O czym świadczą erytrocyty w moczu? Nie zawsze należy się obawiać!

Sylwia Bagińska 17.10.2018
Erytrocyty w moczu
Fotografia: Shutterstock

Niewielka ilość erytrocytów w moczu nie powinna powodować paniki. Gdy w polu widzenia jest ich więcej niż 3-4, należy wykonać dokładniejsze badania. Duża liczba krwinek czerwonych w moczu może świadczyć o poważnych stanie chorobowym.

Erytrocyty, inaczej krwinki czerwone to jedne z podstawowych składników krwi. Wytwarzane są w szpiku kostnym w procesie hematopoezy trwającym przez całe życie. Do prawidłowego rozwoju erytrocytów konieczna jest witamina B12, żelazo oraz kwas foliowy. Krwinki czerwone pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – to dzięki nim z płuc przenoszony jest tlen do komórek w organizmie. Ponadto erytrocyty biorą udział w transporcie dwutlenku węgla. 

W moczu zdrowego nie powinny występować krwinki czerwone. Jednak ich obecność nie jest od raz powodem do paniki, gdyż pojedyncze erytrocyty mogą świadczyć o nadmiernej aktywności fizycznej.

Erytrocyty w moczu – norma

Pojedyncze erytrocyty w moczu nie powinny budzić niepokoju. Problem się pojawia gdy w tzw. polu widzenia pojawi się więcej niż 3-4 krwinki czerwonej. Przy niewielkich wahaniach mówi się o krwinkomoczu, gdy liczba erytrocytów jest duża jest to już krwiomocz.

Wysoki poziom erytrocytów w moczu – jakie są przyczyny

Przyczyny wysokiego poziomu erytrocytów w moczu to między innymi:

  • Kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek najczęściej jest następstwem po innych zakażeniach bakteryjnych lub też wirusowych. U wielu chorych były to infekcje gardła i skóry. W kłębuszkach nerek zbiera się liczna grupa antygenów bakterii, które przyczyniają się do wystąpienia stanu zapalnego. Głównym objawem choroby jest krwiomocz. W niektórych przypadkach kłębuszkowe zapalenie nerek może doprowadzić do niewydolności nerek.

  • Kamica nerkowa

Jednym z objawów kamicy nerkowej jest ból o charakterze kolkowym w okolicy lędźwiowej. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas ruchu. Inne symptomy towarzyszące to także gorączka i podwyższony poziom leukocytów w moczu.

  • Śródmiąższowe zapalenie nerek

Rozwija się poza kłębuszkami nerkowymi. Choroba może także doprowadzić do niewydolności nerek. Objawia się tępym bólem w okolicy lędźwiowej oraz wysypką na skórze.

  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ten rodzaj zapalenie nerek ma podłoże bakteryjne. Główne objawy to gorączka, skąpomocz, a także ból brzucha. Odmiedniczkowe zapalenie nerek także może doprowadzić do niewydolności nerek.

  • Wielotorbielowatość nerek

To genetyczna choroba nerek, która objawia się ciągłym zmęczeniem, ogólnym osłabieniem, regularnym bólem głowy oraz brzucha i nawracającymi infekcjami dróg moczowych.

  • Stan zapalny lub zakażenie pęcherza lub cewki moczowej

Te infekcje objawiają się bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu. Objawy towarzyszące to także podwyższona temperatura ciała, bóle brzucha, częste uczucia parcia na mocz i nietrzymanie moczu.

  • Niewydolność krążenia

Niewydolność serca objawia się dusznością, sinicą, a także szybkim męczeniem się. Ostry przebieg tego schorzenia jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

  • Marskość wątroby

Marskość wątroby objawia się bólem brzucha, wymiotami, nudnościami, sennością, spadkiem masy ciała, utratą apetytu. Inne symptomy to także często pojawiające się biegunki oraz zaparcia, szybkie męczenie się i ogólne złe samopoczucie.

Za pojawienie się erytrocytów w moczu może odpowiadać także miesiączka, przyjmowanie niektórych leków, przetrenowanie, a także uraz dróg moczowych. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy zgłoś się do lekarza i wykonaj podstawowe badanie moczu.

Zobacz także: Leukocyty – jakie są normy? Czy ich nadmiar lub niedobór zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Czy wykonywałeś któreś z tych badań?

Liczba głosów:

Często jest tak, że mimo usilnych prób nie potrafimy schudnąć. Okazuje się, że problem może leżeć w sposobie naszego odżywiania i nie musi to być wcale niezdrowe jedzenie. Te produkty skutecznie utrudnią ci odchudzanie!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Co-sie-dzieje-z-organizmem-po-odstawieniu-alkoholu-12791'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
4 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
5 string '/Zdrowie/Sport/cwiczenia-na-brzuch-plaski-brzuch-boczki-uda-8480'
6 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-z-tylu-glowy-po-lewej-stronie-po-prawej-przyczyny-zagrozenie-9917'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
8 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
9 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dzieki-temu-napojowi-schudniesz-3-kg-w-tydzien-13394'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/cholesterol-calkowity-cholesterl-ldl-jak-obnizyc-jakie-produkty-jesc-8372'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'