Celiakia to nietolerancja na gluten. Jakie są objawy?

Sylwia Bagińska 01.08.2018
Celiakia - objawy
Fotografia: Shutterstock

Celiakia charakteryzuje się nietolerancją na gluten. Objawy tej choroby to między innymi: ból brzucha, wzdęcia oraz biegunka. Koniecznie sprawdź, jakich produktów należy unikać przy diecie bezglutenowej.

Celiakia inaczej nazywana też chorobą trzewną to choroba z grupy immunologicznych o podłożu genetycznym. Celiakia charakteryzuje się nietolerancja na gluten, czyli białka zapasowego, który zawarty jest w zbożach. Gluten, który toksycznie działa na układ trawienny doprowadza do zaniku kosmków jelita cienkiego przez co wchłanianie pokarmu jest upośledzone. Zaburzenia doprowadzają do pojawienia się szeregu niepożądanych objawów. Celiakia to choroba niewyleczalna i jej leczenie polega głównie na stosowaniu diety bezglutenowej.

Zobacz także: Choroba Leśniowskiego-Crohna: jak wyglądaja pierwszej objawy tego schorzenia?

Celiakia – objawy

Celiakia może przybierać różny przebieg. W niektórych przypadkach rozwija się bardzo skrycie – prawie bezobjawowo powodując tylko ból dziąseł, bladość skóry, a także osłabienie.

Objawy celiakii to między innymi:

Przy tej chorobie bardzo często dochodzi do zaburzeń wchłaniania – pokarm nie wchłania się tak jak powinien.  W efekcie bardzo często dochodzi do niedoboru witaminy A, K oraz D, a także witamin z grupy B oraz wapnia i żelaza.

Celiakia – przyczyny

Przyczyną wystąpienia celiakii jest nadwrażliwość organizmu na gluten, czyli białko zapasowe, które znajdziemy w zbożach głównie w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie.

Nie do końca znane są natomiast przyczyny wystąpienia tej nadwrażliwości u niektórych osób. W dużej mierze za chorobę odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne. Niektórzy też twierdzą, że powodem wystąpienia celiakii jest nieodpowiednia odporność, która jest efektem infekcji, a także nadmiernego stresu.

Istnieje też teoria, że ma wystąpienie celiakii wpływają inne choroby takie jak: zapalenie tarczycy, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Celiakia – diagnostyka

Gdy lekarz podejrzewa celiakie, dla potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy zleci wykonanie badań krwi. Jeśli wyniki badań potwierdzą obecność odpowiednich przeciwciał wykonywana jest wtedy biopsja jelita cienkiego.

Celiakia – leczenie (dieta bezglutenowa)

Na celiakię nie ma jednego konkretnego leku, który zatrzyma niepożądane objawy. Leczenie opiera się na ścisłym przestrzeganiu diety bezglutenowej.

Przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących diety doprowadzi do uśpienia choroby jednak spożycie chociaż odrobiny glutenu doprowadza do przebudzenia celiakii. Objawy tego stanu mogą pojawić się nawet po upływie kilku dni.

Produkty bezglutenowe

Produkty bezglutenowe to między innymi: biały i brązowy ryz, proso, gryka, kukurydza, mleko, maślanka, jogurt naturalny, nieprzetworzone mięso, ryby, jajka, smalec, masło, margaryna, oliwa z oliwek, wszystkie świeże warzywa i owoce, które nie są przetworzone, miód, dżem, herbata, kawa naturalna, woda, soki owocowe, czysty alkohol, sól, pieprz, ocet jabłkowy, ocet winny, domowe zupy

Co zawiera gluten?

Produkty glutenowe, to wszystkie te, które w swoim składzie zawierają owiec, pszenice, jęczmień, a także owies. Są to między innymi:

 • Mąka pszenna, żytnia i jęczmienna,
 • Płatki pszenne, jęczmienne, a także z żyta i owsiane,
 • Kasza jęczmienna,
 • Kuskus,
 • Kasza manna,
 • Napoje mleczne z dodatkiem słodu jęczmiennego,
 • Produkty mleczne z ziarnami zbóż,
 • Olej z pszenicy,
 • Panierowane warzywa,
 • Potrawy panierowane,
 • Ciastka i ciasta z użyciem wyżej wymienionych mąk,
 • Kakao owsiane,
 • Piwo,
 • Kawa zbożowa.

Warto też pamiętać, że gluten mogą zabierać: płatki śniadaniowe, konserwy rybne i mięsne, sałatki z sosami, nadziewane cukierki, gotowe sosy, guma do żucia, wyroby garmażeryjne mięsne, przyprawy, alkohole z dodatkami smakowymi, musztardy, keczupy, zupy w proszku.

Celiakia – kto jest w grupie ryzyka?

Na celiakię 2 razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Na rozwój tej choroby są także bardziej narażone osoby, które mieszkają w krajach, gdzie zboża są podstawowym produktem spożywczym.

Choroba też częściej występuje u osób chorych na cukrzyce typu I, a także niektórymi chorobami genetycznymi i autoimmunologicznymi. W grupie ryzyka są także osoby, u których w rodzinie została zdiagnozowana ta choroba.

Zobacz także: Choroba Parkinsona rozwija się powoli i stopniowo. Jak się objawia?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów