O czym świadczą erytrocyty w moczu? Nie zawsze należy się obawiać!

Sylwia Bagińska 17.10.2018
Erytrocyty w moczu
Fotografia: Shutterstock

Niewielka ilość erytrocytów w moczu nie powinna powodować paniki. Gdy w polu widzenia jest ich więcej niż 3-4, należy wykonać dokładniejsze badania. Duża liczba krwinek czerwonych w moczu może świadczyć o poważnych stanie chorobowym.

Erytrocyty, inaczej krwinki czerwone to jedne z podstawowych składników krwi. Wytwarzane są w szpiku kostnym w procesie hematopoezy trwającym przez całe życie. Do prawidłowego rozwoju erytrocytów konieczna jest witamina B12, żelazo oraz kwas foliowy. Krwinki czerwone pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – to dzięki nim z płuc przenoszony jest tlen do komórek w organizmie. Ponadto erytrocyty biorą udział w transporcie dwutlenku węgla. 

W moczu zdrowego nie powinny występować krwinki czerwone. Jednak ich obecność nie jest od raz powodem do paniki, gdyż pojedyncze erytrocyty mogą świadczyć o nadmiernej aktywności fizycznej.

Erytrocyty w moczu – norma

Pojedyncze erytrocyty w moczu nie powinny budzić niepokoju. Problem się pojawia gdy w tzw. polu widzenia pojawi się więcej niż 3-4 krwinki czerwonej. Przy niewielkich wahaniach mówi się o krwinkomoczu, gdy liczba erytrocytów jest duża jest to już krwiomocz.

Wysoki poziom erytrocytów w moczu – jakie są przyczyny

Przyczyny wysokiego poziomu erytrocytów w moczu to między innymi:

  • Kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek najczęściej jest następstwem po innych zakażeniach bakteryjnych lub też wirusowych. U wielu chorych były to infekcje gardła i skóry. W kłębuszkach nerek zbiera się liczna grupa antygenów bakterii, które przyczyniają się do wystąpienia stanu zapalnego. Głównym objawem choroby jest krwiomocz. W niektórych przypadkach kłębuszkowe zapalenie nerek może doprowadzić do niewydolności nerek.

  • Kamica nerkowa

Jednym z objawów kamicy nerkowej jest ból o charakterze kolkowym w okolicy lędźwiowej. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas ruchu. Inne symptomy towarzyszące to także gorączka i podwyższony poziom leukocytów w moczu.

  • Śródmiąższowe zapalenie nerek

Rozwija się poza kłębuszkami nerkowymi. Choroba może także doprowadzić do niewydolności nerek. Objawia się tępym bólem w okolicy lędźwiowej oraz wysypką na skórze.

  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ten rodzaj zapalenie nerek ma podłoże bakteryjne. Główne objawy to gorączka, skąpomocz, a także ból brzucha. Odmiedniczkowe zapalenie nerek także może doprowadzić do niewydolności nerek.

  • Wielotorbielowatość nerek

To genetyczna choroba nerek, która objawia się ciągłym zmęczeniem, ogólnym osłabieniem, regularnym bólem głowy oraz brzucha i nawracającymi infekcjami dróg moczowych.

  • Stan zapalny lub zakażenie pęcherza lub cewki moczowej

Te infekcje objawiają się bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu. Objawy towarzyszące to także podwyższona temperatura ciała, bóle brzucha, częste uczucia parcia na mocz i nietrzymanie moczu.

  • Niewydolność krążenia

Niewydolność serca objawia się dusznością, sinicą, a także szybkim męczeniem się. Ostry przebieg tego schorzenia jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

  • Marskość wątroby

Marskość wątroby objawia się bólem brzucha, wymiotami, nudnościami, sennością, spadkiem masy ciała, utratą apetytu. Inne symptomy to także często pojawiające się biegunki oraz zaparcia, szybkie męczenie się i ogólne złe samopoczucie.

Za pojawienie się erytrocytów w moczu może odpowiadać także miesiączka, przyjmowanie niektórych leków, przetrenowanie, a także uraz dróg moczowych. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy zgłoś się do lekarza i wykonaj podstawowe badanie moczu.

Zobacz także: Leukocyty – jakie są normy? Czy ich nadmiar lub niedobór zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Często jest tak, że mimo usilnych prób nie potrafimy schudnąć. Okazuje się, że problem może leżeć w sposobie naszego odżywiania i nie musi to być wcale niezdrowe jedzenie. Te produkty skutecznie utrudnią ci odchudzanie!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów