Dżuma to poważna choroba zakaźna. Co ją wywołuje?

Dżuma to poważna choroba zakaźna. Co ją wywołuje?
Fotografia: Shutterstock

Dżuma to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, wywoływana przez pałeczki dżumy Yearsina pestis. Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Dżuma, inaczej zwana czarną śmiercią, kojarzyć by się mogła głównie z historią i epidemią, która rozprzestrzeniła się w Europie w średniowieczu. Choroba ta jednak nadal stanowi zagrożenie i pojawia się w niektórych krajach Ameryki, Azji i Afryki. Jakie są objawy dżumy i jak się ją leczy?

Zobacz także: Trąd to poważne zagrożenie w krajach tropikalnych. Jak się przed nim ustrzec?

Dżuma – co to?

Dżuma to choroba zakaźna, wywoływana przez pałeczki dżumy Yearsina pestis. Mogą one być przenoszone na człowieka od pcheł np. ze szczurów. Do zakażenia dżumą może dojść także drogą kropelkową. Kiedy zarazki dostaną się do organizmu człowieka, atakują najpierw węzły chłonne, potem rozprzestrzeniają się po całym organizmie.

Dżuma – rodzaje i objawy

Ze względu na gwałtowność przebiegu i rozległość zakażenia wyróżnia się trzy rodzaje dżumy:

  • Postać posocznicowa

Rozwija się bardzo szybko. W jej przebiegu pojawiają się ciężkie objawy zatrucia i chory może umrzeć w ciągu 2-3 dni. Może ona być powikłaniem dżumy dymienicznej lub płucnej.

  • Postać dymieniczna

Nazwa tej postaci choroby wzięła się od dymienic, powstających na skutek powiększających się węzłów chłonnych pod pachami i w pachwinach, które przesuwają się pod powierzchnią skóry i są bardzo bolesne. Po kilku dniach powstają z nich wybroczyny. Dodatkowymi objawami są zaburzenia neurologiczne i niewydolność krążenia.

  • Postać płucna

To jedna z najcięższych chorób. Jej pierwszymi objawami jest gorączka i suchy kaszel, następnie zarażony zaczyna odkasływać pływ, później krew. Pojawiają się także objawy niewydolności oddechowej, a także krążenia. Bez leczenia chory umiera w ciągu 2-5 dni. W przypadku osób cierpiących na tą postać choroby potrzebna jest izolacja pacjentów.

Zobacz także: Rumień guzowaty może świadczyć o poważnej chorobie. Jakiej?

Dżuma – leczenie

Aby zdiagnozować dżumę, potrzebne są takie badania, jak izolacja materiału genetycznego bakterii metodą PCR, hodowla bakteriologiczna materiału pobranego z węzłów chłonnych lub krwi, obraz kliniczny choroby, badania serologiczne.

Dzięki szybkiemu rozpoznaniu choroby i szybkiemu wdrożeniu odpowiedniego leczenia, chorym udaje się uniknąć ewentualnej śmierci. Pomimo to, 15 % zakażonych dżumą osób umiera.

Dżumę leczy się antybiotykami. Podaje się je chorym m. in. w formie kroplówek.

Dżuma – jak jej zapobiegać?

Aby do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia dżumą podczas egzotycznych wakacji, konieczne jest szczepienie. Szczepionka zawiera martwe bakterie dżumy. Nie zabezpiecza ona jednak przed zakażeniem drogą kropelkową.

Pomimo szczepienia, trzeba dbać także o zachowanie podstawowych zasad higieny i wystrzegać się kontaktu z dzikimi zwierzętami.

Zobacz także: Czym przejawia się Zespół Sjögrena i jak go rozpoznać?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów