie bakterią Helicobakter pylori może przebiegać bezobjawowo. Dzieje się tak w 80 proc. przypadków. Zwykle wykrywa się je podczas gastroskopii. U takich osób nie niesie ono ze sobą ryzyka choroby.

W około 20 proc. zakażenie Helicobacter Pylori skutkuje dokuczliwymi objawami, przypominającymi zatrucie pokarmowe, wywołanymi przez stan zapalny. W przyszłości mogą się one przekształcić w chorobę wrzodową, a nawet raka żołądka (około 1 proc. zakażonych).

Wśród najczęściej występujących objawów wywołanych przez bakterię Helicobacter pylori wymienia się:

Niektórzy zarażenie bakterią wiążą z objawami skórnymi, takimi jak trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry czy pokrzywka. Jednak środowisko specjalistów jest podzielone. Aby potwierdzić Helicobacter pylori, najlepiej wykonać test na obecność bakterii.

Helicobakter pylori - jakie choroby wywołuje?

Helicobacter pylori może wywołać wiele chorób układu pokarmowego. Substancje produkowane przez bakterię mogą doprowadzić do zaniku błony śluzowej żołądka. To z kolei skutkuje wrzodami żołądka i dwunastnicy, a u niektórych może prowadzić nawet do raka żołądka.

Warto podkreślić, że Helicobacter nie jest bezpośrednią przyczyną zachorowania na nowotwór, ale, razem z innymi czynnikami (geny, dieta, styl życia), może przyczynić się do rozwoju zmian rakowych.

Helicobakter pylori - test i diagnostyka

Aby wykryć zakażenie Helibacter pylori, w Polsce można wykonać następujące badania:

Gastroskopia - podczas badania widoczne są zmiany (plamy) na błonie śluzowej. Zwykle, by potwierdzić diagnozę, wykonuje się test uerazowy.

Test uerazowy - wycinek błony śluzowej pobrany podczas gastroskopii poddaje się ocenie pod kątem zmian. Wkłada się go do roztworu mocznika z dodatkiem barwnego wskaźnika pH. Jeśli jego kolor zmieni się z żółtego na czerwony, świadczy to o zakażeniu bakterią Helicobacter pylori. Można go także kupić w aptece.

Test oddechowy - mocznik znakowany radioaktywnym węglem podaje się pacjentowi do ust. Jeśli ulegnie on rozkładowi, wskazuje to na obecność bakterii Helicobacter. Przed badaniem należy odstawić na miesiąc antybiotyki, na 2 tygodnie leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, a na 48 godzin brokery receptora H2.

Test kałowy - wykazuje obecność antygenu białkowego pochodzącego z Helicobacter pylori. Można go wykonać w laboratorium lub w aptece kupić test do zrobienia w domu.

Helicobakter pylori - leczenie i metody naturalne

Leczenie Helicobakter pylori polega na stosowaniu terapii skojarzonej. Choremu podaje się na ogół dwa leki przeciwbakteryjne (antybiotyki) oraz lek zmniejszający wydzielanie kwasu żołądkowego (inhibitor pompy protonowej). Kuracja trwa tydzień.

O wyleczeniu Helicobakter pylori mówi się w momencie, gdy bakterii nie stwierdza się po około miesiącu od zakończenia podawania leków.

W leczeniu Helicobakter pylori można stosować także metody naturalne. W walce z bakterią pomogą:

  • imbir - hamuje wzrost Helicobacter pylori i zapobiega powstawaniu wrzodów
  • tymianek - przyspiesza usuwanie bakterii Helicobacter z organizmu
  • zielona herbata - zmniejsza stany zapalne żołądka
  • kiełki brokuła - sulforofan, związek chemiczny zawarty w kiełkach, usuwa toksyny z organizmu
  • sok żurawinowy - żurawina zapobiega przyleganiu bakterii do błony śluzowej żołądka
  • czerwone wino - resweratol, substancja występująca w czerwonym winie, hamuje aktywność bakterii

Dużą rolę w leczeniu odgrywa także dieta na Helicobacter, która zmniejszy ból żołądka i przyspieszy proces usuwania bakterii z organizmu.

Osoby zakażone bakterią powinny ograniczyć pikantne potrawy, kofeinę, napoje gazowane, cytrusy, a także produkty o dużej zawartości tłuszczu. Menu powinno zawierać mleko, jajka, czosnek, ryby i orzechy włoskie.

Zobacz także: Drżenie rąk - jakie są jego przyczyny i jak je opanować?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów