
Choroba Gravesa-Basedowa to schorzenie tarczycy, które objawia się nietypowymi symptomami. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie tej choroby i jakie są przyczyny.
Choroba Gravesa-Basedowa inaczej nazywana także chorobą Basedową to schorzenie autoimmunologiczne z cechami nadczynności tarczycy. Antygenem w tej chorobie jest receptor TSH, który po pobudzeniu przez przeciwciała anty-TSHR powoduje nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. W rezultacie dochodzi do pojawienia się objawów nadczynności tarczycy, jej wzrostu a także unaczynienia.
Zobacz także: Tę chorobę często mylimy z depresją. Jakie są objawy Hashimoto?
Choroba Gravesa-Basedowa – jak się objawia
Objawy choroby Gravesa-Basedowa są zbliżone do symptomów, które występują przy nadczynności tarczyca. Mowa o:
- Nietolerancja na wysoką temperaturę,
- Potliwość,
- Nerwowość,
- Problemy ze snem,
- Przyśpieszona praca serca,
- Zwiększona aktywność ruchowa,
- Nadmierna utrata wagi,
- Zaburzenia miesiączkowania.
Wytrzeszcz oczu a choroba Gravesa-Basedowa
Wytrzeszcz gałek ocznych to specyficzny objaw choroby Gravesa-Basedowa. Pojawia się u około 10-30% chorych osób i może wystąpić na każdym etapie schorzenia, a nawet chwilę przed samym zachorowaniem. Przyczyną pojawienia się tej dolegliwości jest autoimmunologiczny stan zapalny, który powoduje gromadzenie się nacieków komórkowych i substancji śluzowatych w obrębie oczodołu.
Inne specyficzne objawy choroby Gravesa-Basedowa to także:
- Wole naczyniowe (jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby tarczycy. W trakcie badań potwierdzających chorobę przepływ naczyniowy jest wzmożony, wyczuwalne jest także jego drżenie).
- Akropachia tarczycowa (jest to obrzęk palców rąk czasami także stóp, który występuje razem z podokostnowym zgrubieniem kości).
- Obrzęk przedgoleniowy (występuje najczęściej na przedniej piszczeli i jest to wynik nadmiernego gromadzenia się śluzowatych substancji pod skórą).
Choroba Gravesa-Basedowa – leczenie
Metody leczenia choroby Gravensa-Basedowa:
- Leczenie farmakologiczne (leki przeciwtarczycowe) – optymalny czas leczenia farmakologicznego wynosi około 18. Miesięcy. Celem leczenia jest osiągnięcie remisji immunologicznej.
- Leczenie operacyjne – ta metoda leczenia jest zalecana tylko w bardzo ciężkim przebiegu choroby. Zwykle wykonuje się częściowe lub całkowite wycięcie tarczycy. Jednak zaleceniem do usunięcia tarczycy jest głównie podejrzenie raka tego narządu.
- Leczeniem jodem radioaktywnym – w większości przypadków (około 75%) wystarczy raz podać dawkę jodu, który niszczy nadczynną tkankę tarczycy.
Choroba Gravensa-Basedowa – przyczyny
Dokładne przyczyny, które wywołują chorobę Gravensa-Basedowa są do tej pory nie znane. Przypuszcza się jednak, że przyczyną tego schorzenia autoimmunologicznego są autoprzeciwciała skierowane przeciw receptorom TSH w błonie komórek pęcherzykowych tarczycy.
Choroba Gravensa-Basedowa 10 razy częściej występuje u kobiet, co może sugerować znaczenie estrogenów w jej pojawieniu się. Inne czynniki, które powodują to schorzenie autoimmunologiczne jest wpływ stres i palenie tytoniu.
Choroba Gravesa-Basedowa – powikłania
Nieleczona choroba Gravesa-Basedowa może doprowadzić do licznych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Są to między innymi:
Choroba Gravesa-Basedowa a inne schorzenia
Tej chorobie mogą towarzysz także inne schorzenia. Są to:
- Cukrzyca typu 1,
- Bielactwo,
- Reumatoidalne zapalenie stawów,
- Niedoczynność kory nadnerczy (pierwotna i wtórna).
Zobacz także: Hashimoto dieta. Jakie produkty należy jeść?
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!