Dermatoskopia - to badanie pomoże ci wykryć czerniaka. Na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Dermatolog podczas wykonywania dermatoskopii
Fotografia: Shutterstock

Dermatoskopia to bezbolesne i nieinwazyjne badanie pozwalające wykryć czerniaka skóry. Sprawdź, na czym polega to badanie, jakie są wskazania do jego wykonania i jaka jest cena badania dermatoskopem!

Dermatoskopia to nieinwazyjne badanie pieprzyków i znamion wykorzystywane w diagnostyce czerniaka skóry. Badanie wykonuje dermatolog podczas wizyty w gabinecie lekarskim i nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Cena badania dermatoskopem waha się od 100 do nawet 300 zł. Sprawdź, na czym polega badanie dermatoskopowe i kiedy warto je zrobić!

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry - na to schorzenie nie ma leku. Jak walczyć z objawami?

Na czym polega dermatoskopia?

Dermatoskopia umożliwia zbadanie podejrzanych znamion barwnikowych i pieprzyków bez konieczności ich usunięcia w celu wykonania badań histopatologicznych. Podczas badania dermatolog przykłada dermatoskop do zmiany skórnej, a urządzenie pozwala mu obejrzeć ją pod wielokrotnym powiększeniem. W ten nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny sposób lekarz jest w stanie ocenić, czy zmiana skórna ma charakter nowotworowy, czy też jest niegroźnym znamieniem. Badanie dermatoskopem trwa zwykle kilkanaście minut i nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań.

Do oceny zmiany najczęściej wykorzystuje się regułę ABCD(E). Polega ona na ocenie znamienia lub pieprzyka w oparciu o następujące cechy:

 • A (z ang. asymetry) symetria/asymetria znamienia
 • B (z ang. border) równe/nierówne brzegi znamienia
 • C (z ang. color) jednolity/niejednolity kolor znamienia
 • D (z ang. diameter) zmiana średnicy (powiększenie) znamienia
 • E (z ang. elevation) brak wzniesienia/wzniesienie znamienia ponad powierzchnię skóry.

Dermatoskopia to badanie wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce czerniaka skóry, jednak badanie znajduje zastosowanie w diagnozowaniu innych chorób (np. świerzbu, naczyniaków, rogowacenia łojotokowego, brodawek i innych).

Jakie są wskazania do badania dermatoskopem?

Na badanie powinni zdecydować się wszyscy, których znamiona wykazują objawy czerniaka. Takiej diagnostyki bezwzględnie wymagają wszystkie znamiona i pieprzyki, które

 • pojawiły się nagle
 • szybko rosną
 • krwawią
 • swędzą i/lub łuszczą się
 • mają nieregularne krawędzie lub niejednolity kolor.

Dermatoskopię warto też wykonywać profilaktycznie. Na takie badanie powinny wybrać się osoby, które:

 • mają bardzo jasną karnację, z trudem (lub wcale) nie opalają się i łatwo ulegają poparzeniom słonecznym
 • mają piegi lub nieregularne zmiany barwnikowe na skórze
 • w dzieciństwie lub młodości uległy oparzeniom słonecznym
 • mają w bliskiej rodzinie krewnych, u których zdiagnozowano raka skóry.

Dermatoskopia - cena badania

Dermatoskopia niestety nie zależy do tanich badań. Jej cena w prywatnych gabinetach waha się między 100, a nawet 300 zł (cena zależy od gabinetu). Badanie można jednak zrobić w ramach ubezpieczenia w NFZ. Aby skorzystać w tej opcji, należy posiadać ważne skierowanie od lekarza dermatologa.

Czerniak skóry to niebezpieczny nowotwór, który przez lata może rozwijać się niezauważony. Rak może rozwijać się pod postacią z pozoru niegroźnego pieprzyka lub, co również się zdarza, dotąd niegroźny pieprzyk lub zmiana może ulec zrakowaceniu i zacząć stanowić zagrożenie dla zdrowia. Warto pamiętać też, że czerniak nie musi dotyczyć jedynie skóry: równie niebezpieczny jest czerniak paznokcia lub oka. Dlatego tak ważne są badania takie jak dermatoskopia, które pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju i szybko podjąć odpowiednie leczenie.

Zobacz także: Łuszczyca skóry to przewlekła choroba. Jak się objawia?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów