Choroba Bowena to przedinwazyjny rak skóry. Jak ją rozpoznać?

Choroba Bowena to przedinwazyjny rak skóry. Jak ją rozpoznać?
Fotografia: Shutterstock

Choroba Bowena nazywana jest przedinwazyjnym rakiem skóry. Jak się objawia?

Choroba Bowena zazwyczaj rozwija się u osób powyżej 60. roku życia. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są zmiany skórne, które pojawiają się na kończynach i tułowiu. W przypadku tego schorzenia bardzo istotna jest jak najszybsza diagnostyka. Jak się je leczy?

Zobacz także: Zespół Reitera – czym dokładnie jest i jak się go leczy?

Choroba Bowena – definicja

Choroba Bowena jest przedinwazyjnym nowotworem. Oznacza to, iż komórki nowotworowe nie wykraczają poza błonę podstawową naskórka i nie wykazują inwazji do głębiej zlokalizowanych tkanek.

Choroba ta charakteryzuje się łagodnym, wieloletnim przebiegiem. Obecność raka przedinwazyjnego w organizmie wiąże się jednak z ryzykiem jego transformacji w postać inwazyjną. Wówczas komórki nowotworowe zajmują podstawową błonę naskórka i naciekają obszary skóry właściwej.

Nieleczona choroba Bowena może stać się nowotworem i dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz odległych organów (mózgu i kości).

Choroba Bowena – przyczyny

Ryzyko zachorowania na chorobę Bowena zwiększają:

  • przewlekłe choroby skóry
  • infekcje wirusowe (szczególnie wirus HPV)
  • promieniowanie ultrafioletowe
  • przewlekłe drażnienie mechaniczne

Zmiany skórne spowodowane chorobą, szczególnie na palcach rąk równie często mają wirusową etiologię zmian. Może być to powodem przeniesienia wirusa z okolic płciowych.

Zobacz także: Mukowiscydoza to groźna choroba. Jakie są jej objawy?

Choroba Bowena – objawy

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem choroby Bowena są rumieniowe zmiany na skórze. Charakteryzują się one:

  • owrzodzeniem
  • lokalizacją na tułowiu, szyi i głowie
  • wyraźnym odgraniczeniem
  • spękaniem w środkowej części
  • są pokryte strupami

Choroba Bowena – leczenie

Chorobę Bowena diagnozuje się na podstawie badania histopatologicznego. Wówczas w obrazie zauważyć można dużo nieprawidłowych figur podziału i zgrubiały naskórek z wyraźnie zaznaczonym zniekształceniem.

Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę Bowena, konieczne jest wykluczenie innych chorób dających podobne objawy. Schorzenie to może być mylone z takimi chorobami jak:

Leczenie choroby Bowena polega na zastosowaniu m.in. chirurgicznego usunięcia zmian, krioterapii, leczenia laserem czy terapii fotodynamicznej.

Choroba Bowena – rokowania

Wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest gwarancją dobrego rokowania i wyzdrowienia. Niestety kiedy wdrożone leczenie jest nieodpowiednio dobrane, choroba może przeistoczyć się w postać inwazyjną. Ryzyko takiej sytuacji wynosi ok. 3%.

Zobacz także: Tularemia to ostra choroba zakaźna. Jak się ją leczy?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów