Halitoza - jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust?

Sylwia Bagińska 11.07.2018
Halitoza - nieprzyjemny zapach z ust
Fotografia: shutterstock

Halitoza (nieprzyjemny zapach z ust) to bardzo uciążliwy problem. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Koniecznie sprawdź, jak zapobiegać halitozie!

Halitoza to nic innego jak nieprzyjemny zapach z ust, który może pojawić się z wielu powodów. Rodzaje halitozy to:

Zobacz także: Opryszczka na ustach, dlaczego ciągle się pojawia?

 • Prawdziwa, patologiczna – na brzydką woń z ust wpływa inna choroba. Przykry zapach nie jest akceptowany przez środowisko i otoczenie.
 • Prawdziwa, fizjologiczna – przykry zapach jest bardzo uciążliwy dla otoczenia. Nie jest on skutkiem innej choroby, tylko np. nieprawidłowej higieny jamy ustnej.
 • Pseudohalitoza – chory czuje i uskarża się na brzydką woń z ust jednak nie jest ona wyczuwalna przez otoczenie.
 • Halitofobia – jest to lęk przez nieprzyjemnym zapachem z ust.

Halitoza (nieprzyjemny zapach z ust) – przyczyny

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz zębów. Ograniczona higiena lub jej całkowity brak są idealnymi warunkami dla rozmnażających się bakterii.

Razem z odrobinkami jedzenia, które zostają produkują lotne związki siarki, która powoduje brzydki zapach z ust. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu higieny jest więc koniecznością przy halit ozie.

 • Halitozę mogą wywołać także inne choroby i schorzenia jamy ustnej. Są to między innymi:
 • Kserostomia – jest suchość w jamie ustnej. Powoduje ją uszkodzenie ślinianek.
 • Nowotwory jamy ustnej – jednym  objawów nowotworów jamy ustnej jest brzydki zapach z ust. W przebiegu choroby nowotworowej mogą tworzyć się guzy, między którymi gromadzi się pokarm. Sprzyja to rozmnażaniu bakterii.
 • Choroby przyzębie – płytka nazębna po pewnym czasie przekształca się w kamień nazębny. Zwiększa to namnażanie się bakterii, które powodują zapalenia dziąsła,  niektórych przypadkach nawet paradontozy (zapalenie całego przyzębia).

Nieprzyjemny zapach z ust może powodować także próchnica, suchy zębodół, ropnie dziąsła, a także źle dopasowane protezy zębowe oraz aparaty ortodontyczne.

Halitoza (nieprzyjemny zapach z ust) – objawy

Nieprzyjemny zapach z ust może się różnić – jest to uzależnione od przyczyny, która go wywołuje. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście z ust wydobywa się brzydka woń, najlepiej poprosić bliską osobę o ocenę zapachu.

Kolejną metodą na sprawdzenie specyficznego zapachu jest polizanie dłoni i pozostawienie jej do wyschnięcia. Gdy to nastąpi,należy powąchać polizaną część skóry. Jeśli nie czujesz brzydkiego zapachu jest duża szansa, że z ust nie wydoła się żaden brzydki zapach.

Inne objawy halitozy oprócz nieprzyjemnego zapachu to suche usta lub biały nalot na ustach, a także nieprzyjemny smak.

Halitoza (nieprzyjemny zapach z ust) – leczenie i zapobieganie

Leczenie halitozy jest uzależniony od przyczyny, która je wywołuje. Jednak bardzo często nieświeży oddech spowodowany jest nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Konieczne jest wtedy właściwe i częstsze szczotkowanie zębów, stosowanie płynu do jamy ustnej (bezalkoholowego i bezcukrowego), nitkowanie zębów i systematyczne wizyty u lekarza stomatologa.

Przy halitozie ważne jest także rzucenie palenia oraz zmiana nawyków żywieniowych – należy unikać produktów spożywczych, które powodują brzydki zapach, np. czosnek.

W niektórych przypadkach halitoza jest wywołana innymi chorobami, np. niewydolnością nerek lub wątroby, refluksie żołądkowo-jelitowym. Wtedy należy wyleczyć przyczynę, stan związany z halitozą powinien się wtedy znacznie poprawić.

Halitoza (nieprzyjemny zapach z ust) – jak się go pozbyć?

 1. Kup odpowiednią szczoteczkę – powinna być z miękkim i wielowłóknistym włosem. Pamiętaj, że należy ja wymieniać co 3 miesiące.
 2. Zęby należy szczotkować minimum 3 razy dziennie przez co najmniej 2 minuty.
 3. Raz dziennie szczotkuj także język.
 4. Ogranicz kawę i napoje alkoholowe.
 5. Spożywaj pomarańcze, cytrynę oraz bezcukrowe gumy owocowe – stymuluje to produkcje śliny.
 6. Pij dziennie 2 litry wody – pozwoli Ci to utrzymać wilgotne usta i dodatkowo pozbędzie się bakterii, które przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu z ust.
 7. Na najbliższej wizycie u stomatologa zapytaj się o to jaki, konkretny model czyszczenia jamy ustnej ci poleca.
 8. Jeśli regularnie stosujesz leki, zapytaj swojego lekarza rodzinnego nie powodują suchości w ustach, gdyż ona także przyczynia się do brzydkiej woni z ust.

Zobacz także: Zajady na ustach - możesz je zwalczyć domowymi sposobami!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów