Ciągle masz chrypkę? To może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym!

Sylwia Bagińska 19.09.2018
Chrypka - objawy
Fotografia: Shutterstock

Chrypka to zaburzenie w obrębie krtani, które może być efektem palenia papierosów, przeziębienia, albo poważnej choroby. Koniecznie sprawdź, na jakie dolegliwości i schorzenia wskazuje chrypka!

Chrypka to dolegliwość, która powstaje w wyniku zaburzeń przepływu powietrza przez krtań. Przyczyny jej pojawienia się są różne – mogą wskazywać na przeciążenie strun głosowych lub poważny stan chorobowy. Jedno jest pewne – chrypki nie należy lekceważyć i jeśli ma ona charakter przewlekły, pilnie należy zgłosić się do lekarza.

Zobacz także

Chrypka – na jakie choroby może wskazywać?

 • Refluks

Chrypka może być jednym z objawów choroby refleksowej, czyli przewlekłego zapalenia błony śluzowej przełyku, który wywołany jest kwaśną treścią żołądka. To ona może się przyczyniać do obrzęku fałd głosowych i tylnej części krtani.

Innymi objawami towarzyszącymi są także ból i pieczenie krtani oraz uczucie obecności obcego ciała w gardle. W tym przypadku, aby pozbyć się chrypki należy leczyć refluks, a nie tylko łagodzić dolegliwości bólowe ze strony gardła.  Aby rozpocząć leczenie najlepiej udać się na wizytę do lekarza specjalisty – gastrologa.

 • Zaburzenia hormonalne

Za pojawienie się chrypki i obniżenie głosu odpowiedzialne mogą być zaburzenia hormonalne, np. zbyt niski poziom estrogenów u kobiet po menopauzie, czy niedoczynności tarczycy. Z endokrynologiem lub ginekologiem należy się skonsultować gdy oprócz chrypki występują inne objawy, między innymi: obrzmienie twarzy oraz powiek, suchość skóry, ciągłe zmęczenie, a także nagłe zwiększenie masy ciała.

 • Przewlekłe zapalenie krtani

Główną przyczyną przewlekłego zapalenia krtani są ciągle powtarzające się nieżyty krtani oraz nadużywanie głosu (zazwyczaj u nauczycieli, piosenkarzy itp.), a także przez długotrwałe przebywanie w przegrzanym lub zanieczyszczonym powietrzu.

Podrażniona krtań doprowadza do zmian na strunach głosowych – zaniku błony śluzowej lub pogrubienia strun. Stan ten objawia się chrypką, pieczeniem lub drapaniem w gardle, a także suchym kaszlem. Warto dodać, ze nieleczone przewlekłe zapalenie krtani może doprowadzić w niektórych przypadkach do stanów przednowotworowych.

 • Alergia

Chrypka może być spowodowana także alergią. Inne objawy towarzyszące to wiszący oddech, załamywanie się głosu, duszności.

 • Brodawczaki strun głosowych

Chrypkę powoduje także brodawczaki, które tworzą się na strunach głosowych. Po zarażeniu wirusem, może on objąć także tchawicę. Chrypce towarzyszą także inne objawy, między innymi duszności. Leczenie brodawczaków u dzieci polega na podawaniu szczepionek uodporniających, a u osób dorosłych usuwane są one chirurgiczne.

 • Rak krtani

Jednym z pierwszych objawów jest chrypka. Ogromny wpływ na pojawienie się tej choroby ma palenie papierosów. Inne symptomy towarzyszący to także ogólne osłabienie, ból ucha, problemy z przełykaniem, duszności.

Wczesne zdiagnozowanie raka krtani pozwala na leczenie oszczędzające narząd. W przypadku zaawansowanego stany pacjenta konieczna jest interwencja chirurgiczna i całkowite usunięcie krtani, co doprowadza do utraty możliwości mówienia. Leczenie wymaga także chemioterapii i długiej rehabilitacji.

 • Guzki w krtani i polipy

Chrypka jest jednym z  głównym objawów guzków i polipów krtani, które tworzą się w wyniku przeciążania strun głosowych. Ta dolegliwość bardzo często spotykana jest u nauczycieli, piosenkarzy itp. Pomocne przy guzkach jest oddychanie przeponowo-żebrowe, natomiast polipy należy usuwać operacyjnie.

Chrypka i towarzyszące jej pokasływanie, chrząkanie, a czasami nawet zanik głosu może być spowodowane silnym stresem lub zaburzeniami neurologicznymi. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u psychiatry bądź neurologa.

Chrypka – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Chrypka może być jednym z objawów przeziębienia lub przeciążenia głosu. W celu wyleczenia dolegliwości można zastosować domowe sposoby na chrypkę. Do lekarza należy się zgłosić, gdy chrypka trwa około 4 tygodni lub ma charakter nawracający. Konsultacji lekarskiej wymaga także stan, gdy chrypce towarzyszą inne niepokojące objawy, między innymi:

 • Duszności,
 • Ból przy połykaniu,
 • Krwioplucie,
 • Wyczuwalny guz  w obrębie szyi.

 Zobacz także: Nie lekceważ chrapania, bo to nie tylko uciążliwe dźwięki!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Pierwsza pomoc
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy umiesz udzielić pierwszej pomocy!

Pierwsza pomoc

1. Główna zasada reanimacji to:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów