GIF ostrzega: rynek farmaceutyczny tonie w podróbkach leków

Hanna Skowron 29.05.2018
Fałszywe leki
Fotografia: shutterstock.com

Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje, bo problem jest poważniejszy z roku na rok. 

Rynek farmaceutyczny tonie w podróbkach leków. Przed oszustami ostrzega Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Ich ofiarami padają przede wszystkim emeryci. Ci często skuszeni niższą ceną leku decydują się na jego zakup na targu lub w internecie. A to z kolei może okazać się dla nich niebezpieczne.

Zobacz także: Co trzecia osoba cierpi na awiofobię. Jak pokonać lęk przed lataniem?

Jak donoszą „Super Express” i „Dziennik Gazeta Prawna”, problem jest z roku na rok poważniejszy i nie dotyczy wyłącznie imitacji aspiryny, ale i drogich leków takich jak tych na raka czy wirusowe zapalenie wątroby tupu C. Choć wyglądają podobnie, w rzeczywistości nie zawierają odpowiednich substancji czynnych. Dla nieświadomego ryzyka pacjenta taka „fałszywa kuracja” może zakończyć się tragicznie.

Fałszywe leki w Polsce 

GIF alarmuje, że blisko 50 procent leków z nieautoryzowanych źródeł internetowych to podróbki. W związku z problemem na stronie lekilegalnie.pl rozpoczęto kampanię edukacyjną na ten temat.

Niepokoi też kwestia aptek. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Zdrowia wynika, że na sto medykamentów sprzedawanych w aptece jeden jest sfałszowany. Niestety ich rozpoznanie jest bardzo trudne. Co więcej, zanim taki lek ostatecznie trafi do laboratorium, może zostać sprzedany wielu osobom.

„Super Express” podkreśla, że podróbki leków w skali globalnej to nawet 10 procent wszystkich medykamentów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) największe ryzyko natrafienia na fałszywkę istnieje w Chinach i w Indiach.

Zobacz także: Przemoc psychiczna - jak ją rozpoznać? Sprawdź, czy jesteś ofiarą

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów