Badanie CRP - kiedy należy je wykonać i jakie są normy?

Sylwia Bagińska 30.10.2018
Badanie CRP - kiedy należy je wykonać i jakie są normy?
Fotografia: Shutterstock

CRP (białko C-reaktywne) oznaczane jest w morfologii krwi. Badanie CRP powinno być przeprowadzane regularnie. Koniecznie sprawdź, jakie są normy CRP i co oznacza ich wysoki poziom.

CRP, czyli białko C-reaktywne to białko osocza, które pochodzi z tzw. białej ostrej fazy. Produkowane jest w wątrobie. CRP wysokie zazwyczaj oznacza infekcję toczącą się w organizmie. Badanie CRP wykonuje się także w celu monitorowania wielu chorób. Norma CRP różni się u osób dorosłych, dzieci i noworodków.

Badanie CRP – kiedy należy je wykonać?

Badanie CRP wykonuje się u pacjentów, u których lekarz podejrzewa stan zapalny, infekcje grzybicze, wirusowe, pasożytnicze oraz bakteryjne. Test CRP wykonywany jest także w celu monitorowania leczenia niektórych nowotworów, chorób autoimmunologiczny, a także zapalenia trzustki i w różnych rodzajach infekcjach. Badanie CRP wykonuje się także po przebytych zabiegach chirurgicznych.

CRP norma 

Norma CRP, czyli prawidłowa wartość białka C-reaktywnego powinna mieścić się w przedziale 0,08 do 3,1 mg/l. Należy jednak pamiętać, że u osób, które regularnie palą papierosy, a także otyłych z nadciśnieniem tętniczym, CRP może wynosić <10 mg/l.

Wynik CRP

Wyniki badania CRP zawsze powinien interpretować lekarz, którzy bierze pod uwagę także inne elementy badania morfologii krwi.

 • CRP powyżej 3,1 do 10 mg/l może oznaczać stan zapalny w organizmie.
 • CRP powyżej 40 mg/l prawdopodobnie oznacza infekcje wirusową, łagodne zapalenie lub ciąże.
 • CRP powyżej 200 mg/l zwiastuje infekcje bakteryjną
 • CRP powyżej 500 mg/l oznacza ciężkie zakażenia bakteryjne i oparzenia.

Podwyższone CRP -  jakie są przyczyny wysokiego CRP

CRP wysokie odnotowywane jest zazwyczaj przy różnych czynnikach, które uszkadzają komórki ciała. Podwyższony CRP zazwyczaj występuje przy infekcjach bakteryjnych, grzybiczych, a także wirusowych. Różnice między poziomem CRP wskazują na wstępną przyczynę infekcji bez dalszych badań. Zapobiega to nadużywaniu antybiotykoterapi.

CRP wysokie – na jakie choroby i schorzenia może wskazywać?

 • Zawał serca,
 • Choroby reumatyczne,
 • Choroby autoimmunologiczne,
 • Zapalenia jelit,
 • Nowotwory (warto jednak pamiętać, że zależność CRP a rak nie jest zawsze jednoznaczna!),
 • Martwica różnych tkanek,
 • Niewydolność nerek,
 • Rozległe urazy.

Podwyższone CRP może  wystąpić także przy nadmiernym, intensywnym wysiłku fizycznym, przy nadciśnieniu tętniczym, a także przy długotrwałym paleniu papierosów i cukrzycy. Inne przyczyny to także stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

CRP u dziecka

Badanie CRP u dziecka należy wykonać przy podejrzeniu stanu zapalnego oraz infekcji. Wykonanie badania jest szczególnie ważne przed wyborem antybiotyku, gdyż wyniki testu CRP wskażą, czy w organizmie doszło do rozwoju infekcji bakteryjnej, czy wirusowej. Badanie CRP u dziecka, podobnie ja u dorosłych wykonuje się w celu monitorowania chorób. Norma CRP u dzieci to 5mg/l, chociaż wynik poniżej 10 mg/l nie powinien budzić niepokoju.

CRP u noworodków

CRP u noworodków oznaczane jest głównie w celu rozpoznania stanów septycznych. CPR u noworodków i niemowlaków nie powinno przekraczać 5 mg/dl. Wyższa wartość może pojawić się u dzieci urodzonych siłami natury niż w przypadku porodu cięciem cesarskim. W ciągu kilku dób po porodzie, CRP najczęściej spada do 3mg/l.

Zobacz także: Leukocyty – jakie są normy? Czy ich nadmiar lub niedobór zawsze powinien być powodem do niepokoju? 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Pierwsza pomoc
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy umiesz udzielić pierwszej pomocy!

Pierwsza pomoc

1. Główna zasada reanimacji to:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów