Masz alergię na drzewa i trawy? Zobacz, co pyli w maju!

Co pyli w maju?
Fotografia: Shutterstock

Wiosna to okres wzmożonego kwitnienia drzew i traw. W powietrzu zaczynają się unosić także zarodniki grzybów. Sprawdź, co pyli w maju i co zrobić, gdy dopadnie cię uczulenie. 

Wiosna nie jest ulubioną porą roku alergików. Katar, łzawienie, swędzenie skóry - to wszystko objawy uczulenia na pyłki drzew i traw. Co pyli w maju? Najczęstsze alergeny w tym miesiącu to wczesnokwitnące trawy - babka i szczaw oraz drzewa, takie jak dąb i sosna. Jeśli jesteś alergikiem, przeczytaj, jakie rośliny pylą w maju, by uchronić się przed uczuleniem.

Zobacz także: Jak objawia się uczulenie na gluten? Zobacz, których produktów unikać!

Co pyli w maju? Objawy alergii na pyłki

Wraz z wiosną rozpoczyna się okres pylenia. Alergicy nie mają wtedy łatwego życia. Jeśli jesteś jednym z nich, warto wiedzieć, co pyli w kwietniu, żeby móc zapobiec uczuleniu. Maj to również okres wzmożonego kwitnienia i pylenia. Osoby uczulone na pyłki drzew i traw mogą odczuwać wtedy nieprzyjemne symptomy uczulenia. Łzawiące i zaczerwienione oczy, katar sienny i kaszel - to wszystko objawy alergii na pyłki roślin. 

Co pyli w maju? Drzewa

W maju alergikom dokuczają przede wszystkim pyłki takich drzew jak:

  • dąb - jego pylenie nasila się w maju i trwa do końca tego miesiąca, a rozpoczyna się pod koniec kwietnia
  • grab - trudno wiosną wystrzegać się parków i lasów. To tam właśnie kwitną graby, choć uczulenie na to drzewo jest rzadko spotykane
  • brzoza - pylenie tego drzewa trwa często do połowy maja, a zaczyna się pod koniec kwietnia
  • wierzba - choć pyli głównie w kwietniu, objawy uczulenia można odczuwać także na początku maja
  • buk - zazwyczaj pylenie ustaje na przełomie kwietnia i maja
  • jesion - pyli od końca marca do połowy maja
  • sosna - wiele osób z pewnością rozpoznaje charakterystyczny żółty pyłek. To sosna, która zaczyna pylić w maju. Trwa to na ogół do połowy czerwca. Na szczęście alergie na drzewa iglaste zdarzają się rzadko. Osoby z alergią na pyłki sosny, muszą uważać na orzechy, które wchodzą w alergię krzyżową z alergenem sosny.

Co pyli w maju? Trawy

W maju możemy zaobserwować pierwsze pylenie traw. Są one zmorą alergików, bo wywołują katar sienny, a także atopową astmę oskrzelową. Na początku maja zaczynają pylić też Sweet Vernal, tzw. słodka trawa wiosenna, a także trawa tymotka i kupkówka. Ten proces może potrwać nawet do sierpnia. Pylenie traw silnie odczuwamy wtedy w parkach i na łąkach. Alergicy odczuwają skutki pylenia głównie rano oraz w porze popołudniowej.

Co pyli w maju? Babka

Co jeszcze pyli w maju? Alergikom może dawać się we znaki babka lancetowata. Początek kwitnienia babki przypada na maj i trwa nawet do września. W maju i czerwcu pylą dwa z trzech rodzajów babki występujące w Polsce. Osoby uczulone na ten alergen reagują pokrzywką i atopowym zapaleniem skóry.

Co pyli w maju? Szczaw

Początek pylenia szczawiu przypada na maj, ale daje się on we znaki alergikom aż do połowy września. Szczególnie dokuczliwy jest na wsiach i terenach podmiejskich. Objawy uczulenia na szczaw to łzawiące i zaczerwienione oczy oraz katar sienny.

Co pyli w maju? Pokrzywa

Objawy alergii na pokrzywę odczuwane są na ogół od maja do października, jednak największe stężenie jej pyłków obserwuje się w powietrzu od czerwca do sierpnia.

Co pyli w maju? Grzyby

W maju w powietrzu unoszą się także zarodniki grzybów. Cladosporium to zarodniki grzyba pleśniowego unoszące się w powietrzu. Z kolei alternaria zazwyczaj występuje w postaci nalotów we wnętrzu budynków.

Uważaj na to, co pyli w maju. Jak złagodzić objawy alergii?

Co możesz zrobić, jeśli zaobserwujesz u siebie objawy alergii? Przede wszystkim skontaktuj się alergologiem. Najprawdopodobniej zleci on wykonanie skórnych testów alergicznychPozwolą one ustalić, które pyłki wywołały uczulenie.

W walce z objawami alergii pomogą leki antyhistaminowe, zmniejszające wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję alergiczną oraz krople do nosa i oczu, które pomogą złagodzić objawy kataru siennego i łzawienia.

Zobacz także: Pokrzywka może być objawem wstrząsu anafilaktycznego! Co ją wywołuje?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów