Ekstrakcja zęba - kiedy jest konieczna? Jak wygląda usunięcie zęba?

Hanna Skowron 27.08.2018
kobieta na fotelu dentystycznym
Fotografia: Shutterstock

Usunięcie zęba kojarzy się z samymi najgorszymi przeżyciami. Strach, ból, długi powrót do codzienności… Zobacz wszystko, co powinno się wiedzieć o tym zabiegu. Ekstrakcja zęba stałego, ekstrakcja zęba na NFZ: dowiedz się tego, co najważniejsze!

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie to największy koszmar wśród najmłodszych. Kojarzy się z dużym bólem, krwawieniem dziąseł i właściwie dniem wyjętym z życia. Nie brakuje także dorosłych, którym na myśl o wyrwaniu zęba robi się słabo i uciekają od tej konieczności tak długo, jak to tylko możliwe. Jednak zabieg, który wykonany jest prawidłowo, nie jest niczym strasznym – a już na pewno nie tak bardzo, jak się wydaje. Ekstrakcja zęba a leczenie kanałowe, usunięcie zęba mądrości – zobacz więcej!

Zobacz także: Próchnica zębów - nieleczona doprowadza do wielu poważnych chorób! Jak jej zapobiegać?

Ekstrakcja zęba stałego – wskazania

Regularne wizyty u stomatologa i kontrolowanie stanu uzębienia to podstawa do zachowania zdrowia jamy ustnej. Często ubytki tworzą się od wewnątrz zęba i okiem laika nie można wychwycić stanu chorobowego. Wyznacznikiem zepsutego zęba nie zawsze jest dziura widoczna na powierzchni szkliwa. Kontrola stomatologiczna przynajmniej raz na pół roku powinna być obowiązkiem wpisanym na stałe w kalendarzu. Czasem jednak choroba zęba pojawia się i postępuje na tyle szybko, że nie sposób powstrzymać destrukcyjnego procesu i jego usuniecie to jedyna możliwość rozwiązania problemu.

Ekstrakcja zęba – ósemki

W niektórych przypadkach wyrwanie zdrowego na pozór zęba także jest koniecznością – najczęściej w przypadku „ósemek”, które rosną krzywo, niejednokrotnie „wypychając” przylegające do nich zęby. Dostęp do nich jest utrudniony, także podczas codziennego mycia zębów, dlatego zęby mądrości bardzo szybko się psują. To kolejne wskazanie do ich usunięcia.

Zobacz także: Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Te błędy w pielęgnacji jamy ustnej popełnia wielu z nas

Ekstrakcja zęba - a leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to zwykle ostatnia próba ratowania mocno zniszczonego zęba. Jeśli istnieje jakikolwiek cień szansy na uratowanie go w ten sposób, warto podjąć próbę. Często jednak zdarzają się takie uszkodzenia zębów, że naprawa nie jest możliwa i jedyna możliwość to właśnie usunięcie. Również wskazania ortodontyczne (zła budowa, rośnięcie w złym kierunku) są przyczyną konieczności wyrwania niesfornego zęba.

Ekstrakcja zęba stałego - przebieg

Usuwanie zęba każdorazowo przebiega w znieczuleniu miejscowym. Przebiega on kilkuetapowo:

  • Znieczulenie
  • Zerwanie więzadła okrężnego, które okala ząb
  • Zwichnięcie zęba kleszczami
  • Wyciągnięcie zęba z zębodołu, który jest już odpowiednio rozchwiany – nic nie może być robione „na siłę”
  • Oczyszczanie zębodołu
  • Opatrzenie rany (zwykle wystarczający jest gazik, którym trzeba uciskać krwawiące miejsce przez kilkanaście minut. Czasem jednak ranę trzeba zszyć).

Zaleca się, by w dniu zabiegu nie spożywać gorących napojów i posiłków, nie szorować szczoteczką miejsca zabiegu podczas mycia zębów, a także nie podejmować wysiłku fizycznego. Wszystko to może sprawić trudności z gojeniem się rany, a także spowodować jej ponowne otwarcie się. Tego samego dnia mogą wystąpić dolegliwości bólowe, które zwykle udaje się zniwelować tabletką przeciwbólową. Drugiego dnia po zabiegu zwykle odczuwany jest jeszcze dyskomfort w miejscu zabiegu, jednak wszystko dość szybko wraca do normy.

Ekstrakcja zęba – NFZ

W ramach NFZ pacjenci mają prawo do bezpłatnego usunięcia zęba jednokorzeniowego, wielokorzeniowego, a także do chirurgicznej ekstrakcji zęba. Refundacja obejmuje także zaopatrzenie małej rany chirurgicznej, łącznie z założeniem szwów. Przy usuwaniu zęba w ramach NFZ, pacjent ma także prawo do bezpłatnego znieczulenia.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów