Jak rozpoznać objawy bostonki u dziecka?

Chore dziecko
Fotografia: Chillizet

Bostonka to popularna nazwa choroby bostońskiej, często mylonej z ospą wietrzną. Wywołuje ją wirus Coxsackie, często nazywany wirusem bostońskim. Bostonka najczęściej rozwija się u dzieci, jednak chorować mogą również dorośli. Objawy to przede wszystkim charakterystyczna wysypka, gorączka i ogólne osłabienie. Leczenie polega na.. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej chorobie!

Bostonka (a właściwie choroba bostońska) często mylona jest z ospą wietrzną. Obie dolegliwości mają podobne objawy, jednak wysypka wywołana przez wirus bostoński ma charakterystyczne umiejscowienie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej chorobie!

Zobacz także: Objawy odry w początkowej fazie można pomylić z grypą. Jaki jest przebieg choroby? 

Bostonka, czyli choroba bostońska

Tak zwana "bostonka" to choroba zakaźna wywoływana przez "wirus bostoński", czyli wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów.  Oprócz zwyczajowych nazw (bostonka, ospa bostońska, grypa bostońska, wirus bostoński, gorączka bostońska) przez specjalistów nazywana jest również m.in. enterowirusowym zapaleniem jamy ustnej z wysypką, enterowirusowym pęcherzykowym zapaleniem jamy ustnej z wypryskiem czy enterowirusową gorączką wysypkową.

Choroba bostońska najczęściej dotyka dzieci ale zdarza się, że chorują także dorośli. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z wydzielinami chorej osoby lub osoby, która jest nosicielem wirusa, ale nie ma objawów choroby. Bostonka jest bardzo zaraźliwą chorobą, dlatego w niektórych przypadkach może wywoływać małe epidemie np. w żłobkach lub przedszkolach.

Ze względu na swoje objawy bywa mylona z ospą wietrzną, dlatego w przypadku podejrzenia choroby bostońskiej warto wybrać się do lekarza, który postawi ostateczną diagnozę. Sprawdź, jak rozpoznać objawy i na czym polega leczenie bostonki!

Bostonka - objawy choroby bostońskiej

Choroba bostońska przypomina ospę, jednak objawy, zwłaszcza wysypka i jej umiejscowienie, są inne. Twoją uwagę powinna przed wszystkim zwrócić charakterystyczna wysypka:

  • na skórze pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym (takie jak te, które towarzyszą ospie),
  • wysypka występuje tylko na skórze dłoni, stóp i w jamie ustnej,
  • pęcherzyki łatwo ulegają pęknięciu, tworząc bolesne, czerwone nadżerki.

W późniejszym etapie rozwoju wysypki na skórze pojawiają się szare pęcherzyki (podłużne, owalne lub eliptyczne). Zmiany mają ok. 3 do 7 mm i mają żywoczerwone lub ciemnoczerwone podłoże. W odróżnieniu od początkowej wysypki, zmiany te pojawiają się zarówno na skórze dłoni i podeszwach stóp, jak i po bokach rąk i stóp.

Chorobie bostońskiej mogą też towarzyszyć:

  • gorączka (od nazwy choroby nazywana w takich przypadkach gorączką bostońską)
  • złe samopoczucie i brak apetytu
  • ból gardła
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi

Zarówno w przypadku podejrzeń bostonki jak i ospy wietrznej nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem. 

Bostonka (choroba bostońska) - jak wygląda leczenie

Jak przy większości chorób, które wywoływane są wirusami, leczenie jest objawowe. Bardzo ważne - w trakcie bostonki organizm musi być dobrze nawodniony. Pozwoli to uniknąć odwodnienia. Gdy chorobie towarzyszy wysoka temperatura, można podać odpowiednie środki farmakologiczne, które obniżą gorączkę. Gdy zmiany skórne utrudniają spożywanie pokarmów i picie, można zastosować także leki przeciwbólowe. 

Zobacz także: Zapalenie krtani u dziecka może być niebezpieczne. Jak zwalczyć szczekający kaszel?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów