Co pyli w kwietniu? Sprawdź, jakie pyłki wywołują alergię wiosną!

alergia na pyłki drzew w kwietniu
Fotografia: Shutterstock

Kwiecień to trudny miesiąc dla alergików. W powietrzu unoszą się wtedy pyłki drzew, m.in. topoli i brzozy. Jakie inne gatunki pylą wiosną i uczulają? Sprawdź!

Wiosna to trudny czas dla alergika. Osoby uczulone na pyłki roślin nie mają wtedy łatwego życia. Co pyli w kwietniu? Najczęstsze alergeny o tej porze roku to pyłki brzozy, wierzby, jesionu i topoli. Jeśli alergie to twój problem, przeczytaj, jakie rośliny pylą w kwietniu i co robić, by zminimalizować ryzyko alergii.

Zobacz także: Jak objawia się uczulenie na gluten? Zobacz, których produktów unikać!

Co pyli w kwietniu? Objawy alergii na pyłki

Po okresie zimowym, stosunkowo spokojnym dla alergików, przychodzi wiosna, a z nią pylenie drzew. Osoby uczulone na pyłki mogą odczuwać wtedy nieprzyjemne objawy w postaci kataru siennego, łzawienia i zaczerwienionych oczu oraz kaszlu.

Alergia na pyłki to zmora wielu osób, warto więc, dowiedzieć się, co pyli w kwietniu i zapoznać się z kalendarzem pylenia.

Co pyli w kwietniu? Gatunki drzew

Trawy, cladosporium i alternaria zaczną pylić dopiero latem. Wiosną największym problemem dla alergika są pyłki kwitnących drzew. W kwietniu najczęściej uczulają pyłki topoli, brzozy, wierzby, jesionu, dębu i olchy.

Zdecydowanie najsilniejszymi alergenami są męskie odmiany topoli, natomiast wieczorami najintensywniej pyli brzoza. Pylenie drzew nie kończy się na tych gatunkach. Jakie inne rośliny pylą w kwietniu?

Co pyli w kwietniu? Olcha

Nieprzyjemne skutki pylenia olchy alergicy odczuwają już w marcu. Olcha pyli nawet do połowy kwietnia i może powodować wyprysk kontaktowy, pokrzywkę, zapalenie spojówek i nieżyt nosa. Pyłki olchy mogą wykazywać alergie krzyżowe z brzozą.

Co pyli w kwietniu? Topola

Najbardziej uczula męska odmiana tego drzewa, która pyli od marca do kwietnia, choć w Polsce występują także żeńskie rodzaje topoli. W zależności od pogody pylenie może trwać nawet do lipca, powodując łzawienie oczu i katar. Największe stężenie pyłków topoli odnotowuje się właśnie w kwietniu.

Wbrew pozorom biały puch unoszący się w powietrzu od kwietnia do maja jest tylko nośnikiem topoli i nie uczula. Może się tak wydawać, ponieważ jego pylenie zbiega się w czasie z początkiem pylenia alergizujących traw.

Topola może reagować krzyżowo z wierzbą.

Co pyli w kwietniu? Wierzba

Najbardziej uczula w kwietniu, choć zaczyna pylić już w marcu. To częsty problem mieszkańców miast. Wierzba często rośnie w parkach, a jej pyłki zalegają na długi czas na budynkach, powodując alergię. Jesteś uczulony na pyłki wierzby? Zrezygnuj z bazi (wierzb wielkanocnych) obecnych w mieszkaniach w czasie Wielkanocy.

Co pyli w kwietniu? Brzoza

W Polsce znamy 7 odmian tego drzewa. Pyłki brzozy zaczynają kwitnąć w marcu, ale najbardziej uciążliwe dla alergików stają się w kwietniu. Pylenie brzóz jest najsilniejsze wieczorem, dlatego osoby uczulone na pyłki tego drzewa powinny pozostać w domu. Objawy uczulenia na pyłki brzozy to m.in. zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa.

Co pyli w kwietniu? Jesion

W Polsce kwitnie najczęściej od marca do połowy maja, ale największe stężenie w powietrzu osiąga w kwietniu. Jesion, bardziej niż w naszym kraju, daje się we znaki alergikom w krajach Europy Zachodniej. Do tej samej rodziny należą pylące tam od kwietnia do czerwca drzewa oliwne. Dlatego jeśli wybierasz się na urlop za granicę, warto wziąć pod uwagę okres pylenia jesionu. Pylenie jesionu może powodować u alergików ostre zapalenie spojówek oraz nieżyt nosa.

Co pyli w kwietniu? Dąb

Chociaż apogeum pylenia dębu przypada na maj, drzewo to zaczyna pylić jeszcze ostatnim tygodniu kwietnia. Ostatnie reakcje alergiczne w związku z pyleniem dębu można zaobserwować w czerwcu. Pyli zarówno odmiana szypułkowa, jak i bezszypułkowa.

Uważaj na to, co pyli w kwietniu. Jak żyć z alergią na pyłki drzew?

Uczulenie na pyłki drzew wiąże się z przykrymi objawami dla alergika. Pamiętaj, by unikać miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię.

W okresie nasilonego pylenia drzew staraj się przebywać na świeżym powietrzu rano lub po deszczu. Wietrz mieszkanie nocą, a nie w dzień, by nie wpuszczać alergenów do domu. Po powrocie do domu zmień ubranie i najlepiej weź prysznic, by pozbyć się z ciała pyłków.

Na lekką alergię alergię pomoże tabletka wapna (wapń) rozpuszczona w wodzie.

Jeśli alergia na pyłki mocno ci doskwiera, nie zwlekaj z wizytą u alergologa. Zanim dojdzie do wizyty, objawy uczulenia można złagodzić, stosując leki antyhistaminowe.

Zobacz także: Pokrzywka może być objawem wstrząsu anafilaktycznego! Co ją wywołuje?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów