Co czwarty Polak ma uczulenie na zimę. Alergię mylimy z inną dolegliwością

Redakcja 17.01.2017
Zima
Fotografia: Pixabay

Gdy zima jest łagodna, objawów alergii nie doświadczamy. Gdy jednak temperatura znacznie spadnie, musimy stawić jej czoła. 

Kiedy za oknem zimno, wilgotno i wietrznie, a termometr pokazuje minusową temperaturę, ubieramy się ciepło, żeby tylko się nie przeziębić. Przeklinamy w duchu, gdy pomimo ciepłej czapki i szalika, znów się nie udało. Katar, kaszel, załzawione oczy, brak siły i energii, żeby zrobić cokolwiek - chyba nie ma osoby, której choć raz to nie spotkało. Zazwyczaj winą obarczamy przeziębienie, które (jak twierdzimy) dopadło nas ze względu na zimową aurę za oknem. Okazuje się, że tylko po części mamy rację. 

Nasze objawy i kiepskie samopoczucie owszem mają związek ze zjawiskami atmosferycznymi, ale również z…alergią. Właśnie tak. Jak dowiedli naukowcy z Oksfordu, gdy tylko spada temperatura (zazwyczaj poniżej 5 stopni), uaktywnia się alergia, która może mieć dość nieprzyjemne skutki. Choć wiemy, że brzmi to dziwnie, zmierzyć z nią musi się nawet 25 procent społeczeństwa. Co czwarty z nas jest uczulony na zimę. 

Co czwarty Polak jest uczulony na zimę
Fotografia: Pixabay

Co czwarty Polak jest uczulony na zimę 

Jest diagnoza, jest ratunek

Jak podaje Twojapogoda.pl, dzieje się tak dlatego, że przy niskiej temperaturze komórki tkanki łącznej i błon śluzowych w organizmie zaczynają uwalniać histaminę. To właśnie wtedy musimy walczyć z przeróżnymi reakcjami alergicznymi, które często przypisujemy przeziębieniu. Jeśli wiec kichanie, ból głowy, czy chociażby łzawienie oczu utrzymuje się kilka tygodni, nie bagatelizujmy tego. To nie musi być przeziębienie, a alergia. 

Możemy zrobić testy w celu wykrycia uczulenia na sierść czy pyłki, ale jeśli chodzi o zimno, to jesteśmy wręcz bezradni. Dlatego przypuszczamy, że na chorobę może cierpieć spory procent społeczeństwa - powiedziała dr Helen Webberle z Uniwersytecie w Oksfordzie, a jej wypowiedź przytacza Tvnmeteo.tvn24.pl.

Bez obaw, naukowcy przyjrzeli się bliżej alergii na zimę i szybko znaleźli rozwiązanie dla wszystkich, którzy gdy za oknem srogi mróz muszą walczyć z kichaniem, bólem głowy, rozdrażnieniem i zniechęceniem. Ratunkiem dla nich są najczęściej leki przeciwhistaminowe. Choć są dla nas bezpieczne, to alergia na zimno, podobnie jak każde inne uczulenie, może mieć bardzo gwałtowny przebieg. Czasem, choć naprawdę rzadko, może skończyć się atakiem ciężkiej reakcji alergicznej, a wtedy uratuje nas już tylko zastrzyk z adrenaliną. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów