Guzki tarczycy nie zawsze wymagają leczenia. Jakie są zalecenia do ich usunięcia?

Młoda kobieta trzyma się za szyję.
Fotografia: Shutterstock

Guzki tarczycy to zazwyczaj łagodne zmiany w obrębie tarczycy, które można wyczuć po dotknięciu palcami. Koniecznie sprawdź, jakie objawy mogą powodować.

Guzki tarczycy to zmiany (najczęściej łagodne), które powstają w obrębie tarczycy. Statystycznie o wiele częściej pojawiają się u kobiet. Mogą wystąpić nawet w większych skupiskach. Za ich obecność najczęściej odpowiadają geny, przebyte choroby tarczycy, a także nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania jonizującego.

Zobacz także: Niedoczynność tarczycy można skutecznie leczyć. Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Guzki tarczycy – jak się objawiają?

Niewielki guzki w obrębie gruczołu tarczycy mogą początkowo nie dawać żadnych symptomów. Należy jednak pamiętać, że przestrzeń anatomiczna wokół tego narządu jest stosunkowo niewielka i bardzo szybko wymiary guzka zaczynają dawać objawy uciskowe.

Inne objawy, które mogą świadczyć o guzkach tarczycy:

 • Duszności,
 • Chrypka,
 • Trudności w przełykaniu pokarmów.

U niektórych chorych, guzki na tarczycy produkują nadmierną ilość hormonów tarczycy. A to prowadzi do pojawienia się objawów, które towarzyszą nadczynności tarczycy. Są to między innymi: drżenie rąk, chudnięcie, wzmożona pobudliwość nerwowa, nadmierna ruchliwość, zaburzenia miesiączkowania, bezsenność, potliwość, biegunki, kołatanie serca.

Guzki tarczycy – diagnostyka

Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy lub wyczujesz zmiany w obrębie narządu tarczycy, zgłoś się do lekarza. Lekarz aby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę zleci wykonanie specjalistycznych badań. Są to między innymi: badanie USG, biopsja tarczycy, a także oznaczenie hormonów.

Czy guzki tarczycy mogą zniknąć bez leczenia?

Niestety guzki na tarczycy nie znikają samoistnie. Zdarza się, że kolejne badania potwierdzają zmniejszenie zmiany, jednak zazwyczaj świadczy to o tym, że w poprzednim badaniu tego guza nie wykryto lub pomylono z torbielą lub poszerzonym naczyniem krwionośny.

Leczenie guzków na tarczycy

Większość guzków nie wymaga leczenia tylko regularnego monitorowana, czyli wykonywania badań USG tarczycy oraz poziomu hormonów. Przypadki, w których wymagane jest specjalistyczne leczenie guzków to:

 • Pojawienie się objawów nadczynności tarczycy,
 • Podejrzenie rozwoju raka,
 • Zaburzenia oddychania,
 • Uciskanie naczyń krwionośny.

Sposób leczenia uzależniony jest od stanu pacjenta. Wybierana jest zazwyczaj jedna z tych trzech metod:

 • Leczenie farmakologiczne – celem jest wyrównanie poziomu hormonów tarczycy. Jeżeli problem dotyczy nadczynności stosuje się leki przeciwtarczycowe. W przypadku niedoczynności, uzupełnia się poziom hormonów przez podawanie odpowiednika.
 • Operacyjne usunięcie tarczycy lub gruczołu (całego) –  chirurg przeprowadza klasyczną operację lub metodą endoskopową.
 • Terapia radiomodem – wykorzystywanie promieniowanie w tej metodzie nieodwracalnie niszczy komórki tarczycy.

Guzki na tarczycy – czy są niebezpieczne?

Przy guzach tarczycy należy pamiętać o możliwości wystąpienia raka tarczycy. Jest to jednak bardzo rzadka choroba, bo dotyczy około 1% wszystkich łagodnych zmian w obrębie tarczycy. Dlatego też konieczna jest regularna diagnostyka.

Czynniki, które zwiększają ryzyko raka tarczycy:

 • Powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
 • Płeć męska,
 • Niepokojący wygląd guzka,
 • Szybki wzrost guzka,
 • Przebyty rak tarczycy w rodzinie,
 • Wcześniejsze napromieniowanie okolic szyi.

Zobacz także: Przełom tarczycowy - czy wiesz jak bardzo jest niebezpieczny?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów