Choroba Gravesa-Basedowa objawia się wytrzeszczem oczu. Jakie są inne symptomy?

Lekarz bada narząd tarczycy młodej kobiety.
Fotografia: Shutterstock

Choroba Gravesa-Basedowa to schorzenie tarczycy, które objawia się nietypowymi symptomami. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie tej choroby i jakie są przyczyny. 

Choroba Gravesa-Basedowa inaczej nazywana także chorobą Basedową to schorzenie autoimmunologiczne z cechami nadczynności tarczycy. Antygenem w tej chorobie jest receptor TSH, który po pobudzeniu przez przeciwciała anty-TSHR powoduje nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. W rezultacie dochodzi do pojawienia się objawów nadczynności tarczycy, jej wzrostu a także unaczynienia.

Zobacz także: Tę chorobę często mylimy z depresją. Jakie są objawy Hashimoto?

Choroba Gravesa-Basedowa – jak się objawia

Objawy choroby Gravesa-Basedowa są zbliżone do symptomów, które występują przy nadczynności tarczyca. Mowa o:

 • Nietolerancja na wysoką temperaturę,
 • Potliwość,
 • Nerwowość,
 • Problemy ze snem,
 • Przyśpieszona praca serca,
 • Zwiększona aktywność ruchowa,
 • Nadmierna utrata wagi,
 • Zaburzenia miesiączkowania.

Wytrzeszcz oczu a choroba Gravesa-Basedowa

Wytrzeszcz gałek ocznych  to specyficzny objaw choroby Gravesa-Basedowa. Pojawia się u około 10-30% chorych osób i może wystąpić na każdym etapie schorzenia, a nawet chwilę przed samym zachorowaniem. Przyczyną pojawienia się tej dolegliwości jest autoimmunologiczny stan zapalny, który powoduje gromadzenie się nacieków komórkowych i substancji śluzowatych w obrębie oczodołu.

Inne specyficzne objawy choroby Gravesa-Basedowa to także:

 • Wole naczyniowe (jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby tarczycy. W trakcie badań potwierdzających chorobę przepływ naczyniowy jest wzmożony, wyczuwalne jest także jego drżenie).
 • Akropachia tarczycowa (jest to obrzęk palców rąk czasami także stóp, który występuje razem z podokostnowym zgrubieniem kości).
 • Obrzęk przedgoleniowy (występuje najczęściej na przedniej piszczeli i jest to wynik nadmiernego gromadzenia się śluzowatych substancji pod skórą).

Choroba Gravesa-Basedowa – leczenie

Metody leczenia choroby Gravensa-Basedowa:

 • Leczenie farmakologiczne (leki przeciwtarczycowe) – optymalny czas leczenia farmakologicznego wynosi około 18. Miesięcy. Celem leczenia jest osiągnięcie remisji immunologicznej.
 • Leczenie operacyjne – ta metoda leczenia jest zalecana tylko w bardzo ciężkim przebiegu choroby. Zwykle wykonuje się częściowe lub całkowite wycięcie tarczycy. Jednak zaleceniem do usunięcia tarczycy jest głównie podejrzenie raka tego narządu.
 • Leczeniem jodem radioaktywnym – w większości przypadków (około 75%) wystarczy raz podać dawkę jodu, który niszczy nadczynną tkankę tarczycy.

Choroba Gravensa-Basedowa – przyczyny

Dokładne przyczyny, które wywołują chorobę Gravensa-Basedowa są do tej pory nie znane. Przypuszcza się jednak, że przyczyną tego schorzenia autoimmunologicznego są autoprzeciwciała skierowane przeciw receptorom TSH w błonie komórek pęcherzykowych tarczycy.

Choroba Gravensa-Basedowa 10 razy częściej występuje u kobiet, co może sugerować znaczenie estrogenów w jej pojawieniu się. Inne czynniki, które powodują to schorzenie autoimmunologiczne jest wpływ stres i palenie tytoniu.

Choroba Gravesa-Basedowa – powikłania

Nieleczona choroba Gravesa-Basedowa może doprowadzić do licznych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Są to między innymi:

Choroba Gravesa-Basedowa a inne schorzenia

Tej chorobie mogą towarzysz także inne schorzenia. Są to:

Zobacz także: Hashimoto dieta. Jakie produkty należy jeść?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów