Grzybica paznokci - objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Sylwia Bagińska 05.09.2018
Grzybica paznokci - leczenie
Fotografia: Fotolia

Grzybicą paznokci bardzo łatwo jest się zarazić. Choroba jest trudna w leczeniu, a jej zlekceważenie doprowadza do szeregu niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy grzybicy paznokci u rąk i nóg!

Grzybica paznokci u rak i nóg jest infekcją grzybiczą, która rozwija się w obrębie płytki paznokcia. Charakterystyczne objawy tej choroby to zmiana barwy płytki paznokcia, a także jego zniekształcony kształt. Leczenie domowymi sposobami jest całkowicie nieskutecznie. Grzybica paznokci wymaga specjalistycznego leczenia, w przeciwnym wypadku grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Grzybica paznokci – objawy

Za rozwój grzybicy paznokci bardzo często odpowiedzialna jest nieleczona grzybica stóp. Pierwsze objawy to zmiany chorobowe pojawiające się na brzegach paznokcia, który zmienia swój kolor na żółto-brązowy.

Paznokcie są łamliwe i bardzo kruche, wraz z rozwojem choroby zmienia się także kształt paznokcia na bardzo gruby (ciężko się go obcina). W zaawansowanym stopniu grzybicy, paznokieć może odstawać od łożyska, złamać się lub całkowicie odpaść.

Symptomy grzybicy paznokci są widoczne na pierwszy rzut oka – nie da się ich przeoczyć. Zmiany kształtu i barwy paznokcia to wyraźny znak, że trzeba zgłosić się na wizytę lekarską do specjalisty.

Grzybica paznokci – leczenie

Ten rodzaj grzybicy należy leczyć najszybciej jak tylko to możliwe. Zakażenie bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne paznokcie. Dodatkowo, choroba w zaawansowanym stopniu może doprowadzić do zniszczenia płytki paznokcia, który w niektórych wypadkach trzeba usuwać.

W rzadkich przypadkach dochodzi także co całkowitego odklejenia się płytki od łożyska lub wykruszenia, co w efekcie doprowadza do całkowitej utraty płytki paznokcia.

Czas i rodzaj leczenia zależy od stadium choroby. W początkowej fazie, grzybice paznokcia można wyleczyć przez naklejanie specjalnych plastrów lub smarować lakierem. Preparaty farmakologiczne w swoim składzie zawierają środki grzybobójcze, które skutecznie walczą z chorobą.

Przy bardzo rozległych zmianach chorobowych konieczne jest stosowanie leków doustnych. Lecznicze substancje docierają do środka paznokcia i blokują dalszy rozwój grzybów. Tabletki trzeba przyjmować zazwyczaj przez trzy miesiące, a w ekstremalnych przypadkach, nawet przez rok.

Warto też pamiętać, że grzybica paznokcia jest chorobą o charakterze nawracającym. Po zakończeniu farmakoterapii lub kuracji z preparatami leczniczymi do stosowania miejscowego należy przestrzegać zaleceń lekarza specjalisty (dermatologa) i dbać o szczególną higienę stóp oraz dłoni.

Grzybica paznokci – przyczyny

Za rozwój grzybicy paznokci u rak i nóg odpowiedzialne są grzyby z rodzaju dermatofitów, pleśniowców oraz drożdżaków. Na pojawienie się grzybicy paznokci wpływają niesprzyjające warunki, między innymi jest to obniżona odporność organizmu. Przyczyną może być także nieodpowiednie przycinanie paznokci. Jednak najczęściej do zakażenia grzybica paznokci dochodzi w  wyniku bezpośredniego kontaktu z grzybem. Grzybica paznokci u stóp bardzo często jest też konsekwencją nieleczonej grzybicy stóp.

Grzybica paznokci – czynniki, które sprzyjają rozwojowi infekcji

 • Choroby naczyniowe,
 • Ciągły ucisk na płytkę paznokcia,
 • Wilgotne i ciepłe środowisko,
 • Zaburzenia hormonalne,
 • Zaburzenia układu immunologicznego,
 • Zaburzenia układu pokarmowego,
 • Długotrwałe stosowanie antybiotyków,
 • Cukrzyca,
 • Nieprawidłowa higiena stóp oraz dłoni
 • Anemia,
 • Otyłość
 • Podeszły wiek.

Grzybica paznokci, jak zapobiec zakażeniu? Działania profilaktyczne

Czynności zapobiegawcze, które chronią przed rozwojem grzybicy paznokci to między innymi:

 1. Dbanie o higienę stóp i dłoni.
 2. Dokładne wycieranie i suszenie stóp oraz dłoni.
 3. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i skarpetkach. Powinny być przewiewne i czyste.
 4. Regularnie i prawidłowo obcinaj paznokcie.
 5. Nie chodź boso w miejscach publicznych (basen, sauna itp.), a także w łazienkach hotelowych.
 6. Przy nadmiernej potliwości stóp, stosuj odpowiednie preparaty, które zwalczą ten problem.
 7. Skutecznie dbaj o zwoje zdrowie i leczenie innych chorób, które zwiększają ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci.

Zobacz także: Choroby weneryczne - nie wszystkie są uleczalne! Jak się objawiają?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów