Erytrocyty - ich niedobór i nadmiar może mieć poważne konsekwencje zdrowotne

Sylwia Bagińska 17.10.2018
Erytrocyty - badanie
Fotografia: Shutterstock

Erytrocyty, czyli krwinki czerwone to podstawowe składniki krwi, który pełnią wiele odpowiedzialnych funkcji. Ich nieprawidłowy poziom może świadczyć o poważnych stanach chorobowych. Koniecznie sprawdź, jaka jest norma erytrocytów w moczu i krwi!

Erytrocyty, czyli krwinki czerwone wytwarzane są w szpiku kostnym w procesie hematopoezy, który trwa przez całe życie. Do prawidłowego rozwoju erytrocytów konieczny jest odpowiedni poziom witaminy B12, żelaza, a także kwasu foliowego. Czerwone krwinki żyją około 120 dni. Zużyte są rozkładane, a następnie ponownie wykorzystane.

Erytrocyty (krwinki czerwone) – prawidłowy poziom

Prawidłowy poziom erytrocytów u kobiet to 4,5-5,5 M/L. Natomiast u mężczyzn waha się on od 4,0 do 5,0 M\L. Niedobór lub nadmiar krwinek czerwonych może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Podwyższone erytrocyty (krwinki czerwone) – o czy może świadczyć?

Wysoki poziom erytrocytów nazywany jest nadkrwistością. Nadmiar krwinek czerwonych może się okazać bardziej niebezpieczny niż niedobór.

Wysoki poziom erytrocytów oznacza nieodpowiednie dotlenienie tkanek, które może myć spowodowane wadami serca, przewlekłymi chorobami płuc lub pobytem na dużych wysokościach górskich. Nadkrwistość może pojawić się także u osób z niektórymi nowotworami, z gruczolakiem przysadki, torbielatowością lub przerostem kory nadnerczy.

Nadmiar krwinek czerwonych może być także spowodowany długim stosowaniem leków grupy kortykosteroidów – są to silne leki przeciwalergiczne, przeciwzapalne i immunosupresyjne. Organizm produkuje także dodatkowe czerwone krwinki u osób, które palą papierosy.

Niski poziom erytrocytów (krwinek czerwonych) – co może oznaczać?

Niedobór krwinek czerwonych jest zazwyczaj oznaką anemii lub niedokrwistości rzekomej. Wpływ na to ma niedobór żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Niski poziom krwinek czerwonych może świadczyć także o odwodnieniu. Niedobór erytrocytów  mają także kobiety w trzecim trymestrze ciąży.

Erytrocyty (krwinki czerwone) – jakie pełnią funkcję w organizmie?

Erytrocyty pełnia w organizmie bardzo ważne funkcje. To dzięki czerwonym krwinkom tlen z płuc przenoszony jest do innych komórek w organizmie. Za ten proces odpowiada białko, które znajduję się wewnątrz erytrocytów. Dodatkowo krwinki czerwone biorą udział w procesie transportowania dwutlenku węgla. Odgrywają także szereg ważnych ról pomocniczych w stosunku do osocza.

Erytrocyty w moczu

W moczu zdrowego człowieka, krew nie powinna się pojawić. Jednak obecność krwinek czerwonych w badaniu, nie powinna być od razu powodem do paniki. Pojedyncze erytrocyty w moczu mogą wynikać z nadmiernej aktywności fizycznej lub urazu.

Problemem jest gdy w tzw. polu widzenia pojawia się więcej niż 4 krwinki czerwone. Przy niewielkich wahaniach mówi się o krwinkomoczu, gdy erytrocytów jest  bardzo dużo – krwiomoczu. Zazwyczaj duża obecność krwinek czerwonych w moczu oznacza zmiany w układzie moczowym. Podejrzewać można kłębuszkowe zapalenie nerek, wielotorbielowatość nerek, kamicę nerkową lub stany zapalne cewki i pęcherza. W niektórych przypadkach może to być także objaw nowotworów w obrębie układu moczowego.

Niedobór erytrocytów (krwinek czerwonych), a dieta

Najczęściej występującym problemem związanym z erytrocytami jest ich niedobór, który może świadczyć o anemii. Oprócz zaniżonej normy w badaniach laboratoryjnych, objawia się ona ogólnym osłabieniem, bladością skóry, ciągłym zmęczeniem, obniżeniem koncentracji, a także sennością. U niektórych osób dochodzi także do łamania paznokci, wypadania włosów. Poziom krwinek czerwonych zawsze należy konsultować z lekarzem, który zadecyduje o odpowiednim sposobie leczenie. Jednak bardzo ważna jest też dieta, która pomaga w uzupełnianiu żelaza w organizmie.

Produkty bogate w żelazo:

  • Czerwone mięso,
  • Szpinak,
  • Wątróbka,
  • Brokuły,
  • Rośliny strączkowe.

Zobacz także: Hemochromatoza to nieuleczalna choroba i przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Często jest tak, że mimo usilnych prób nie potrafimy schudnąć. Okazuje się, że problem może leżeć w sposobie naszego odżywiania i nie musi to być wcale niezdrowe jedzenie. Te produkty skutecznie utrudnią ci odchudzanie!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów