Choroba Cushinga – czym się charakteryzuje i jak się ją leczy?

Choroba Cushinga – czym się charakteryzuje i jak się ją leczy?
Fotografia: Shutterstock

Choroba Cushinga jest schorzeniem występującym stosunkowo rzadko. Jakie daje objawy?

Choroba Cushinga to jeden z typów nadczynności przedniego płata przysadki. Doprowadza ona do nadmiernego rozrostu kory nadnerczy i powoduje wzmożone wydzielanie ich hormonu – kortyzolu. Jakie są przyczyny tego schorzenia, jakie daje ono objawy i jak się je leczy? Koniecznie sprawdź.

Zobacz także: Choroba Stilla atakuje stawy. Jak się ją leczy?

Choroba Cushinga – definicja

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż choroba Cushinga często utożsamiana jest z Zespołem Cushinga, a nie jest to to samo. Co prawda, oba te schorzenia wynikają z nadmiernej ilości hormonu ACHT w organizmie, jednak przyczyny ich występowania są inne.

Choroba Cushinga to typ nadczynności przedniego płata przysadki mózgowej. Jej podłożem jest łagodny guz przysadki zlokalizowany w środkowym dole czaszkowym.

Schorzenie to występuje stosunkowo rzadko i znacznie częściej pojawia się ono u kobiet niż u mężczyzn.

Choroba Cushinga – objawy

Charakterystycznym objawem choroby Cushinga jest otyłość zlokalizowana na twarzy oraz na karku i tułowiu. Choroba ta powoduje także występowanie rozstępów na skórze, szczególnie w dolnej części brzucha, ale także na wewnętrznej stronie ramion i ud.

Inne symptomy choroby Cushinga to:

Zobacz także: Zespół Reitera – czym dokładnie jest i jak się go leczy?

Choroba Cushinga – leczenie

Ważnym elementem diagnostyki choroby Cushinga jest przeprowadzenie badań, które określą ilość kortyzolu w organizmie. Ważne jest także, aby jednocześnie wykluczyć jego ewentualne polekowe pochodzenie.

W leczeniu choroby Cushinga wykonuje się operacyjne zniszczenie gruczolaka przez użycie lasera lub promieni jonizujących. Odbywa się to przez zatokę klinową.

Po operacyjnym usunięciu zmian, chory musi przebywać pod stałą opieką endokrynologa. Dzieje się tak, ponieważ ryzyko nawrotu choroby jest duże. Należy więc stale kontrolować, czy choroba się ponownie nie rozwija. W tym celu regularnie przeprowadza się także badania obrazowe oraz badania krwi.

Niestety, przy obecnym poziomie medycyny nie są znane sposoby zapobiegania tej chorobie.

Zobacz także: Dna moczanowa - dieta to ważny element leczenia. Z jakich produktów należy zrezygnować?

Rośliny lecznicze znajdują wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Do czego się je wykorzystuje?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów