Endometrioza to choroba, która dotyczy kobiet w młodym wieku. Czy można ją wyleczyć?

Sylwia Bagińska 12.07.2018
Endoemtrioza - objawy
Fotografia: shutterstock

Endometrioza to choroba, która charakteryzuje się uciążliwym bólem podbrzusza. Czym jeszcze? Koniecznie sprawdź, jak wyglądają inne objawy endometriozy oraz leczenie!

Endometrioza inaczej gruczolistość macicy lub też wędrująca śluzówka macicy. Choroba, która charakteryzuje się nieprawidłowym umiejscowieniem elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Oznacza to, że w czasie menstruacji część komórek endometrium nieprawidłowo przemieszcza się do jajowodów, a później do jamy brzusznej. W efekcie komórki endometrium wszczepiają się w pęcherz, jajniki lub otrzewną i powodują powstanie torbieli i guzków. Główne objawy endometriozy to ból podbrzusza. 

Zobacz także: Owulacja (jajeczkowanie) to dzień, w którym kobieta ma największe szansę na zajście w ciąże

Endometrioza - objawy

Objawy endometriozy są bardzo podobne do objawów wielu innych chorób, np. zapalenia pęcherza moczowegozespołu jelita wrażliwego, czy zapalenia przydatków, ciąży pozamacicznej i hemoroidów.

Objawy endometriozy to między innymi:

 • Bolesne stosunki płciowe,
 • Bolesne miesiączki,
 • Ból podbrzusza,
 • Ból krzyża,
 • Długie i obfite krwawienie menstruacyjne,
 • Plamienie nie związane z cyklem miesiączkowym,
 • Ból, w trakcie i po wypróżnieniu,
 • Problemy z zajściem w ciąże,
 • Obecność krwi w moczu i kale.

Endometrioza – leczenie

Endometriozy nie da się całkowicie wyleczyć. Choroba przestaje się rozwijać dopiero w momencie zatrzymania cyklu miesiączkowego. Najczęściej jest to w okresie menopauzy.

Do tego czasu konieczne jest zahamowanie choroby lub spowolnienie jej rozwoju. W takim przypadku stosuje się specjalne leki hormonalne.

W niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne to za mało. Wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna i usunięcie zmian. Aktualnie zabiegi są małoinwazyjne. W większości przypadków, nie występują po nich żadne powikłania, a powrót do normalnego funkcjonowania zajmuje maksymalnie tydzień czasu.

Endometrioza - dieta

Kobiety, które walczą z endometriozą powinny rozważyć dietę, a także zmianę stylu życia. Część produktów spożywczych wspomagają w naturalny sposób kontrolowanie hormonów i wzmacniają także nasz system odpornościowy. Należy pamiętać, że niektóre pokarmy negatywnie wpływają na organizm i przyczyniają się do nasilenia objawów endometriozy. 

Dieta przy endometriozie - po jakie produkty warto sięgać?

Dieta przy endometriozie ma przede wszystkim zmniejszyć objawy związane z tą chorobą i wspomóc proces eliminacji estrogenów z organizmu. Dlatego warto sięgać po produkty, które zawierają: 

 • błonnik (wspomaga on proces trawienia i odpowiada za naturalną regulację gospodarki hormonalnej. Produkty bogate w błonnik to między innymi: soczewica, groch, orzechy, owoce cytrusowe).
 • kwasy tłuszczowe omega 3 (wspomagają łagodzić objawy endometriozy. Kwasy omega 3 znajdziemy w nasionach lnu, orzechach włoskich, a także w pestkach dyni).
 • witaminy i minerały (ich obecność szczególnie witaminy A, C, E oraz witamin z grupy B jest konieczna do regulacji gospodarki hormonalnej).

Jakich produktów należy unikać:Przy endometriozie zdecydowanie nie należy spożywać:

 • soi (zwiera ona wysoki poziom fitoestrogenów, które mogą doprowadzić do nasilenia objawów endometriozy),
 • kofeiny (zwiększa ona krwawienie miesiączkowe oraz poziom estrogenów),
 • tłuszczy nasyconych (zwiększają produkcję prostaglandyn, które powodują stan zapalny oraz ból),
 • czerwonego mięsa (jest ono trudne do stawienia).

Endometrioza - stopnie

Według Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego Rozrodu, endometriozę można klasyfikować ze względu na stopnie:

 • I stopnie endometriozy (minimalny) – ogniska endometriozy mają poniżej 5 mm więc są niewielkie.
 • II stopnień endometriozy (łagodny) – zmiany są większe niż 5 m. W jajnikach i jajowodach widoczne są zrosty. Mogą one pojawić się też w zagłębieniu odbytniczo-macicznym. Dodatkowo pojawiają się torbiele czekoladowe.
 • III stopień endometriozy (umiarkowany) – zrosty są w więzadłach krzyżowo-macicznych, jajowodach, a także w jajnikach.
 • IV stopień endometriozy (ciężki) – macica jest nieruchoma, jest to najcięższa postać te choroby. Jelita są w zrostach z otrzewną zagłębienia odbytniczo-macicznego. Zmiany widoczne są także w pochwie, pęcherzu moczowym, szyjce macicy oraz wyrostku robaczkowym.

Endometrioza – przyczyny

Niestety nie ma jednej, konkretnej przyczyny, która jest odpowiedzialna za pojawienie się tej choroby. Jednym z najbardziej prawdopodobnych przypuszczeń rozwoju endometriozy jest utrudniony dopływ krwi menstruacyjnej z macicy do pochwy i dalej na zewnątrz.

Powodem pojawienia się endometriozy mogą być też różne zaburzenia budowy macicy. Wpływ na wystąpienie tej choroby ma także poziom estrogenów i czynniki genetyczne.

Endometrioza – powikłania

Zbyt późne lub niewłaściwe rozpoznanie endometriozy może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Konieczne jest leczenie tej choroby gdyż umożliwia to prawidłowe funkcjonowanie i komfort życia codziennego. Co najważniejsze - zarówno środki farmakologiczne jak i operacje mogą zahamować endometriozę lub spowolnić jej rozwój.

Ta choroba ma charakter postępowy i może stopniowo doprowadzić do destrukcji narządów.

Najpopularniejsze powikłania endometriozy to między innymi:

 1. Zaburzenia motoryki jelit,
 2. Niedrożność jelit,
 3. Niedrożność jajowodów.

Ta dolegliwość może także upośledzić także płodność – jednak na ten moment, nie ma żadnych badań, które wskazywałby na to, że endometrioza jest przyczyną niepłodności, czy tylko ją ogranicza. Jednak wyniki badań twierdzą, że kobiety z tą dolegliwością mają dziesięciokrotnie mniejsze szanse na zajście w ciążę niż kobiety zdrowe.

W niektórych przypadkach (bardzo rzadkich), gdy diagnoza została postawiona bardzo późno na wskutek zaniedbania – kobieta może być zmuszona do usunięcia jajników i jajowodów. W bardzo skrajnych przypadkach nawet do histerektomii, czyli usunięcie przydatków, które odpowiedzialne są za płodność, a także za produkcje ważnych dla całego organizmu hormonów.

 Zobacz także: Antykoncepcja hormonalna - to nie tylko tabletki antykoncepcyjne. Koniecznie sprawdź, co jeszcze!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów