Epilepsja to nieuleczalna choroba! Jakie są przyczyny pojawienia się padaczki?

Sylwia Bagińska 16.07.2018
Padaczka (epilepsja) atak
Fotografia: shutterstock

Padaczka to nieuleczalna choroba neurologiczna. Epilepsja objawia się atakami padaczkowymi, które mogą mieć różne nasilenie. Koniecznie sprawdź jakie są przyczyny wystąpienia tej choroby. 

Padaczka, czyli inaczej epilepsja to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się chwilowymi zaburzeniami funkcji grupy neuronów, które są skupione w ognisku padaczkowym. To właśnie wtedy dochodzi do ataków padaczki.

Zobacz także: W nerwicy choruje psychika. Jakie są rodzaje nerwicy i jak ją leczyć?

Epilepsja (padaczka) – objawy

Charakterystycznym objawem epilepsji są napady padaczkowe, które mają różny stopień intensywności. Jest to uzależnione od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, a także od przyczyny, która wywołuje tą chorobę.

Ataki padaczkowe przyjmują różną postać – najłagodniejsza postać tzw. małe napady petit mal, które charakteryzują się krótką utratą przytomności. Najcięższa postać to tzw. napady padaczkowe grand mal. Oprócz utraty świadomości dochodzi do ślinotoku, drgawek, szczękościsku i światłowstrętu.

Najpowszechniejsze napady padaczkowe to między innymi:

  • Napady Jacksona – objawiają się drganiem kciuka, palca wskazującego, a także kącika ust.
  • Napady skroniowe – oprócz utraty świadomości, pojawiają się zaburzenia słuchu i wzroku.
  • Napady ruchowe – charakteryzują się zaburzeniami w poruszaniu się, a także lekkimi drganiami kończyn.
  • Napady, którym towarzyszą objawy psychiczne, np. omamy.
  • Napady kloniczne – charakterystyczne dla tych ataków padaczkowych są mimowolne odruchy całego ciała.
  • Napady toniczne – objawiają się silnymi skurczami, które obejmują całe ciało.
  • Napady nieświadomości – utracie świadomości towarzyszy nietrzymanie moczu oraz drganie powiek.

Po ustąpieniu napadu padaczkowego, chory przez jakiś czas zostaje jeszcze w stanie otępienia. Taki stan utrzymuje się maksymalnie do kilku godzi, a następnie epileptyk dochodzi do siebie.

Długo trwająca epilepsja może negatywnie wpływać także na psychikę chorego. W niektórych przypadkach padaczce współtowarzyszy depresja i stany lękowe.

Epilepsja (padaczka) – przyczyny

Padaczka może ujawnić się w każdym wieku. Jednak najczęściej pierwszy napad występuje przed 20 rokiem życia. Epilepsja to choroba, która w jednakowym stopniu dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. W wielu przypadkach niestety lekarze specjaliści nie są w stanie ustalić przyczyny wystąpienia tej choroby. Za pojawienie się padaczki może być odpowiedzialny jeszcze okres życia płodowego lub nieprawidłowy poród, a nawet czas po nim.

Wystąpienie padaczki w dzieciństwie może mieć związek z mózgowym porażeniem dziecięcym, niedotlenieniem okołoporodowym, a także chorobami genetycznymi i wrodzonymi. Przyczyną mogą być także urazy głowy, hipoglikemia oraz neuroinfekcja.

Pojawienie się padaczki w życiu dorosłym bardzo często jest efektem urazów głowy. Przyczyną pojawienia się tej choroby mogą być także nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, malofracje naczyniowe, a także stwardnienie rozsiane i stwardnienie hipokampa.

Epilepsja u osób starszych może pojawić się także w wyniku urazu mózgu, udaru mózgu, choroby otępiałej, a także guza mózgu.

Padaczka może pojawić się także w wyniku kolonizacji organizmu przez tasiemca uzbrojonego.

W powyższych przypadkach występują zmiany strukturalne w mózgu.

Gdy lekarzom specjalistom nie udaje się poznać przyczyny, która wywołuje epilepsje, mówi się wtedy o tak zwanej idiopatycznej postaci padaczki.

Epilepsja (padaczka) – leczenie

Leczenie padaczki polega głównie na pomocy w unormowaniu życia codziennego osoby chorującej.

Bardzo ważne jest, aby załagodzić napady, albo je całkowicie wyeliminować.

Preparaty przeciwpadaczkowe działają na 2 sposoby:

  1. Ograniczają rozprzestrzenianie się ogniskowych wyładowań na inne obszary mózgu. W ten sposób przeciwdziałają wtórnemu wyładowaniu, które charakteryzuje się uogólnionymi drgawkami toniczno-klonicznymi.
  2. Podnoszą próg drgawkowy.

Leki stosowane przy epilepsji zawsze dopasowuje lekarz w zależności od rodzaju napadu. Jeżeli jeden preparat nie przynosi pożądanych efektów, wdraża się kolejny.

Bardzo ważne jest przyjmowanie leków o określonych porach, a także przestrzeganie zażywanie określonych dawek. Skuteczność terapii farmakologicznej zależy nie od leków, ale także od stosowanie go zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Zobacz także: Anoreksja to paniczny lęk przed przytyciem. Czym się objawia to zaburzenie odżywiania?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów