Co kolor oczu mówi o twoim zdrowiu? Nie dla wszystkich mamy dobre wiadomości

Magdalena Barszczak 18.05.2018
oko ludzkie
Fotografia: Shutterstock.com

Naukowcy ustalili, że kolor tęczówki zdradza problemy ze zdrowiem.

Oczy są zwierciadłem duszy. Im lepiej się czujemy i bardziej zadowoleni jesteśmy, tym bardziej widać to na naszej twarzy. Niestety oczy mogą też zdradzić nasze sekrety, np. fakt, czy zabalowaliśmy poprzedniego dnia.

Zobacz także: Wybrano najseksowniejszą barwę oczu. Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości

Osoby z niebieskimi i zielonymi oczami mają gorzej

Mogą też wskazywać na różne problemy zdrowotne. I tu, co ciekawe, nasze przypadłości zależą od koloru tęczówki. Amerykańscy optometryści ustalili, że osoby o jasnych oczach mają dwukrotnie większe szanse na zwyrodnienie plamki żółtej -  jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku powyżej 45. roku życia. Posiadacze ciemnych i pośrednich kolorów oczu są tu na uprzywilejowanej pozycji - po prostu ich tęczówka blokuje więcej światła ultrafioletowego.

To nie jedyna wyższość brązowej czy piwnej barwy oka nad niebieską i zieloną. Posiadanie ciemnej tęczówki może też zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Naukowcy przebadali DNA 500 białych dzieci w wieku od 6 do 10 lat, które miały styczność z promieniowaniem słonecznym. Dzieci z genem niebieskiego oka były bardziej narażone na rozwój znamion i pieprzyków.

Według innej analizy osoby z niebieskimi lub zielonymi oczami są bardziej narażone na wystąpienie czerniaka oka. Mają one mniej pigmentu absorbującego światło, który chroni oczy.

Warto zauważyć, że posiadacze jasnych oczu wypadli również gorzej w ankiecie badającej cechy charakteru. Osoby z brązowymi oczami uznano za „wielkoduszne, życzliwe i empatyczne”, podczas gdy niebiesko- i zielonookich oceniono jako mniej przyjaznych.

A wy, jaki macie kolor oczu?

Zobacz także: Te znaki zodiaku mają najgorszy charakter. Lepiej nie wybierać ich na przyjaciół

Najmilsze cechy znaków zodiaku:

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów