Bruceloza - jak się objawia ta choroba i jak wygląda leczenie?

Hanna Skowron 06.09.2018
Bruzeloa - badanie diagnostyczna
Fotografia: Fotolia

Bruceloza jest zakaźną, przewleką chorobą bakteryjną (wywoływaną prze bakterie z rodzaju Brucella), dotykającą nie tylko ludzi, ale również wiele gatunków zwierząt domowych i dzikich. Bruceloza – diagnostyka i objawy, leczenie, zapobieganie. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Bruceloza należy do grupy bakteryjnych chorób odzwierzęcych. Brucella jest bakterią o kształcie pałeczki, nie posiada rzęsek ani otoczki ochronnej. Siedlisko bakterii z rodzaju Brucella to zwłaszcza zwierzęta domowe (bydło, świnie, owce, konie, kozy, psy) i dzikie (zające, sarny, jelenie, dziki, gryzonie). Choroba dotyka ludzi na całym świecie, powodując szereg niespecyficznych objawów.

Bruceloza – diagnostyka i objawy

Bruceloza (w przypadku człowieka określana także m.in. jako choroba Banga, gorączka maltańska, gorączka skalna) jest wywołana przez jeden ze szczepów chorobotwórczych. Do zarażania może dojść drogą pokarmową (spożycie pokarmów zawierających pałeczki brucelozy), drogą oddechową, a nawet przez uszkodzoną skórę (zanieczyszczenie rany). Choroba najczęściej dotyka hodowców, weterynarzy, pracowników ubojni. Rozwija się przez okres od kilku dni do kilku tygodni, przechodząc w fazę ostrą lub podostrą, oraz przewlekłą.

W przypadku brucelozy pacjenci skarżą się na:

W przypadku brucelozy przewlekłej pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, przewlekłe zmęczenie, trudności z zapamiętywaniem i zachowaniem uwagi, omdlenia, bóle brzucha, rozdrażnienie, zapalenie jąder lub macicy, zaburzenia miesiączkowania u kobiet. W niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia serca, wątroby. Wśród powikłań brucelozy wymienia się zwłaszcza zapalenie wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego, ropień śledziony, zapalenie opon mózgowych.

Choroba jest diagnozowana na podstawie wywiadu lekarskiego. Podczas badania lekarz zwraca uwagę m.in. na czynność serca, ciśnienie tętnicze krwi, powiększenie wątroby. Wykonuje się ponadto badania laboratoryjne (m.in. test ELISA, oznaczenie przeciwciał IgG, OB, oznaczenie białka C-reaktywnego).

Bruceloza - leczenie

W leczeniu brucelozy stosuje się kilkutygodniową (zwykle ok. 6 tygodni) antybiotykoterapię, wspomaganą środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. W przypadku przewlekłej brucelozy stosuje się leczenie objawowe.

Leczenie brucelozy bywa bardzo trudne. Jeśli do zarażenia doszło w przeciągu 2-3 miesięcy od wystąpienia pierwszych symptomów choroby, możliwe jest ustąpienie objawów po kolejnych 3-6 miesiącach w przypadku skutecznego leczenia.

Bruceloza - zapobieganie

Aby zapobiec występowaniu brucelozy u ludzi należy przestrzegać zasad kontroli zwierząt hodowlanych (konieczne jest prowadzenie badań serologicznych), unikać spożywania skażonych pokarmów (zwłaszcza w trakcie podróży do krajów, w których nie przestrzega się restrykcyjnie zasad sanitarno-higienicznych). Kluczowe znaczenie ma również higiena osobista.

Zobacz także: Choroba Leśniowskiego-Crohna: jak wyglądają pierwsze objawy tego schorzenia?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów