Glista ludzka wywołuje glistnicę, chorobę brudnych rąk. Jakie są objawy zakażenia pasożytem?

glista ludzka - choroba brudnych rąk
Fotografia: Shutterstock

Glista ludzka powoduje glistnicę. Ta choroba pasożytnicza zazwyczaj daje objawy ze strony układu oddechowego i pokarmowego, tj. bóle brzucha, wzdęcia, kaszel czy ból gardła. Zobacz, jak wygląda glista ludzka, żeby nie przegapić problemu. Sprawdź też, na czym polega leczenie glistnicy.

Glista ludzka to jeden z najpowszechniejszych ludzkich pasożytów. Zakażenie glistą ludzką wywołuje glistnicę. Na tę chorobę pasożytniczą narażone są przede wszystkim osoby, które nie przestrzegają higieny. Gdy glista ludzka atakuje, ze strony organizmu pojawiają się przykre symptomy, ale schorzenie to może również przebiegać bezobjawowo. Zobacz, jak rozpoznać glistę ludzką i jakie są metody leczenia zakażenia.

Zobacz także: Dorośli chorują na owsiki równie często, co dzieci. Jak się leczy owsicę?

Glista ludzka u dziecka i dorosłego. Jak można się zarazić?

Glistnica spowodowana zakażeniem glistą ludzką (Ascaris lumbricoides) jest jednym z najczęściej występujących schorzeń pasożytniczych. Szacuje się, że na świecie glistą ludzką może być zarażonych ponad miliard osób.

Najczęstszą przyczyną zakażenia glistą ludzką jest nieprawidłowa higiena osobista, np. niemycie rąk po wyjściu z toalety. Glistnica to typowa choroba brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, przez kontakt z nieumytymi produktami spożywczymi (np. owocami, warzywami) lub zanieczyszczoną wodą oraz glebą.

Na ryzyko spożycia larwy glisty ludzkiej narażone są zwłaszcza dzieci. Wystarczy, że dotkną ziemi w piaskownicy, a rękę włożą do ust. W ten sposób wprowadzają do organizmu jaja glisty ludzkiej. Te w ciągu 4-16 dni od spożycia rozwijają się w jelicie człowieka w larwy. Razem z krwią wędrują do płuc, gdzie dojrzewają. Następnie z powrotem przedostają się do żołądka i jelita cienkiego i składają jaja. Część wydostaje się na zewnątrz wraz z kałem. Cykl powtarza się od początku.

Jaja glisty ludzkiej mogą być przyniesione do domu na różnych przedmiotach, np. na butach czy kółkach wózków.

Glista ludzka - objawy. Jak rozpoznać glistnicę?

Zarażenie glistą ludzką może przebiegać bezobjawowo lub dawać przykre symptomy, najczęściej ze strony układu pokarmowego i oddechowego.

Objawy ze strony układu pokarmowego zarażenia glistą ludzką:

  • bóle brzucha
  • wymioty
  • niestrawność
  • biegunka
  • wzdęcia 
  • zaparcia

Glistnica daje także objawy skórne przypominające alergię, takie jak: pokrzywka, świąd skóry, łzawienie, nieżyt nosa, zapalenie spojówek.

Kiedy glista ludzka przeniknie do krwi, dostaje się do układu oddechowego, powodując kaszel, duszności, uporczywy ból gardła, zapalenie oskrzeli, zaburzenia oddychania, odkrztuszanie wydzieliny (czasem z krwią).

Inne objawy zakażenia glistą ludzką to:

Glistnica może wywołać żółtaczkę, ostre zapalenie trzustki czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Przewlekłe zarażenie glistą ludzką może skutkować powikłaniami takimi jak: niedobory witamin, niedożywienie, a nawet sepsa.

Zobacz także: Swędzi cię skóra? To może być świerzb! Jak sobie radzić z tą chorobą pasożytniczą?

Glista ludzka - jak wygląda?

Zapłodnione jaja glisty ludzkiej mają owalny kształt i żółtobrązową barwę. Są pokryte charakterystyczną, pofałdowaną osłonką.

Glista ludzka
Fotografia: Shutterstock.com

Glista ludzka - badania, które potwierdzą glistnicę

Jak rozpoznać glistę ludzką? Przede wszystkim należy obserwować kał. Po 2-3 miesiącach od zarażenia pojawiają się w nim larwy lub dojrzałe osobniki. Poza wykonaniem badania kału na obecność glisty ludzkiej wykonuje się badanie krwi pod kątem obecności w niej pasożytów. Pamiętaj, że ujemny wynik badania kału nie wyklucza zarażenia glistnicą, po prostu może być za wcześnie na wykrycie glisty ludzkiej.

Glista ludzka - leczenie. Leki i domowe sposoby

Leczenie zakażenia glistą ludzką polega przede wszystkim na podawaniu farmaceutyków przeciwpasożytniczych, które powodują obumarcie i wydalenie pasożytów. Glistnicę leczy się lekami na pasożyty, takimi jak: albendazol, pyrantel i mebendazol. Kurację należy przeprowadzać ściśle według wskazań lekarza.

Walkę z glistą ludzką można wspomóc, stosując domowe sposoby, polegające na spożywaniu określonych pokarmów, takich jak: pory, czosnek i pestki dyni. Kurację można uzupełnić o zioła, m.in. mieszanki rumianku, szałwii, chmielu, dziurawca czy ziela krwawnika.

Zobacz także: Świąd skóry - nie ignoruj tego objawu! Jakim chorobom towarzyszy swędzenie?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów