Egzema – co ją wywołuje i jak się ją leczy?

Egzema – co ją wywołuje i jak się ją leczy?
Fotografia: Shutterstock

Egzema to przewlekły stan zapalny skóry wywołany alergiami wewnątrzustrojowymi bądź kontaktowymi. Może mieć ona różne formy. Jakie?

Choroby skóry potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a egzema jest jedną z nich. Jest to przewlekły lub ostry stan zapalny skóry.

Egzema może mieć różne formy, które nasilają się w poszczególnych okresach życia. Jak się ją leczy?

Zobacz także: Na czym polega porażenie Bella i jak się je leczy?

Egzema – co to?

Egzema to stan zapalny skóry, który przejawia się występowaniem na niej strupów, pęcherzyków, nadżerki, rumieni i grudek zapalnych. Ma podłoże nieinfekcyjne. Egzema spowodowana jest alergenami kontaktowymi lub wewnątrzustrojowymi.

Egzema nasila się w różnych okresach życia. Ma ona charakter przewlekły, możliwe są jednak okresy remisji. Wówczas objawy ulegają wyciszeniu. Dolegliwość ta wystąpić może w każdym wieku.

Chory cierpiący na egzemę odczuwa silny świąd skóry, a jej pękanie i suchość może dodatkowo powodować powstawanie ran. Z powodu złego stanu zdrowia osoby dotknięte egzemą unikają kontaktów międzyludzkich, ponieważ wstydzą się złej kondycji i wyglądu swojej skóry.

Egzema – przyczyny

Podłoża egzemy nie są jeszcze do końca poznane. Wyróżnia się jej dwa rodzaje. Jest to egzema endogenna, której przyczyn szuka się w dziedziczeniu i słabej pracy układu odpornościowego oraz egzema egzogenna.

Przyczyną drugiego rodzaju egzemy może być alergia na czynniki zewnętrzne takie, jak pokarm. Wówczas należy wykonać testy alergiczne, aby sprawdzić jaki czynnik wywołuje reakcję.  

Egzema nie jest chorobą zakaźną. Kiedy jednak w rodzinie występują przypadki tego schorzenia, oznacza to wyższe ryzyko wystąpienia jej u innych osób.

Zobacz także: Rumień guzowaty może świadczyć o poważnej chorobie. Jakiej?

Egzema – leczenie

W rozpoznaniu egzemy pomocna jest historia medyczna pacjenta oraz wywiad lekarski. Niestety, nie istnieje jedno badanie, które może wyraźnie wskazać egzemę. Dostępne są jednak testy, które wskazują alergie u pacjenta.

W celu rozszerzenia diagnostyki i dalszej oceny lekarz internista kieruje pacjenta do specjalisty, którym w tym przypadku jest dermatolog bądź alergolog.

Kiedy diagnoza zostanie już właściwie postawiona, możliwe jest wdrożenie właściwego leczenia. Polega ono na miejscowej kuracji zmian chorobowych np. poprzez stosowanie specjalnych maści. Bardzo istotna jest w tym przypadku profilaktyka, która będzie polegała na unikaniu czynnika alergizującego.

Aby zapobiegać ponownemu pojawieniu się zmian skórnych, należy unikać kontaktu z alergenami lub innymi czynnikami, które je wywołują. Zazwyczaj są to alergeny wziewne, czynniki klimatyczne, stres czy dym papierosowy.

Działania mające na celu zapobiegnięcie ponownemu pojawieniu się zmian będą zależały od konkretnego czynnika, które je wywołuje.

Zobacz także: Biały nalot na języku - co oznacza i jak się go pozbyć?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów