Czerwone oko – o czym może świadczyć?

Hanna Skowron 01.08.2018
Czerwone oko - o czym świadczy?
Fotografia: Shutterstock

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Gałki oczne są jednak bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i choroby. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości jest zaczerwienienie białka. O czym może świadczyć czerwone oko?

Zdrowe oko to takie, które jest odpowiednio nawilżone i nie piecze ani nie swędzi, a patrzenie nie sprawia żadnego dyskomfortu. Czasem jednak zdarza się, że białka są zaczerwienione, oczy swędzą i łzawią, a widzenie jest pogorszone. Czerwone, swędzące lub piekące oko to zwykle pierwszy objaw stanu zapalnego. Oprócz wymienionych objawów, może towarzyszyć mu także wydzielina oraz ból.

Zobacz także: Daltonizm - jakie są przyczyny wystąpienia tej wady wzroku?

Przyczyny czerwonego oka

Czerwone oko to nie określenie choroby, a objawu. Rozpoznanie przyczyn możliwe jest po badaniu okulistycznym. Najczęściej stan ten spowodowany jest:

  • podrażnieniem mechanicznym oka – pocieranie, obce ciało pod powieką
  • podrażnieniem chemicznym (opary farby, lakieru, kwasów i innych cieczy lub gazów – szczególnie w laboratorium)
  • reakcją alergiczną – na pyłki, dym papierosowy, kurz..
  • urazem mechanicznym – uderzenie,

ale także chorobami:

Przyczyn zaczerwienienia oka może być mnóstwo – taki stan to zawsze reakcja na jakąś nieprawidłowość. Jeśli ma podłoże alergiczne, objawy znikają po zaprzestaniu kontaktu z alergenem. Najczęściej pacjenci z czerwonym okiem to ci z chorobami spojówek.

Czerwone oko – jak sobie pomóc?

Jeśli oko zaczerwieniło się pod wpływem urazu mechanicznego, alergii bądź dostania się pod powiekę ciała obcego (na przykład sierści zwierząt, piasku, kurzu), albo przemęczenia wskutek wielogodzinnego siedzenia przed komputerem czy czytania w złych warunkach oświetleniowych, można doraźnie pomóc sobie kroplami lub maściami nawilżającymi dostępnymi w aptekach bez recepty.

Jeśli w oku jest jakieś ciało obce, powodujące dolegliwości, warto przepłukać je solą fizjologiczną. Popularny sposób płukania oka wywarem z rumianku ma co prawda działanie przeciwzapalne, jednak zioło to ma tendencje do wysuszania spojówek. Czerwone oko spowodowane alergią lub miejscowym podrażnieniem zwykle ustępuje w ciągu 2-3 dni i nie wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak prócz zaczerwienienia zauważasz takie objawy, jak:

  • nadwrażliwość na światło
  • podwójne widzenie
  • ból oka i towarzyszący mu ból głowy
  • pogorszenie widzenia,

przypadek wymaga pilnej konsultacji lekarskiej – przyczyna może być bowiem o wiele poważniejsza, niż może się wydawać i mieć źródło w poważnej chorobie.

Dlaczego nie wolno lekceważyć czerwonego oka?

Ilu ludzi, tyle możliwych przyczyn zaczerwienienia oka. Jeśli objawy nie ustępują pomimo płukania lub odseparowania się od alergenu, a nawet się pogłębiają, konieczna jest pilna wizyta u okulisty, a w skrajnych przypadkach (na przykład urazu mechanicznego czy dostania się obcego ciała) nawet udanie się na SOR. Oczy to niezwykle wrażliwa konstrukcja i zaniedbanie stanu chorobowego może skutkować trwałym uszkodzeniem gałek, a nawet utratą wzroku.

Zobacz także: Wady wzroku - jak się objawiają? Kiedy należy zgłosić się do okulisty?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów