Choroba Parkinsona rozwija się powoli i stopniowo. Jak się objawia?

Sylwia Bagińska 01.08.2018
Choroba Parkinsona - objawy
Fotografia: Fotolia

Choroba Parkinsona to postępujące schorzenie mózgu, które charakteryzuje się między innymi zaburzeniami ze strony ruchu. Koniecznie sprawdź jak wygląda leczenie objawowe choroby Parkinsona!

Choroba Parkinsona to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, która objawia się głównie sztywnością mięśni, drżeniem kończyn, a także spowolnieniem ruchowym. Objawy narastają powoli, stopniowo. Choroba atakuje najczęściej między 50, a 60 rokiem życia jednak może zaatakować także przed 40.

Zobacz także: Wstrząs mózgu u dzieci i dorosłych - jakie są objawy?

Choroba Parkinsona – objawy

Objawy choroby Parkinsona to między innymi:

  • Drżenie

U prawie wszystkich pacjentów, u których została zdiagnozowana choroba Parkinsona obserwuje się drżenie. Zazwyczaj występuje one w jednej ręce. Widoczne jest w spoczynku, ale znacznie się zmniejsza w trakcie wykonywania jakiegokolwiek ruchu. Ruchy palców są bardzo podobne do gestu liczenia pieniędzy. Drżenie może także dotyczyć innych części ciała – warg policzków, bardzo rzadko głowy, tułowiu i nóg.

  • Sztywność mięśniowa

Jednym z objawów jest także sztywność mięśniowa, chory odczuwa ją często jako osłabienie koordynacji ruchów lub ich niezgrabność.

  • Bradykinezja

Bradykinezja to spowolnienie ruchowe, ograniczenie ich, a także trudności w ich rozpoznawaniu, np. balansowanie rękami w trakcie spaceru.

  • „Twarz makowata”

Określa się tak twarz, która bardzo słabo wyraża emocje. Charakterystyczne dla niej jest także sporadyczne mruganie. Temu stanowi współtowarzyszą także inne objawy – chodzenie bardzo drobnymi kroczkami i pochylona postawa. Jest to jeden z początkowym symptomów choroby Parkinsona.

  • Zaburzenia mowy

Jednym z objawów choroby Parkinsona jest także zaburzenie mowy – jest ona słabo artykułowana, ściszona, niewyraźna i monotonna.

Pierwsze objawy choroby Parkinsona to także chroniczne zmęczenie, osłabienie, odczuwanie dyskomfortu i pojawienie się dolegliwości bólowych. Warto dodać, że choroba trwa latami i ma bardzo powolny postęp.

W przebiegu choroby występują głównie objawy związane z wykonywaniem ruchów. Jednak w niektórych przypadkach w choroba Parkinsona objawia się także innymi symptomami. Są to między innymi: otępienie, zaburzenia nastroju, depresja, zaburzenie węchu.

Choroba Parkinsona – diagnostyka

Mimo pojawiających się objawów, które świadczą o pojawieniu się choroby Parkinsona, postawienie jednoznacznej diagnozy jest bardzo ciężkie. Lekarz specjalista musi przede wszystkim rozróżnić chorobę Parkinsona od drżenia samoistnego.

U osób, które nie skończyły 40 lat konieczne jest wykluczenie choroby Wilsona, która związana jest z nieprawidłowym gromadzeniem miedzi w organizmie. Lekarz zleca także wykonanie badań – bardzo ważna jest także informacja o poziomie witaminy D, witaminy B12, testosteronu, a także hormonów tarczycy.  Niedobory charakteryzują się bardzo podobnymi symptomami.

Kolejnym problemem jest tzw. parkinsonizm, czyli wystąpienie objawów choroby Parkinsona w przebiegu innych chorób mózgu.

Diagnoza jest przed wszystkim wynikiem obserwacji lekarza, czyli rozpoznanie kliniczne – nie istnieje żaden test, ani też badanie, które jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi wystąpienie tej choroby. Konieczne jest także przeprowadzenie tomografii komputerowej głowy w celu wykluczenia innych przyczyn, które mogą objawiać się jak choroba Parkinsona.

Choroba Parkinsona – leczenie

Aktualnie nie ma żaden terapii przyczynowe, która umożliwiłaby zahamowanie choroby. Jednak możliwe jest leczenie objawowe, które jest szczególnie ważne w początkowym stadium choroby. Terapia pozwala skutecznie kontrolować uciążliwe objawy, co umożliwia to choremu przez długi czas zachować sprawność ruchową, a także samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym.

Niestety gdy choroba ciągle postępuje leki, pomimo iż brane w odpowiednich dawkach i regularnie są co raz mniej skuteczne.

Aby uzyskać poprawę sprawności ruchowej, pacjenci poddają się głębokiej stymulacji mózgu lub podawane im są leki w sposób, który zapewnia ich stały poziom w układzie nerwowym.

Głęboka stymulacja mózgu – co to jest?

Głęboka stymulacja mózgu  (DBS) polega na umieszczaniu elektrod w odpowiedniej strukturze mózgu, które połączone są przewodem z stymulatorem znajdującym się pod skórką klatki piersiowej. Przy stosowaniu DPS zazwyczaj zmniejszana jest dawka preparatów farmakologicznych. Istnieją jednak przeciwwskazania do zastosowania tej metody – są to między innymi: przebyty udar mózgu w przeszłości, otępienie, depresja.

Choroba Parkinsona – przyczyny

Podobnie jak w przypadku choroby Alzheimera przyczyny pozostają nadal nieznane. Jednak prawdopodobne jest, że pojawieniu się choroby sprzyjają czynniki środowiskowe, które uszkadzają układ nerwowy, u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Zobacz także: Udar słoneczny - zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla organizmu

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów