Czy cesarskie cięcie może być szkodliwe dla dziecka? Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości

Katarzyna Leszczyńska 14.02.2018
Czy cesarskie cięcie szkodzi dziecku?
Fotografia: fotolia.com

Naukowcy sprawdzili, czy są różnice w ogólnym zdrowiu dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie i w naturalny sposób. 

Kobiety w ciąży często zastanawiają się, czy lepiej jest rodzić naturalnie czy może przez cesarskie cięcie. Obie metody mają wiele zwolenniczek oraz przeciwniczek. Oczywiście każda kobieta zupełnie inaczej przeżywa poród i o takich kwestiach powinna decydować sama wraz ze swoim lekarzem prowadzącym. Najnowsze badania jednak pokazują, że cesarskie cięcie może być szkodliwe dla dziecka.

Zobacz także: Naukowcy stwierdzili, jaki jest optymalny wiek na urodzenie dziecka. Granica znacznie się przesunęła

Naukowcy z MRC Centre for Reproductive Health na Uniwersytecie w Edynburgu przebadali dzieci urodzone naturalnie i za pomocą cesarskiego cięcia. Obserwowali je do ukończenia piątego roku życia. Dzięki porównaniu dzieci urodzonych dwoma metodami, udało im się dojść do zaskakujących wniosków.

Czy cesarskie cięcie może zaszkodzić dziecku?
Fotografia: fotolia.com

Dzieci po cesarce są bardziej narażone na otyłość i choroby

Przebadano około 30 milionów milusińskich. Okazało się, że dzieci po cesarskim cięciu są bardziej narażone na otyłość niż ich rówieśnicy, których matki zdecydowały się na naturalny poród. W grupie 100 dzieci było aż 14 otyłych po cesarce oraz 9 otyłych urodzonych naturalnie. Naukowcom  jak na razie nie udało się jasno określić, jaka jest tego przyczyna. Ich zdaniem może to być związane z kłopotami z karmieniem piersią po cesarce lub cukrzycą ciążową, która często uniemożliwia rodzenie przy pomocy sił natury.

Otyłość to jednak nie jedyne ryzyko, które niesie za sobą cesarskie cięcie. Zdaniem naukowców dzieci, które urodziły się tą metodą, są bardziej narażone na występowanie różnych chorób m.in.: astmy, alergii, białaczki oraz cukrzycy. Dziewczynki urodzone przez cesarskie cięcie mogą być natomiast obciążone ryzykiem niepłodności i poronienia.

Trzeba pamiętać jednak, że tego typu badania są czysto naukowe i przede wszystkim należy zaufać lekarzowi prowadzącemu ciążę, który najlepiej wie, jaka metoda rodzenia będzie najkorzystniejsza dla dobra matki i dziecka. No i oczywiście warto też wziąć pod uwagę matczyną intuicję.

Zobacz w poniższej galerii, po czym poznać, że jest się gotowym na dziecko:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów