Jak rozpoznać objawy czerniaka?

Marta Wilczkowska 30.03.2018 AKTUALIZACJA: 17.12.2019
Kobieta z pieprzykiem
Fotografia: Shutterstock.com

Czerniak to jeden z najczęstszych nowotworów skóry. Jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ objawy choroby mogą przez długi czas pozostawać w ukryciu. Sprawdź, jak rozpoznać objawy czerniaka skóry!

Czerniak to groźny nowotwór skóry, który przez lata może rozwijać się niezauważony. Objawy choroby łatwo przegapić, ponieważ z wyglądu przypomina zwykły pieprzyk lub znamię barwnikowe. Są jednak cechy, które powinny skłonić się do wizyty u dermatologa i sprawdzenia podejrzanej zmiany skórnej. Sprawdź, jak rozpoznać objawy czerniaka skóry!

Czerniak - objawy, które powinny zwrócić twoją uwagę

Koniecznie wybierz się do lekarza, jeśli twoje znamię lub pieprzyk:

 • pojawiło się nagle lub w krótkim czasie zaczęło gwałtownie rosnąć
 • swędzi lub łuszczy się
 • krwawi
 • wokół niego pojawiło się zaczerwienienie
 • jest owrzodzone.

Powyższe zmiany mogą być objawami raka skóry i wymagają jak najszybszej skonsultacji lekarskiej.

Jak samemu rozpoznać objawy czerniaka? Wykorzystaj metodę ABCD(E)

Diagnostyki wymagają również pieprzyki i znamiona, które spełniają kryteria reguły ABCD(E). Ten prosty algorytm wykorzystywany jest przez dermatologów podczas badania zmian skórnych. Dzięki niej lekarz jest w stanie "na oko" ocenić, czy znamię nosi objawy czerniaka. Konsultacji dermatologicznej wymaga znamię, które:

 • A (asymetry) stało się asymetryczne
 • B (border) ma nierówne brzegi
 • C (color) ma niejednolity kolor
 • D (diameter) ma średnicę przekraczającą 5 mm (lub niedawno gwałtownie powiększyło się)
 • E (elevation) wyraźnie wznosi się ponad powierzchnię naskórka

Metoda ta nie daje 100% pewności, jednak pozwala wykryć podejrzane znamiona na wczesnym etapie rozwoju. Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, wybierz się do lekarza. Konieczne może być wykonanie dermatoskopii lub wycięcie zmiany i poddanie jej badaniu histopatologicznemu.

Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia podejrzanych znamion i pieprzyków!

Poniżej prezentujemy zdjęcia znamion barwnikowych i pieprzyków, które mają cechy charakterystyczne dla tego typu nowotworu. Nie oznacza to, że nim są. W takim przypadku warto jednak dmuchać na zimne i wybrać się do dermatologa. Lekarz zbada znamię i zdecyduje, czy zmiana wymaga dalszej diagnostyki, czy też jest niegroźna. Twoją uwagę powinny zwrócić znamiona i pieprzyki, które:

 • Z okrągłego lub owalnego kształtu stały się asymetryczne lub mają nierówne, poszarpane brzegi
Pieprzyk3
Fotografia: Pieprzyk - objawy czerniaka skóry
 • Ich kolor nie jest jednolity, nagle zaczęły rosnąć lub ich średnica przekracza 5 mm:
Pieprzyk2
Fotografia: Pieprzyk - objawy czerniaka skóry
 • wyraźnie wystają ponad otaczający je naskórek, ich powierzchnia nie jest gładka:
Pieprzyk1
Fotografia: Pieprzyk - objawy czerniaka skóry

Czerniak to jeden z najczęstszych nowotworów skóry. Jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ przez lata może rozwijać się niezauważony. Objawy łatwo przeoczyć, ponieważ z wyglądu przypomina zwykłe znamię barwnikowe lub pieprzyk. Co więcej, nowotwór skóry może zacząć rozwijać się w istniejącym od lat i do tej pory niegroźnym znamieniu. Warto również pamiętać, że choroba może przyjmować różną formę, np. czerniaka paznokcia lub oka. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, umożliwiające wczesne wykrycie choroby. Oprócz osób, których znamiona prezentują opisane powyżej objawy, wszyscy powinniśmy pamiętać o badaniach profilaktycznych. Dotyczy to szczególnie osób o jasnej i bardzo jasnej karnacji, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, osób, które w dzieciństwie lub młodości doznały takich oparzeń i wszystkich, w których rodzinie były przypadki zachorowań na raka skóry.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Marta Wilczkowska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów